משה (שיקו) בהר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף משה בהר)
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.

משה (שיקו) בהראנגלית: Moshe Behar, נולד ב-1963) הוא סוציולוג היסטוריון ומזרחן ישראלי, פרופסור במכון ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת מנצ'סטר ופעיל חברתי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהר נולד בירושלים למשפחה ממוצא מצרי, תוניסי והאיים היווניים זקינתוס וקורפו. מספר מבני משפחתו מהאיים היווניים, מצד אמו, נרצחו בשואת יהודי יוון[1].

קריירה אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

למד לתואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית וכתב את דוקטורט בפוליטיקה השוואתית באוניברסיטת קולומביה. היה מורה מן החוץ במכללה האקדמית ספיר, באוניברסיטה העברית, ובאוניברסיטה הפתוחה.

מאז 2008 משמש כמרצה בכיר בתוכנית ללימודי ישראל/פלסטין, במכון ללימודי המזרח התיכון, באוניברסיטת מנצ'סטר, שבעיר מנצ'סטר בממלכה המאוחדת[2].

תחומי העניין המחקריים של בהר הם: הסכסוך הערבי-ישראלי; חברה, פוליטיקה ותרבות ישראלית; יהודי המזרח התיכון; הגיבוש היחסי של הלאומיות היהודית והערבית במסגרת השוואתית.

פעילות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת שלמד באוניברסיטה העברית ייסד בהר בשנת 1990 את תא צ"ח — "סטודנטים למען צדק חברתי"[3]. בין השאר יזם מאבק להשוואת תנאי הקליטה של העולים מאתיופיה לעולים מרוסיה. לאחר שנחשף כי 650 עולים ששוכנו במלון דיפלומט בירושלים עומדים בפני פינוי לאתר קרוונים בנגב, לטובת שיכון עולים מרוסיה במלון[4]. באותה עת היה גם חבר מערכת בכתב העת "עיתון אחר"[5], לצד העורך דוד חמו, בו פורסמו מאמרים וטורי דעה אקטואליים של אנשי אקדמיה ופעילים חברתיים מזרחים, עם תפיסות סוציאל-דמוקרטיות[6].

במהלך שנות ה-90 היה פעיל ואחר כך חבר הנהלה עמותת הל"ה למען החינוך בעיירות, בשכונות ובכפרים[2].

בשנת 1993 היה ממקימי תנועת קדמה, שהקימה את בתי הספר התיכוניים קדמה תל אביב וקדמה ירושלים[2].

בשנים 2003–2005 ניהל את המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית בירושלים ובבית לחם.

בשנת 1996 היה ממייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית[7].

מאז 2003 כתב מאמרים, ביקורות וטורי דעה באתר "העוקץ".

מפרסומיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעברית

באנגלית

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממאמריו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]