מרכיב ביוטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

בביולוגיה ואקולוגיה, מרכיבים ביוטיים הם כלל האורגניזמים החיים בבית הגידול.

כל מרכיבי הסביבה החיים: הצמחים, בעלי חיים, האצות, הפטריות, החיידקים, הנגיפים המתקיימים בסביבת חיים, וכמובן האדם.

מרכיבים ביוטיים הם:
  • יצרנים (אוטוטרופים) - לדוגמה, צמחים הממירים אנרגיה לאוכל. המרת אנרגיה של שמש, מים ופחמן דו-חמצני על ידי פוטוסינתזה. כמו כן, המרת אנרגיות ממקורות אחרים כמו סירקולציה הידרוטרמית.
  • צרכנים (הטרוטרופים) - יצורים חיים אשר מקבלים את כל החומרים האורגנים הדרושים לבניית גופם ולהפקת אנרגיה מאכילת אורגניזמים אחרים, לדוגמה- צמחונים (בעלי חיים שתזונתם מבוססת על אכילת צמחים), טורפים וכו'
  • מפרקים - בעיקר, פטריות, חיידקים ותולעים, אשר מפרקים כימיקלים של יצרנים או צרכנים (אורגניזם) לתבניות פחות מורכבות, אשר בתצורתן החדשה הן הופכות להיות כחלק מהמחזוריות הטבעית של הסביבה.
מקדם ביוטי[עריכת קוד מקור | עריכה]
מקדם ביוטי הוא כל מרכיב חי או צומח (חומר אורגני) אשר משפיע על אוכלוסייה של אורגניזם אחר או על הסביבה. בין היתר, ואולי העיקרי שבהם הוא האדם (בעיקר ככל ששורפים או משתמשים באנרגיות מתכלות). כמו כן, מקדם ביוטי הוא גם גורם כללי המחולל מחלות.
למרות שמחלות הן הגורם הביוטי העיקרי לשינויים בגודלן של אוכלוסיות, המרכיב האביוטי לעיתים הוא גורם קריטי לשינויים דרסטיים בגודלן של אוכלוסיות.