מרכז מפנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מרכז מפנה
מרכז מפנה בראש פינה
מרכז מפנה בראש פינה
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון ראש פינה עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים חנה אלונים עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1987–הווה (כ־37 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
he.mifne-autism.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מרכז מִפְנֶה בראש פינה הוקם בשנת 1987 על ידי ד"ר חנה אלונים לאיתור מוקדם וטיפול בתינוקות בסיכון אשר אובחנו אצלם סימנים מוקדמים של אוטיזם, בטווח הגילאים שבין חמישה שישה חודשים לשנתיים. שלב הטיפול הראשוני נמשך שלושה שבועות רצופים, שבעה ימים בשבוע, שבו התינוק שוהה עם בני משפחתו במרכז, ועובר טיפול רציף על ידי אנשי מקצוע, במשך מרבית שעות הערוּת. הגישה הטיפולית שהתפתחה במרכז, נשענת על גמישות המוח בשנתיים הראשונות, ועל היכולת ליצור שינויים מהותיים ביכולותיו ההיקשרותיים של התינוק על ידי טיפול אינטנסיבי ומקיף, המספק גרייה מבוקרת של אלמנטים התפתחותיים במערכות הפיזיות-סנסוריות-רגשיות וקוגניטיביות, כחלק קריטי בהתפתחות המוח,[1] נחשבת לייחודית בעולם הטיפול באוטיזם.[2][3][4][5]

גישת מפנה לטיפול באוטיזם בינקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככל שגיל הילדים המגיעים לטיפול יורד, ניתן לראות תוצאות טובות יותר בהתקדמותם. הגיל לטיפול במרכז מפנה ירד באופן הדרגתי ונכון לזמן זה הוא עד גיל שנתיים. טיפול בקשיים בהיקשרות ובאינטראקציה במהלך השלבים הראשונים של חיי התינוק, יכול במקרים רבים למנוע את הסלמת התופעה, עובדה המדגישה את הצורך באבחון מוקדם.

הגישה הטיפולית הוליסטית ומשלבת היבטים רפואיים, ביולוגים, פסיכולוגים-חברתיים וסביבתיים. התוכנית הטיפולית, שפותחה במרכז מפנה, מתמקדת בכל המרכיבים ההתפתחותיים של התינוק - פיזיים, תחושתיים, מוטוריים, רגשיים וקוגניטיביים. הטיפול נערך באמצעות טיפול במשחק הדדי (RPT) ,שיטה שפותחה במרכז מפנה על מנת להעלות את המוטיבציה לביטוי יכולותיו של התינוק למעורבות וקשר עם סביבתו מתוך סקרנות והנאה, לאפשר בנייה של אמון ולהגביר את המוטיבציה של הילד למעורבות באינטראקציה בין-אישית.

הטיפול הוא טיפול משפחתי מערכתי אינטנסיבי, על פני תקופה של שלושה שבועות. התוכנית המשפחתית נועדה לסייע להורים לשפר את המודעות שלהם לתחומי אישיותם, הורותם וצורכיהם. הגישה הטיפולית מבוססת על תאוריית ההיקשרות  Bowlby (1961כבסיס והתפתחות ה SELF (Stern) (1985).של התינוק.

התכנית הטיפולית במרכז מפנה היא בת שלושה שלבים:

 1. טיפול מערכתי משפחתי אינטנסיבי בן 3 שבועות במרכז מפנה בראש פנה
 2. תוכנית המשך בבית במשפחה באמצעות מטפלים בוגרי בית הספר להכשרת מטפלים על פי גישת מפנה באוני' בר-אילן
 3. שילוב בגן המלווה בהדרכה הורים וצוות הגן

בהתבסס על ההנחה שההורים הם המשאב העיקרי לסיפוק הצרכים של ילדיהם ובעלי יכולת לקדם את התפתחות ילדיהם במהלך השלבים המוקדמים והמשמעותיים של הינקות, מקיפה התוכנית את המשפחה הגרעינית כולה. התוכנית כוללת תצפית במרכיבים ההתפתחותיים של התינוק ומשמעותם, עבודה עם הורים באמצעות משובים אישיים, זוגיים ומשפחתיים. ההורים מעורבים באופן מלא ומקבלים הכשרה רלוונטית לתהליכים הטיפוליים של ילדיהם על מנת להמשיך וליישמם בחיי היום יום שלהם. התוכנית אף כוללת עבודה עם האחים, ובהתאם לצרכים המיוחדים של כל משפחה.

הצוות הטיפולי כולל מומחים בתחומי הרפואה, פסיכולוגיה, פסיכותרפיה, טיפול משפחתי, והתפתחות בגיל הרך, שעוברים בנוסף הכשרה על פי גישת מפנה.

מעקב אחר הילדים שעברו טיפול במרכז, שנערך על ידי מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל, העריך התקדמות כמעט בכל הפרמטרים כבר מיד לאחר שלושת השבועות האינטנסיביים של הטיפול, וכן במעקב לאחר חצי שנה.[6] 74% מהילדים המטופלים במרכז השתלבו בבגרותם באופן מלא במסגרות רגילות.[7] מאז שנת 2012 כשגיל הילדים ירד עד שנתיים, 88.3% מהתינוקות מתפקדים באופן מלא במסגרות חינוך רגילות.

