מרס סרוויור 98

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו התוכנית
נחתת הקוטב במעבדות נאס"א

תוכנית מרס סרוויור 98אנגלית: Mars Surveyor '98 program) הייתה תוכנית לחקר מאדים שהופעלה על ידי נאס"א שכללה שתי חלליות: המרס קלימייט אורביטר (מקפת האקלים) והמרס פולאר לנדר (נחתת הקוטב). על נחתת הקוטב הוצבו שתי גשושיות שיועדו לחדור לתוך אדמת מאדים. שתי החלליות נשלחו לחקור וללמוד את מזג-האוויר, האקלים, המים ודו-תחמוצת הפחמן על מאדים, ולחפש עדויות של שינויי אקלים קצרים וארוכי-טווח.

שתי החלליות שוגרו ב-1998 במהלך חלון השיגורים שהזדמן להם. שתי החלליות אבדו, כולל הגשושיות החודרות.

המקפת אבדה בגלל חישוב מוטעה של המסלול שנבע מבלבול בין יחידות מטריות ליחידות אנגליות. הבלבול גרם למקפת לסטות ממסלולה המתוכנן וככל הנראה נשרפה באטמוספירת מאדים או שקיפצה ממנו אל החלל.

חוקרים שבדקו את התרסקות הנחתת הגיעו למסקנה כי אות חיישני מוטעה שהגיע מאחת מרגלי הנחתת גרם לנחתת לחשוב שהיא נחתה על הקרקע בעוד היא נמצאה כ-40 מטרים מעל פני הקרקע. כשרגלי הנחתת נפתחו הם גרמו בטעות לחיישני הנחיתה להיכבות ולמנועי הנחיתה להיכבות גם כן והנחתת פשוט נפלה אל הקרקע.

פיתוח התוכנית עלה כ-193.1 מיליון דולר. השיגור הוערך ב-91.7 מיליון ותפעול המשימות מכדור הארץ עוד כ-42.8 מיליון. משימת המקפת הייתה חלק מתוכנית מרס סרוויור שבמהלכה משוגרים משימות אל מאדים כל 26 חודשים, אז נפתח חלון שיגור להגיע אל מאדים בזמן הקצר ביותר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]