לדלג לתוכן

משבר קודורי (2006)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משבר קודורי (2006)
מפת אבחזיה קודורי עילית מודגש באדום
מפת אבחזיה קודורי עילית מודגש באדום
מלחמה: הסכסוך הגאורגי-אבחזי
תאריכים 22 ביולי 200628 ביולי 2006 (7 ימים)
מקום עמק קודורי
עילה סירובה של מיליציית מונאדירה הגאורגית בקודורי להתפרק מנשקה
תוצאה השלטון המרכזי של גאורגיה הכניע את המרידה והקים ממשלה גולה
הצדדים הלוחמים

גאורגיהגאורגיה משטרת גאורגיה

גאורגיהגאורגיה השב"כ הגאורגי

מפקדים

לא ידוע

משבר קודורי של שנת 2006 התפרץ בסוף יולי 2006 בעמק קודורי, החלק היחיד של אבחזיה שנמצא בשליטת גאורגיה, כאשר אמזר קוויציאני, מנהיג המיליציה המקומית, הכריז על אי ציות לשלטון הגאורגי. לאחר שהשלטון המרכזי בגאורגיה החליט להחזיר את שלטון החוק באזור עמק קודורי.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמק קודורי, בעל תוואי הנוף המיוער והרים סלעיים, שוכן בהרי הקווקז הגדול בפינה הצפון-מזרחית של אבחזיה. האזור מאוכלס בסוואנים, שהם קבוצה האתנית של הגאורגים. חרף מספר ניסיונות של הבדלנים האבחזים לזכות בשליטה על האזור האסטרטגי, לא היה האזור בשליטת מאז מלחמת אבחזיה (1992-1994). במהלך התקופה עד להתפרצות המשבר נוהל האזור על ידי הלוחם אמזר קוויציאני, שהנהיג את ההגנה הגאורגית כנגד כוחות הבדלנים האבחזים בבחינת מפקד כוח המיליציה בשם "מוֹנאדירֶה" ("צייד") כשליח של הנשיא הגאורגי הקודם אדוארד שוורדנדזה. לאחר הפלתו של שוורדנדזה במהפכת הוורדים, בשנת 2003, פירקה הממשלה החדשה את "מונאדירה" מנשקה, וביטלה את תפקידו של קוויציאני. התקיימו גם חשדות כבדים למעורבותו של קוויציאני בהברחות, פעילויות בלתי חוקיות אחרות ומתן מחסה למספר פושעים שהיו מבוקשים על ידי המשטרה הגאורגית.

המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשבר החל ב-22 ביולי 2006, כאשר קוויציאני חימש מחדש את המיליציה שהנהיג וקרא תיגר כנגד השלטון המרכזי בטביליסי והצהיר כי יתנגד לפירוק המיליציה מנשקה[1]. המאמצים למשא ומתן על כניעה עלו בתוהו והמיליציה סרבה להענות לאולטימטום שהציב בפניו שר הפנים הגאורגי, ואנו מראבישווילי. ב-25 ביולי שלחה הממשלה הגאורגית פלוגה חזקה של המשטרה הגאורגית וכוחות ביטחון נוספים, במטרה לפרק את מנשקו את מנהיג המיליציה החצי-צבאית הסורר.

האינפורמציה על שהתרחש בקודורי מועטה ולא ניתנת לאימות, והשלטונות סירבו בתחילה לפרסם תגובה כלשהי. מאוחר יותר, ב-25 ביולי, אישר, שר החינוך והמדע של גאורגיה, אלכסנדר לומאיה, כי המבצע המשטרתי כבר בדרך, ומטרתו להחזיר את הסדר החוקתי באזור קודורי. על פי הטלוויזיה הגאורגית, רוסתווי 2, סיפקו לכאורה, הצבא האבחזי וכוחות שמירת השלום הרוסיים באבחזיה, מזון ותחמושת. רוסתווי 2 דיווחה גם כי הליקופטר של כוחות שמירת השלום הרוסיים נחת באזור שהיה בשליטת המיליציה כדי לספק להם מזון, אולם לא הצליח לטוס בחזרה כיוון שהצד הגאורגי איים להפיל אותו.