גישת הטיפול נלמדת במסגרת תוכנית דו-שנתית ללימודי המשך בשיתוף בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן, הכוללת לימודים אקדמיים באוניברסיטה ועבודת פרקטיקום טיפולית עם פעוטות המאובחנים בספקטרום האוטיזם ובני משפחותיהם, במסגרת המרכז.[7]

בעולם הוקמו מספר מרכזים המטפלים בגישת מפנה (בנוסף למרכז הישראלי בראש פינה): הראשון הוקם בשנת 2010, במסגרת חגיגות 550 שנה לאוניברסיטת בזל, במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים האוניברסיטאי בבזל שבשווייץ.[8][9] מרכז נוסף הוקם ברומניה,[10][11] שני מרכזים נוספים עומדים לקום בפולין ואנגליה.[4]

על המרכז[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז הוקם בשנת 1987 על ידי ד"ר חנה אלונים, שפיתחה את גישת מפנה. גישת מפנה הייתה הראשונה בעולם[דרוש מקור] שהפנתה את הזרקור לאיתור סימני אוטיזם בינקות, ולצורך לטפל בהם כבר בשלב זה; בתקופה שבה אוטיזם כלל לא אובחן לפני גיל חמש. בהסתמך על גמישותו המופלאה של המוח בגיל הינקות, ניתן למזער את הנטייה לאוטיזם.

העבודה עם התינוקות במרכז נחשבת לייחודית, ולטיפול מגיעות משפחות מכל העולם.[12][13]

מרכז מפנה הוא עמותה ללא כוונת רווח, ומתחייב לטפל במשפחות ישראליות ללא תלות במצבם הסוציו-אקונומי, תוך התבססות במקרים המתאימים על תרומות שמכסות חלק מעלות הטיפול, בהתאם לצורך.[14] בנוסף, המרכז מעניק שירות של תמיכה וייעוץ טלפוני להורים החושדים כי לתינוקם יש בעיית תקשורת, ללא עלות - גם זמן קצר לאחר הלידה, בשלב החשדות הראשוניים (גם בשלב שבו עוד לא ניתן להפנות את התינוק לאבחון מסודר, לפני גיל שלושה חודשים).

במרכז מפנה פותח ב-2004 הכלי ©EPASSI לאיתור מוקדם של תינוקות בסיכון לאוטיזם.[15] אשר נוסה לראשונה משנת 2007 כפיילוט ביחידה לאיתור מקדם של אוטיזם בינקות, שהוקמה על ידי מרכז מפנה במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי. כלי האיתור המקדם נלמד במרכזים שונים בעולם.

בית מפנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית מפנה נבנה בשנים 1936–1938, כחלק מהמושבה היהודית הראשונה - גיא אוני, ונותר נטוש במשך שנים רבות. מועצת ראש פינה בראשותו של אהרון ברנזון, המליצה על מסירת המבנה לטובת עמותת מפנה, והוא הוחכר לעמותה על ידי מינהל מקרקעי ישראל. שיפוץ המתחם נערך בסוף שנות התשעים, בסיוע "קרן מפנה שווייץ" בשיתוף עם "קרן דורון". מאז משמש הבניין כמרכז לפעילותה של עמותת מפנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ נורמן דוידג', המוח הגמיש: סיפורים מקו החזית של חקר המוח, כתר, 2009, עמ' 54-52, 63-61, 91-84
 2. ^ admin, Mifne Intervention Program, Mifne USA (באנגלית)
 3. ^ The Mifne Centre – Transforming Autism (באנגלית)
 4. ^ 1 2 Un nou tratament pentru autism: terapia Mifne, o metodă unică în lume, descoperită de o doctoriță israeliană cu origini românești | Psihologie, Avantaje.ro - De 20 de ani pretuieste femei ca tine, ‏2018-09-01 (באנגלית)
 5. ^ TEDx Talks, The beautiful reality of autism | Guy Shahar | TEDxWandsworth, נבדק ב-2019-02-04
 6. ^ Hanna Alonim, The Mifne Method — ISRAEL. Early intervention in the treatment of autism/PDD: A therapeutic programme for the nuclear family and their child, Journal of Child & Adolescent Mental Health 16 (1), 2004, עמ' 39-43
 7. ^ 1 2 בית הספר לעבודה סוציאלית :: היחידה ללימודי המשך, באתר www.biu.ac.il (ארכיון)
 8. ^ שיטת טיפול ישראלית לאוטיזם גם בשוויץ, באתר nrg מעריב, ‏16 במרץ 2010
 9. ^ תומר ולמר, הכרה בינלאומית לטיפול ישראלי באוטיזם, באתר nrg, ‏1 בנובמבר 2009
 10. ^ Our Purpose – Transforming Autism (באנגלית)
 11. ^ Mifne Clinic UK - simonhumphreys.co.uk, www.simonhumphreys.co.uk (ארכיון)
 12. ^ אילנה מסר, לראשונה בישראל: מרפאה לאבחון אוטיזם מגיל 3 חודשים, באתר ynet, 20 ביוני 2004
 13. ^ TEDx Talks, The beautiful reality of autism | Guy Shahar | TEDxWandsworth, נבדק ב-2019-01-31
 14. ^ קרן מפנה שוויץ, באתר מרכז מפנה
 15. ^ תקצירי הרצאות בכנס משותף של מרכז מפנה ואוניברסיטת בר-אילן, 17 באוקטובר 2017