מרתון התנ"ך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מרתון התנ"ך
הלוגו הרשמי של מרתון התנ"ך
הלוגו הרשמי של מרתון התנ"ך
ענף ריצת מרתון
שנת ייסוד 1968
(חידוש המרוץ ב-2015)
ארגון מפעיל מועצה אזורית מטה בנימין, מרתון ישראל
מוטו אתגר הריצה הקדום בעולם
מדינות משתתפות ישראלישראל  ישראל
יבשת אסיה
שמות קודמים "מרוץ איש בנימין" (1968 - 1972)
אלוף/ה נוכחי/ת גברים: יפתח פשחור
נשים: אלנה דוטלבה
‏ www.biblemarathon.co.il

מרתון התנ"ך הבינלאומי, או בקיצור מרתון התנ"ך, הוא מרוץ מרתון למרחק של 42.2 ק"מ המחדש את הריצה ההיסטורית מאפק לשילה הקדומה לאחר תבוסת בני ישראל לפלשתים בקרב אבן העזר[1][2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרב אבן העזר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי המתואר בספר שמואל א', פרק ד, יצאו בני ישראל למלחמה בפלשתים, כשהם חונים במקום המכונה אבן העזר ואילו הפלשתים חונים באפק[3]. אין הכתוב מודיע על סיבת היציאה לקרב, ואולם ניתן לשער כי לאחר מותו של שמשון חדרו הפלשתים עמוק יותר מזרחה לתוך נחלות אפרים ובנימין באזור ההר המרכזי, ושעבדו את ישראל[4].

בקרב הראשון הובסו בני ישראל ואיבדו כ-4,000 איש. כדי לתקן את תוצאות הקרב החליטו בני ישראל לקחת עמם לקרב השני את ארון הברית ממקום שבתו בשילה, בירת ישראל בפועל, שם שכן המשכן. בראותם את ארון הברית נפלה רוחם של הפלשתים, אולם הם התעודדו במהרה לאחר ששמעו את מפקדיהם אומרים להם: "אם לא תלחמו בגבורה, סופכם יהיה שהעברים ימשלו בכם כשם שקודם לכן אתם משלתם בהם". לאחר הדברים הללו עלה המורל בקרב הפלשתים והם יצאו והביסו את בני ישראל פעם נוספת. תוצאות הקרב השני היו כבדות מאוד; מספר האבדות בקרב השני עמד על 30,000 חיילים, הפלשתים לקחו את ארון הברית בתור שלל ושני בניו של עלי הכהן, חפני ופנחס, נהרגו. על מנת לדווח לעלי על תוצאות המלחמה באפק נשלח רץ משבט בנימין, שאין התנ"ך נוקב בשמו[5], לעלי בשילה. הידיעה על תבוסת בני ישראל במערכה, מות חפני ופנחס ולקיחת ארון הברית כשלל על ידי הפלשתים גרמה לעלי הכהן להלם כבד, דבר שהוביל לנפילתו מכיסא עליו ישב ולמותו בשל שבר במפרקת[6].

חידוש המרוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמת ששת הימים מדד יוזם המכביה, יוסף יקותיאלי, את אורך המסלול מראש העין (אפק המקראית) לשילה שבשומרון והופתע לגלות שאורך המסלול ההיסטורי בציר הכבישים תאם בדיוק את אורך ריצת המרתון המודרנית - 42 קילומטרים[7][8]. ב-15 באפריל 1968 יזמו יקותיאלי ויצחק ברא"ז לראשונה מרוץ מרתון בציר זה, שקיבל את השם מרוץ איש בנימין והמנצח, צבי סגל, השלים אותו ב-3:30 שעות. המרוץ השני התקיים ב-2 באוגוסט 1969 ושולב במסגרת המכביה השמינית, והמרוץ השלישי התקיים ב-25 באפריל 1970. במרתון הרביעי, שהתקיים ב-22 במאי 1971 השתתפו תשעה רצים, והמנצח, ציון חצרוני, השלים אותו ב-2:43:55 שעות. את הזמן הטוב ביותר ב"מרוץ איש בנימין" (2:36:28) קבע דני משרקי במרוץ החמישי שהתקיים בשנת 1972[1].

"מרוץ איש בנימין" משך מעט משתתפים שרצו את המרחק באותה תקופה (במרוץ השלישי, הגדול מכולם, השתתפו 14 רצים בסך הכל) והיוזמה נפסקה לאחר חמישה מרוצים בלבד. כעבור 43 שנה, בשנת 2015, חודש המרוץ בשם מרתון התנ"ך[9][10]. המרוץ מתקיים מאז, להוציא את שנת חידושו ב-2015[11], במהלך חג הסוכות.

הלוגו הרשמי של המרוץ מכיל מספר מרכיבים, כאשר העיקריים שבהם הם איש רץ ולצידו הכיתוב "איש בנימין" בכתב עברי עתיק.

תיאור המסלול[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרתון התנ"ך הוא מרוץ כביש הררי באורך של 42.2 ק"מ שתחילתו ברחוב נחל רבה סמוך לאגם הצלילים בראש העין, המשכו לאורך כביש 5, כביש 4775 וכביש 60 עד לסיומו בשילה הקדומה שבשומרון. למסלול טיפוס וירידה מצטברים של 1,097 ו-454 מטרים בהתאמה; מנקודת הזינוק ברום של 49 מטרים ועד לנקודת הסיום ברום של 694 מטרים מעל גובה פני הים[12][13]. מקצה ה-42.2 ק"מ מוגבל למשתתפים מעל גיל 18[14].

כמו כן המרוץ כולל מספר מקצים נוספים[13][14]:

  • מקצה 5 ק"מ ו-10 ק"מ - מסלול מעגלי עם נקודת זינוק בשילה הקדומה. מקצים אלה מוגבלים למשתתפים מעל גילים 10 ו-15 בהתאמה.
  • מקצה 21.1 ק"מ (חצי מרתון) - מסלול לא מעגלי עם נקודת זינוק במרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל. מקצה זה מוגבל למשתתפים מעל גיל 18.
  • "מקצה צמי"ד" - מסלול ריצה באורך של 1 ק"מ לאנשים בעלי צרכים מיוחדים. מקצה זה, אשר נערך לראשונה בשנת 2018 בשיתוף עמותת לב בנימין לקידום ילדים עם צרכים מיוחדים, הוא מסלול בצורת פרסה עם נקודת זינוק בשילה הקדומה.

כל משתתפי המרוץ אשר מסיימים את המקצים אליהם נרשמו מקבלים מדליות חרס מיוחדות, ומסיימי מקצה ה-42.2 ק"מ מקבלים בנוסף גם את מגן "איש בנימין"[15].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]