משחקיות של פוקימון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המשחקיותאנגלית: Gameplay) של סדרת משחקי הווידאו "פוקימון" מכיל בעיקרו את תפיסתם ואימונם של יצורים בדיוניים המכונים "פוקימונים" ושימוש בהם כדי להילחם במאמנים אחרים. כל דור במשחק בנוי על קונספט זה על ידי הצגת פוקימונים חדשים, פריטים ופיצ'רים חדשים. כמה מהמושגים הכלליים הוצגו במקומות אחרים בזכיינית, לפני שהוצגו למשחקים, לדוגמה: קרבות כפולים שהופיעו בסדרת האנימה הרבה לפני שהופיעו במשחקים, ויכולות מיוחדות של פוקימונים שהוצגו במשחקי הקלפים של פוקימון, אשר הציג גם את השייני פוקימון (בעברית: פוקימון נוצץ), פוקימון בצבע שונה מצבעו המקורי.

ישנם פוקימונים בעלי נתונים סטטיסטיים גבוהים מאוד ומהלכים טובים, המשומשים במשחק התחרותי של פוקימון, הדורש אסטרטגיות מורכבות יותר מאשר רק בחירת מהלכים רלוונטיים.[1]

מבנה המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל משחק בסדרה מתרחש באזור בדיוני הממוקם בעולם של פוקימון, ומתחיל כשהשחקן מקבל את הפוקימון ההתחלתי שלו מהפרופסור המחוזי. לאורך המשחק השחקן מטייל במחוז, לוכד ומפתח את הפוקימונים שלו, מביס מאמנים אחרים, ומתחזק. אחד החלקים המרכזיים של כל משחק היא להביס את ארגון הפשע הפועל במחוז, שבדרך כלל מנסה להשתלט על העולם באמצעות שימוש לרעה בפוקימון, או לקדם מטרה זדונית אחרת. ארגוני הפשע הידועים לאורך השנים בזיכיון הם צוות רוקט, צוות אקווה, צוות מגמה, צוות גלקטיק, צוות פלזמה, צוות פלייר, צוות סקאל וצוות יל.

ניתן לבקר במקומות ומבנים שונים ברחבי העולם, בהם מרכזי פוקימון, מרכולים ומכונים. במרכז פוקימון, השחקן יכול לרפא את הפוקימון שלו בחינם ולגשת למחשב האישי, שם הוא יכול לארגן את אוסף הפוקימונים שלו, לאחסן ולקחת פריטים. לפני משחקי הדור השישי, מרכז הפוקימונים היה גם המקום בו שחקנים יכולים להתחבר עם מחסניות משחק או קלפים אחרים לקרב וכן להחליף עם שחקנים אחרים. הפוקי מארט היא חנות בה יכול השחקן לרכוש פריטים בכסף, אותו הוא מרוויח מניצחון בקרבות. הפריטים שניתן לרכוש מתחלפים לפי העיר בה נמצא הפוקי מארט, ולפעמים היא מופיעה בצורות אחרות, כמו בית מרקחת או חנות כלבו. החל ממשחק הדור השישי, מרכזי הפוקימון והפוקי מארט מתאחדים ומופיעים כמבנה אחד. בנוסף, מעת לעת תכיל עיר במחוז מכון פוקימונים, בו השחקן יילחם מול מאמן חזק המכונה מנהיג מכון, והניצחון נגדו יעניק לשחקן תג מכון. לאחר שהשחקן אוסף שמונה תגי מכון, הוא רשאי לגשת לליגת הפוקימונים המחוזית, ולהילחם נגד המאמנים החזקים באזור, על מנת להפוך לאלוף המחוזי. במשחקי הדור השביעי, הוחלף באופן חד פעמי קונספט המכון באתגרי איים, ובדור השמיני המכונים הוחזרו.

השלמת קו העלילה הראשי פותח פיצ'רים אחרים במשחקים, ובעיקרם גישה למקומות במחוז שלא ניתן להגיע אליהם לפני שמסיימים את העלילה. לאחר מכן, המשחק נותר פתוח כמעט לחלוטין, כאשר המטרה הסופית של השחקן היא להשיג לפחות פוקימון אחד מכל המינים השונים של הפוקימונים הזמינים במשחק, ובכך להשלים את הפוקידקס. מספר הפוקימונים גדל עם כל דור משחק, החל מ-151 בדור הראשון ועד ל-898 בדור השמיני.

