משה שפירא (רב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב משה שפירא

הרב משה שפירא (נולד בכ"ו בטבת ה'תרצ"ה, 1 בינואר 1935) הוא הוגה דעות חרדי ליטאי. תחום עיסוקו העיקרי הוא מחשבת ישראל. הרב שפירא הוא ראש כולל, נשיא ישיבת פתחי עולם לחוזרים בתשובה ומלמד במוסדות נוספים.

תולדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בתל אביב לרב מאיר יצחק, מתלמידי רבי נתן צבי פינקל, לימים משגיח בישיבת נחלת דוד. למד בישיבת חברון ובאותה תקופה עמד בקשר עם הרב יצחק זאב סולובייצ'יק. לאחר בואו של דודו הרב אליהו דסלר לכהן כמשגיח קבוע בישיבת פוניבז' בבני ברק, עבר הרב שפירא לישיבה זו ולמד בחברותא עם דודו. זמן קצר למד אצל רבי יחיאל מיכל פיינשטיין[1] ואצל הרב יצחק הוטנר.

לאחר נישואיו עם בתו של הרב אהרן ביאלוסטוצקי, ראש כולל אוהל תורה, התגורר בירושלים ועזר להקים את ישיבת בית התלמוד. לאחר מכן שימש כראש ישיבת בית בנימין, בסטמפורד, קונטיקט, לצד הרב שמחה שוסטל. כיום הוא מתגורר בשכונת בית וגן בירושלים.

הרב שפירא היה בין ראשוני המורים בישיבת אור שמח בירושלים לחוזרים בתשובה ומעל עשרים שנים לימד שם בלילי שישי שיעור בפרשת השבוע. מפאת הצפיפות הועבר השיעור לבית הכנסת "חניכי הישיבות" בשכונת סנהדריה ולאחר מכן לבית הכנסת "משכן משה" בשכונת רמת שלמה. מלבד שיעור זה מעביר כשלושים שיעורים בשבוע בתלמוד ועוד.

הרב שפירא עומד בראש כולל אברכים גדול בירושלים, מיסודה של קרן וולפסון (ראש כולל נוסף הוא תלמידו הרב זבולון שוורצמן). לכולל תוכנית לימודים המכשירה אברכים לשמש כרבני קהילות. הוא מוסר שיעורים לעתים קרובות במוסדות העוסקים בקירוב רחוקים בחו"ל כמו בישיבת תורת חיים במוסקבה.

בשנת 2001 ייסד את ישיבת שב שמעתתא בראשותו. הרב שפירא עומד בראשות ישיבת פתחי עולם לחוזרים בתשובה. הישיבה שוכנת במרכז ירושלים ובה כשישים תלמידים. היא נוסדה על ידי הרב שפירא בשנת 2010 בעיר העתיקה. צוות הישיבה כולל את תלמידיו הוותיקים, בהם הרב אליהו מאיר פייבלזון כראש ישיבה, הרב דן צבי שטיינברגר והרב דוד פרנק.

הרב שפירא נמנע בדרך כלל מייעוץ לאנשים, מלבד עזרה וייעוץ לבחורים שנפלטו ממסגרת הישיבה. על תלמידיו נמנה בעבר הפילוסוף החוזר בתשובה בני לוי, שהיה עוזרו של ז'אן פול סארטר.

בשנת 2013 הוגש נגד הרב שפירא כתב אישום שבו הוא מואשם בעבירה של שידול לחבלה בכוונה מחמירה. לפי כתב האישום הוא הורה לתלמידיו לתקוף אישה כבת שבעים שבה חשדו כי היא מעורבת ברשת פדופילית ובהטפה לנצרות.[2][3]

תורתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב שפירא מושפע מספרי קבלה בכלל וקבלת הגר"א ותלמידיו בפרט, כתבי המהר"ל וספרי חסידות, ובמיוחד הספר מי השילוח של רבי מרדכי יוסף ליינר מאיזביצא וספרי רבי צדוק הכהן מלובלין. בשיעוריו הוא נוהג לפרש את דברי חז"ל, תוך הבאת הקשרים משלימים ממקומות אחרים בתלמוד ובמדרשים, בספרי הקבלה ובספרי המחשבה.

הרב שפירא ידוע בכוח הזיכרון שלו, והוא מצטט בשיעוריו בעל פה קטעים מהתנ"ך, התלמוד וספרים נוספים. שיעוריו נמסרים בעברית ישראלית, או בעברית בהגייה אשכנזית, ביידיש ואף באנגלית - לפי השומעים. דרכו לחזור על רעיונותיו כמה פעמים במהלך השיעור, כאשר בכל פעם הוא מדגיש ומחדד נקודות נוספות בנושא הנידון.

רבים משיעוריו נמסרים כסדרות, הנמשכות לעתים שנים. כך למשל, סדרת השיעורים על פרקי אבות כוללת כארבע מאות שיעורים ונמשכה קרוב לעשרים שנה. הסדרה על התפילה כוללת כשישים שיעורים וכמוה גם סדרות בנושאי אמונה, י"ג עיקרים ועוד.

הרב שפירא עוסק רבות בהתייחסות ההשקפה היהודית לנושאים אקטואליים. הוא הקדיש שיעורים לאינתיפאדה השנייה, לפיגועים במגדלי התאומים בארצות הברית ולצונאמי הקטלני באוקיינוס ההודי.

הפצת תורתו בציבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב שפירא אינו נוהג להוציא לאור את שיעוריו, אך הם מוקלטים ומופצים בציבור החרדי בקלטות וב-MP3. חלק משיעוריו מועברים בשידור חי בעזרת מערכת קול הלשון. מספר שיעורים שבועיים משודרים בחו"ל.

כמה מתלמידיו הוציאו לאור ספרים המבוססים על שיעוריו:

  • אפיקי מים - על המועדים. סדרת ספרים שנכתבה על ידי הרב ראובן שמלצר, ויש בה הסכמה של הרב שפירא המעיד כי: "הדברים שלפנינו נמסרים כפי שהושמעו ובהבנה נכונה".
  • ממעמקים - על התורה. נכתב על ידי הרב אלכסנדר מנדלבוים, שהרכיב את רעיונותיו של הרב שפירא עם רעיונותיו שלו עצמו, כעדותו בהקדמה לספר.
  • רעה אמונה - על י"ג העיקרים. נכתב על ידי הרב מנחם שלנגר, ומבוסס בעיקר על סדרת שיעורים שמסר בנושא זה לבעלי תשובה בישיבת אור שמח. הספר עבר את ביקורתו של הרב שפירא, שאף כתב הקדמה לספר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ימי שנותי, הרב אברהם אפרים רוזינג, חלק א', עמ' 24.
  2. ^ אישום: רב הורה להכות אישה שחשד כי עוסקת בפדופיליה באתר "ישראל היום".
  3. ^ אביעד גליקמן, תיעוד בלעדי: רב אומר לחסידיו לתקוף קשישה בת 72, באתר nana10‏, 18 בפברואר 2014