לדלג לתוכן

מרקוס קלאודיוס מרקלוס (המאוחר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מרקוס קלאודיוס מרקלוס

מרקוס קלאודיוס מרקלוס (לטינית: Marcus Claudius Marcellus‏; 42 לפנה"ס23 לפנה"ס) היה אציל רומאי מהשושלת היוליו-קלאודית.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרקלוס נולד בשנת 42 לפנה"ס, אביו היה הקונסול גאיוס קלאודיוס מרקלוס ואמו הייתה אוקטביה אחותו של הקיסר אוגוסטוס. מצד אביו הוא השתייך לבית האב של הקלאודיים והיה צאצא של המצביא הרומאי המפורסם מרקוס קלאודיוס מרקלוס.

אביו של מרקלוס נפטר בשנת 40 לפנה"ס ומרקלוס עצמו גדל בביתו של דודו אוגוסטוס יחד עם יוליה, טיבריוס ודרוסוס. מכיוון שלאוגוסטוס לא היה בן ומשטר הפרינקיפאט מעצם טיבעו היה חסר מערכת להסדרת הירושה כל שלושת הבנים נחשבו כיורשים פוטנציאלים וקיבלו בהתאם את החינוך המעולה ביותר באימפריה.

הקריירה של מרקלוס התחילה בשנת 27 לפנה"ס כשהוא וטיבריוס ליוו את אוגוסטוס במהלך מסע לגאליה שבו התחילו בהכשרתם הצבאית.

למרקלוס ניתנה הזכות להתמודד על משרת הקונסול עשר שנים לפני גיל המינימום על פי חקיקה מיוחדת של הסנאט בשנת 24 לפנה"ס. כמו כן מרקלוס נבחר כאידיל באותה שנה.

כהכרה במרקלוס כיורשו המיועד אוגוסטוס השיא אותו לבתו יוליה בשנת 25 לפנה"ס, כשאוגוסטוס נפל למשכב באותה שנה הכול ציפו שהוא ימנה את מרקלוס ליורשו אולם אוגוסטוס, ככל הנראה כתוצאה מחוסר הניסיון של מרקלוס ומנעוריו, בחר למנות את חברו הקרוב ומצביאו הראשי מרקוס ויפסניוס אגריפה ליורשו המיועד.

ככל הנראה יצר הדבר מתיחות בין מרקלוס לאגריפה וכשאוגוסטוס החלים הוא בחר לרומם את מרקלוס שוב כיורשו וכדי לפייס אותו הוא העניק לאגריפה סמכויות צבאיות על החלק המזרחי של האימפריה ושלח אותו למשול שמה.

מרקלוס נפטר בשנת 23 לפנה"ס, סיבת מותו לא ידועה. לזכרו אוגוסטוס בנה את תיאטרון מרקלוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]