מכוני פוקימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכוני פוקימון (ポ ケ モ ン ジ ム) הם מבנים השוכנים ברחבי העולם, ובהם מאמני הפוקימונים יכולים להתאמן או להתמודד כדי להעפיל לתחרויות של ליגת הפוקימונים. על אף שרמת הקושי והארגון משתנים ממכון למכון, הבסיס נשמר, ומנהיג המכון מתמחה בדרך כלל בסוג אחד של פוקימונים.

בכל מכון ניצבים מאמנים שונים שמולם יתמודד השחקן לפני שנלחם במנהיג המכון. מאמנים אלה ממוקמים לרוב כך שהשחקן נאלץ להילחם מולם כדי להגיע למנהיג. המכון בנוי כך שהשחקן מחויב להילחם מול מאמן אחד לפחות, והקרב הסופי מתנהל מול מנהיג המכון עצמו. כאשר השחקן מנצח את מנהיג המכון בקרב, הראשון זוכה בתג, המשמש הוכחה למיומנותו של השחקן ומהווה חלק מרכזי בקדמת העלילה. במשחקי הדור השמיני, השחקן צריך להשלים אתגר, שבנוי בצורת מיני משחק, כדי להמשיך את דרכו במכון. יחד עם התג, השחקן מקבל ממנהיג המכון גם מהלך קרב (TM), אותו השחקן יכול ללמד את הפוקימונים שלו. ככל שהעלילה נמשכת והשחקן אוסף תגים, הרמה המקסימלית של הפוקימונים שיצייתו לפקודותיו של השחקן הולכת ועולה.

לאחר שהשחקן מנצח את שמונה מנהיגי המכון, הם רשאי לעבור בדרך הניצחון (Victory Road), ולבסוף להגיע לליגת הפוקימונים ולאתגר את האליט פור (四 天王, Elite Four), ואת אלוף ליגת הפוקימונים האזורית (ャ ン ピ オ ン, Champion). הבסת האלוף נחשבת למטרה המרכזית במשחק.

אתגרי איים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחקי הדור השביעי - שמש וירח, ואולטרה שמש וירח, אין מכונים או מנהיגי מכון. במקום זאת, השחקן צריך לעמוד באתגרים שיקבל מדמויות במשחק. האתגר הוא בדרך כלל משימה שעליו לבצע על מנת להילחם בפוקימון טוטם, גרסה גדולה וחזקה יותר של זן פוקימון מסוים. ברגע שהשחקן זימן והביס את פוקימון הטוטם, הוא מקבל קריסטל זי, פריט המאפשר לפוקימון להשתמש במהלכים עוצמתיים המכונים "מהלכי זי". השלמת כל האתגרים באי מאפשרת לשחקן לאתגר את ה"קאהונה" של האי בקרב פוקימון סטנדרטי. השחקן יכול להירשם לליגת הפוקימונים רק לאחר שסיים את כל ארבעת הקרבות מול קאהונות האיים. לאחר שניצח את האליט פור, השחקן יכול להגן על תוארו כאלוף באמצעות הבסת מתמודד אחר.

קרבות פוקימונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרבות בין פוקימונים הם מכניקת המשחק המרכזית של משחקי פוקימון. הקרבות משמשים לאימון וחיזוק הפוקימונים, כמו בתחרויות, וכן להגיע ליעדים מסוימים במשחק. ניתן לבצע קרבות בין שחקנים על ידי חיבור בין שני המכשירים דרך האינטרנט.

במשחק קיימות שתי דרכים בסיסיות להתחלת קרב, כאשר השחקן קורא תיגר על מאמן ולהפך, או, כאשר נתקל בפוקימון פראי. תחילה, המסך משתנה לסצנת קרב, כאשר בצד השמאלי מופיע הפוקימון הראשון בקבוצה של השחקן, בצד הימני הפוקימון מולו נלחם, סרגל ה-HP (כמות חיים) לכל אחד, ותפריט אפשרויות. בכל עת, השחקן רשאי להחזיק במקסימום שישה פוקימונים בקבוצתו; הפוקימון הראשון בהרכב נשלח אוטומטית לקרב. בתחילת כל סיבוב, שני הצדדים יכולים לבחור לתקוף, להשתמש בפריט, להחליף את הפוקימון לאחר מהקבוצה, או לנסות לברוח מהקרב (נגד פוקימון פרא). אם שני הצדדים בוחרים לתקוף, הראשון שמשתמש במהלך הוא הפוקימון המהיר יותר, אם כי נוכחות מסוימת של פריטים, יכולות או מתקפות יכולים לשנות זאת. אם אחד הצדדים בוחר באפשרות אחרת, פעולה זו מבוצעת לפני המתקפה של האחר.

