מרכז שיטור קהילתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מרכז שיטור קהילתיראשי תיבות: מש"ק) הוא מרכז המהווה נקודת קצה מרוחקת של תחנת המשטרה. במרכז השיטור הקהילתי פועלים מפקד מרכז שיטור קהילתי, (מפקד מש"ק) שהוא שוטר בדרגת נגד ושוטר מרכז שיטור קהילתי שפועלים אף עם המתנדבים שמופעלים במש"ק, מתנדבי המשמר האזרחי בתא שטח מסוים (שכונה, ישוב, מועצה אזורית וכדומה). פעילות השוטרים והמתנדבים במרכז השיטור הקהילתי נעשית במסגרת מודל "שיטור קהילתי" (אנ') - שיטור אפקטיבי לפתרון בעיות, שיפור השירות וצמצום תופעות פשיעה בשטח התחנה עליה נמנה המש"ק. מפקד המש"ק ושוטרי המש"ק כפופים פיקודית למשרד האק"מ (אגף קהילה משטרה) בתחנה, כאשר בראש משרד האק"מ עומד קצין האחראי לכל מרכזי השיטור הקהילתי בשטח התחנה ועל תפקודם התקין ולאחרונה עקב שינוי ארגוני ואיחוד האק"מ עם אגף מבצעים, נעשה כפוף לאגף זה ככל יחידות אגף הקהילה לשעבר.

מפקדי המש"קים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקדי המש"קים ושוטרי המש"ק הם שוטרי תחנה מיומנים ומקצועיים לרוב בעלי וותק בתפקידים קודמים, אשר נבחרו לתפקיד זה בוועדה מרחבית בראשות מפקד מרחב או סגנו וקציני מרחב עקב החשיבות הניתנת לתפקיד זה, ולאחר מכן דוחה או מאשרת את תפקידו והיבחרותו לשמש כמפקד מש"ק או שוטר מש"ק.

תפקידי מרכזי השיטור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז השיטור נועד לתת מענה ושרותי משטרה לאוכלוסייה בתא השטח עליו הוא מופקד, להקל על העומס בתחנה לגבות תלונות ולטפל בסכסוכים, ובעיות פשיעה להכווין את האזרח ולקיים מודלים ופעולות מניעה לדוגמה בבתי ספר ובמתנ"סים, למרות שעקב שימוש של מפקדי התחנות בשוטרי המש"ק לבעיות פשיעה נדחקה במעט פעילות המניעה וההסברה במוסדות החינוך הצידה. למפקד המש"ק קשר טוב עם התושבים המתגוררים בתחום אחריותו, כאשר המגמה היא להרחיב את פריסת המש"קים ככל שניתן, בהתחשב בגורמי כוח האדם בתחנה.

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.