על פי הדוחות הגאורגיים הרשמיים, שלטו כוחות הממשלה, ב-26 ביולי, ברוב עמק קודורי, וכפו את כניעת של מספר מורדים. המורדים האחרים, כולל קוויציאני, התחבאו ביערות המקיפים את העמק; מספר פצועים דווחו בשני הצדדים[2]. כמו כן דווח על אזרחים שנהרגו במהלך חילופי הירי בין הצדדים. ב-27 ביולי, סיפר, שר ההגנה הגאורגי, איראקלי אוכרואשווילי, בריאיון לטלוויזיה כי השלב העיקרי של המבצע הושלם בהצלחה ורוב במורדים נכנעו או נתפסו. כמו כן האשים כי המרידה היא התגרות שתוכננה על ידי "מדינה זרה".

עד ל-28 ביולי, נשלטו כל הכפרים בעמק על ידי כוחות השלטון המרכזי. כמות גדולה של נשק ותחמושת נתגלתה. קוויציאני עצמו הצליח להימלט. השלטונות הגאורגיים טענו כי נמלט לסוחומי, בירת הבדלנים האבחזים.

ב-27 ביולי 2006, הכריז הנשיא סאקשווילי, על הקמת ממשלה אבחזית גולה בעמק קודורי שבאבחזיה עילית, שבסיסה בטביליסי.

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם תחילת המבצע המשטרתי הגאורגי, הביעו השלטונות הרוסיים ומנהיגי הבדלנים האבחזים, את דאגתם מהכוח הגאורגי באזור הסכסוך השכן. שלטונות הבדלנים האבחזים הצהירו כי כל חדירה של כוחות גאורגיים חמושים לשטחה יהיו הפרה גסה של הסכם הפסקת האש והפרדת הכוחות מה-14 במאי 1994, ופרוטוקול מאי 1998, שלפיהם התחייבה גאורגיה לא לשלוח צבא לעמק. פקידים רשמיים רוסיים ואבחזים הזהירו, ב-25 ביולי וב-26 ביולי, כי שימוש בכוח צבאי בעמק קודורי יכול להוביל לסכסוך חדש באזור. סרגיי בגאפש, נשיא הרפובליקה הבדלנית של אבחזיה הגיב לאירועי קודורי ואמר כי:

אם חיילים גאורגיים יחצו את גבול אבחזיה, ייתכן ויתחולל סכסוך חדש מכיוון שהחיילים האבחזים יפתחו באש.

.

השלטונות הגאורגיים הכחישו את ההאשמות כי השתמשו בכוח צבאי בקודורי, וטענו כי הכוח היחיד שהשתתף במבצע היה כוח משטרתי וכוחות שירותי הביטחון הכללי של גאורגיה (השב"כ הגאורגי), שהשימוש בהם אינו הפרה של ההסכמים עליהם חתומה גאורגיה. כמו כן הכחישו השלטונות הגאורגיים את ההאשמות כי הכוחות הגאורגיים תכננו להמשיך במבצע ולחדור לשטחים שבשליטת הבדלנים האבחזים. ב-26 ביולי, הביע, מזכ"ל נאט"ו יאפ דה-הופ שפר, את תמיכתו בעמדה הגאורגית בעניין האבחזי ואוסטי, במהלך פגישתו עם ראש ממשלת גאורגיה, זוראב נור'אידלי.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מנהיג מיליציה בקודורי קורא תיגר על השלטונות, 22.7.2006, "סיביל גאורגיה", (באנגלית)
  2. ^ פקיד רשמי:כוחות הממשלה שולטים על רוב עמק קודורי, 26.7.2006, "סיביל גאורגיה", (באנגלית)