כל פוקימון משתמש במהלכיו כדי להפחית את ה-HP של יריבו לאפס, ובשלב זה הפוקימון מתעלף (ひ ん し, faint) ואינו מסוגל להמשיך בקרב. אם הפוקימון של השחקן מנצח, הוא זוכה בנקודות ניסיון; כאשר הצטברו מספיק נקודות, רמת הפוקימון עולה. אם הפוקימון של השחקן מתעלף, השחקן רשאי להשתמש בפוקימון אחר מהשישייה; בקרבות נגד פוקימון פרוע, השחקן יכול לנסות לברוח במקום זאת. אם כל הפוקימונים של השחקן התעלפו, השחקן מפסיד בקרב, מאבד חלק מכספו ונשלח בחרזה למרכז הפוקימונים האחרון בו ביקר.[2]

משחקי הדור השלישי, פוקימון רובי וספיר היו למשחקים הראשונים שהציגו את הקרבות הכפולים (ダ ブ ル バ ト ル, Double Battles), בהם הקבוצות היריבות נלחמות בשני פוקימונים בכל פעם. על אף שהמכניקה הבסיסית נשארת זהה, למהלכים עשויים להיות יעדים שונים, וחלקם משפיעים על הפוקימונים השותפים כמו על היריבים. בנוסף, יכולות מסוימות פועלות רק בקרבות כפולים. מולטי קרבות (マ ル チ バ ト ル, Multi Battles) הוצגו גם הם לראשונה בדור השלישי. משחקי הדור השלישי כללו קרבות כפולים נגד מאמנים אחרים בלבד, אך החל ממשחקי הדור הרביעי, פוקימון יהלום ופנינה, קוימו גם קרבות כפולים עם פוקימונים פראיים בנסיבות שונות.

במשחקי הדור החמישי, פוקימון שחור ולבן הוצגו גם קרבות משולשים וקרבות רוטציה.[3] בקרבות המשולשים (ト リ プ ル バ ト ル, Toripuru Batoru), שתי הקבוצות שולחות שלושה פוקימונים בבת אחת, כאשר שלושתם נלחמים בו זמנית. בקרבות רוטציה (ロ ー テ ー シ ョ ン バ ト ル, Rōtēshon Batoru), שני הצדדים שולחים שלושה פוקימונים בבת אחת, אך משתמשים רק באחד בכל פעם. ניתן להחליף את הפוקימון הנלחם באחד מהשניים האחרים מבלי לבזבז תור.

במשחקי הדור השישי, פוקימון X ו-Y, הוצגו שלוש מכניקות לחימה חדשות. קרבות שמיים (ス カ イ バ ト ル, Sukai Batoru), שבוצעו מול מאממני שמיים (Sky trainers), וניתן השתתף בהם רק עם פוקימון מסוג תעופה (Flying), או כאלו עם יכולת ריחוף (Levitate). קרבות בקבוצת פוקימונים פראיים (群 れ バ ト ル, Mure Batoru, Horde encounters) הם קרבות בהם חמישה פוקימונים פראיים נלחמים יחד מול פוקימון אחד של השחקן, ומעודדים את השימוש במהלכים שפוגעים ביותר ממטרה אחת.[4][5][6] הקרבות ההפוכים (さ か さ バ ト ル, Sakasa Batoru, Inverse Battles) דומים לקרבות רגילים, אך ההשפעה של המתקפות לפי סוגן מתהפכת. משמעות הדבר היא שמתקפה שבדרך כלל עושה נזק כפול, תסב כעת רק חצי נזק, ולהפך.

במשחקי הדור השביעי, פוקימון שמש וירח, מוצג סוג קרב חדש, קרב SOS. בקרבות אלה עשוי הפוקימון היריב לקרוא לבעלי ברית לסייע לו, מה שהופך את הקרב לשניים מול השחקן.

