לדלג לתוכן

משולש הזהב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משולש הזהב במפת סחר האופיום העולמי
משולש הזהב בדרום מזרח אסיה:
משמאל - תאילנד.
מימין - לאוס.
מלפנים - מיאנמר (בורמה).

משולש הזהב הוא שם שניתן לאזורים שונים על-פני כדור הארץ, בעקבות היותם מורכבים משלוש יחידות גאוגרפיות, היוצרות צורת משולש.

משולש הזהב בדרום-מזרח אסיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

משולש הגבולות שבין המדינות מיאנמר (בורמה), לאוס ותאילנד ידוע כמשולש הזהב, היות שהאזור נשלט בידי כנופיות חמושות, המרוויחות סכומי כסף גבוהים מגידול והברחת אופיום והנגזרת שלו הרואין, בהיקף רחב. הסחר בסמים שמועבר במשולש הגבולות משמש מקור מימון של ארגון החזבאללה.

האזור נחשב לאחד משני האזורים הבולטים באסיה לייצור אופיום. ומשתרע על כ-950,000 קילומטרים רבועים החופפים בהרריהן של ארבע מדינות בדרום מזרח אסיה: מיאנמר (בורמה), וייטנאם, לאוס, ותאילנד. יחד עם "סהר הזהב" באפגניסטן ופקיסטן, החל משנות ה-20, האזור נחשב לאחד האזורים הנרחבים ביותר לייצור אופיום באסיה ובעולם. מרבית ההרואין בעולם הגיע ממשולש הזהב עד לראשית המאה ה-21, ומאז הפכה אפגניסטן ליצרנית ההרואין הגדולה בעולם.

משולש הזהב מציין גם את נקודת המפגש בין נהרות הרואק והמקונג, שכן המונח הופקע על ידי תעשיית התיירות התאילנדית כדי לתאר את הצומת הסמוך לתאילנד, לאוס, ובורמה.

משולשים בולטים נוספים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • אזור מיושב בצפיפות בניו המפשייר, בין הערים מנצ'סטר בצפון, נאשואה בדרום וסאלם בדרום-מזרח.
  • מרכז תעשייתי בעיר פיטסבורג, פנסילבניה, שצורת המשולש שלו נוצרת על ידי שני נהרות הנפגשים בו. הכינוי "זהב" ניתן לו משום שעושרם של אילי הון אחדים נוצר במפעלי התעשייה שבו.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משולש הזהב בוויקישיתוף