במשחקי הדור השביעי, פוקימון חרב ומגן, מוצגים לראשנה קרבות מקס רייד, בהם השחקן נלחם לצד שלושה בוטים או שחקנים אחרים מול פוקימון דיינמקס או ג'ייגנטמקס (מוגדל). אם השחקן מפסיד, ניתן להילחם נגד הפוקימון שוב. אם הפוקימון מובס או נתפס, השחקן זוכה בסוכריות exp, רייר קנדי, מתקפות שניתן ללמד באופן חד פעמי (TR) וסוכריות דיינמקס, מה שהופך את הפוקימון לחזק יותר בזמן דיינמקס.

סוגי פוקימונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבלה זו מציגה את שמונה עשר סוגי הפוקימונים הקיימים, את חוזקותיהם, חולשותיהם וחסינותם זה מול זה.

סוג פוקימון (タ イ プ, taipu) הוא תכונה אלמנטרית הקובעת את נקודות החוזק והחולשה של כל פוקימון ומהלכיו. פוקימונים סופגים נזק כפול ממתקפות מסוגים שהם חלשים להם, ומחצית נזק ממהלכים של סוגים שהם חזקים מולם. התאמות מסוג זה מקזזות זו בזו במערכות יחסים בסגנון אבן נייר ומספריים, כדוגמת סוג על-חושי שחזק על סוג לחימה; סוג לחימה שחזק על סוג אופל; סוג אופל שחזק על סוג על-חושי. ישנם סוגי פוקימונים שמעניקים חסינות מלאה לסוגי מתקפות מסוימות; למשל, סוגי רוח עמידים לחלוטין מול מתקפות מסוג רגיל או לחימה, ולא סופגים מהם נזק. יכולות מסוימות של פוקימונים עשויות לשנות את האינטראקציות הללו, כדוגמת Levitate (ריחוף) שהופך את הפוקימון לחסין מפני מתקפות מסוג אדמה.

במשחקים הראשונים, אדום, ירוק, כחול וצהוב, ישנם בסך הכל 15 סוגי פוקימונים: רגיל, אש, מים, עשב, חשמל, קרח, לחימה, רעל, אדמה, מעופף, על-חושי, חרק, אבן, רוח ודרקון. סוגי האופל והמתכת נוספו במשחקי הדור השני, זהב וכסף, וסוג הפיה נוסף במשחקי הדור השישי, X ו- Y. [7] לסוגים מסוימים יש מאפיינים מיוחדים שאינם קשורים לטבלת החוזקות; לדוגמה, סוגים חשמליים חסינים מפני שיתוק (paralyzed).

במשחקים פוקימון קולוסיאום ו-XD הוצג סוג מהלך ייחודי המכונה Shadow, אך הוא אינו מופיע מחוץ למשחקים אלה. פוקימון צל יכול להיחשב מסוג זה, אך הם עדיין שומרים על סוגם הרגיל. בפוקימון XD, מהלכי Shadow הם יעילים במיוחד כנגד פוקימונים שאינם צל ולא יעילים במיוחד כנגד פוקימוני צל.

מהלכי פוקימונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו דמויות במשחקי וידאו רבים, פוקימון יכול ללמוד מגוון רחב של מהלכים (技, waza). מהלכים אלה עלולים לגרום נזק ליריב, לרפא את המשתמש במהלך או לבצע פעולות שמשפיעות בדרך כלשהי על הקרב. הנזק מהמהלכים נקבע על ידי הסטטיסטיקה השונה שיש לפוקימון מסוים. לכל מהלך יש סוג (type), כוח (威力, Iryoku), דיוק (accuracy) ומספר נקודות כוח (PP). המהלכים שפוקימון אחד עשוי ללמוד שונים מאחרים בהתאם למין הפוקימון; גם פוקימונים שמתפתחים מאחרים לא בהכרח לומדים את כל אותם מהלכים שקודמיהם לומדים. כל פוקימון יכול לדעת בסך הכל ארבעה מהלכים בכל קרב. ניתן ללמוד מהלכים כאשר הפוקימון עולה רמה, או בשימוש ב-TM וב-HMs. ישנן דמויות במשחק שמלמדות מהלכים לפוקימונים לבחירתו של השחקן.

כל מהלך מסווג כאחד מ-18 סוגי הפוקימונים. האפקטיביות של המהלך תלויה במידת החולשה או החוזקה של סוג הפוקימון היריב לסוג המהלך. ביטויים הקשורים להיבט זה הם "סופר אפקטיבי" (כאשר הנזק הוא כפול), "לא יעיל במיוחד" (כאשר נעשה מחצית מהנזק) ו"לא משפיע על [שם הפוקימון היריב]" (כאשר המתקפה לא משפיעה כלל על הפוקימון היריב). המהלכים יכולים להיות מוגדרים כפיזיים או כמיוחדים; לפני משחקי הדור הרביעי, יהלום ופנינה, מעמדם של המהלכים היה תלוי בסוג ולא בכל מהלך בפני עצמו. ישנם גם מהלכי "סטטוס", אשר אינם גורמים נזק, אם כי לעיתים קרובות גורמים לשינויים במצב הפוקימונים המגנים או המתקיפים. מהלכים הגורמים לנזק מסירים מספר מסוים של נקודות בריאות (HP) מהפוקימון היריב בהתבסס על סוג המהלך ויעדו ועל פי הסטטיסטיקה של שני הפוקימונים. הנזק יכול להיות מושפע גם מפריטים המוחזקים על ידי פוקימון, או על ידי יכולותיהם.

דיוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל מהלך יש דיוק (命中, Meichū), הקובע את הסיכוי לפגוע בפוקימון היעד בהנחה שלא יבוצעו שינויים לרמת הדיוק של הפוקימון המשתמש או לכוח ההתחמקות של המטרה. למהלכים חזקים מאוד יש לעיתים קרובות דיוק מתחת לממוצע. מהלכים עם דיוק סטנדרטי של 100% רגישים לשינויים ברמת הדיוק וההתחמקות, אך ישנם מספר מהלכים שעוקפים זאת, ותמיד פוגעים בפוקימון היריב.

נקודות כוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-PP (נקודות כוח) של מהלך מציין כמה פעמים פוקימון רשאי להשתמש במהלך זה. בדומה לדיוק, מהלך רב עוצמה בדרך כלל בעל מספר נמוך של PP. ברגע שפוקימון משתמש בכל ה-PP למהלך מסוים, הוא כבר לא יכול להשתמש במהלך הזה. אם פוקימון ממשתמש בכל ה-PP עבור כל המהלכים שלו, הוא נוקט בצעד שנקרא Struggle, אשר פוגע גם במשתמש וגם במטרה. ניתן לשחזר את ה-PP של מהלכים באמצעות פריטים מסוימים (למשל "PP Up") או באמצעות ביקור במרכז פוקימון.

מצבים פיזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למהלכים רבים יש השפעות מעבר לגרימת נזק. אפקט משני נפוץ הוא סיכוי לשנות את מצבו הפיזי של היריב (状態 異常, jōtai ijō, status effect). המצבים הפיזיים הקיימים הם שיתוק (ま ひ, Mahi, paralysis), שמאט את הפוקימון ולעיתים מונע ממנו לתקוף, הישרפות (や け ど, Yakedo, burn), שמורידה מנקודות הבריאות של הפוקימון בכל סיבוב, קיפאון (こ お り, Kōri, freeze), שמונעת לחלוטין מהפוקימון לתקוף, רעל (ど く, Doku), poison) שמוריד מנקודות הבריאות של הפוקימון בכל סיבוב, ושינה/תרדמת (ね む り, Nemuri, sleep), שמונעת מהפוקימון לתקוף. כל אחד מהם משפיע לרעה על ביצועי הפוקימון בקרב. למספר מהלכים ישנן תופעות לוואי שליליות עבור המשתמש, כדוגמת אילוץ השחקן להמתין סיבוב לפני או אחרי השימוש, או גרימת נזק מהדף המתקפה (recoil). מספר מהלכים, כמו Splash, לא משפיעים כלל, מלבד השימוש בהם כמהלכי Z.

מהלך Z[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת לקרב, אם פוקימון מחזיק בקריסטל Z, אובייקט רב עוצמה המתקבל מהשלמת אתגרי אי, הוא רשאי להשתמש בגרסה משודרגת של אחד המהלכים שלו, המכונה מהלך Z. מהלכים אלו מבוססים על המהלכים הרגילים, ונוטים להיות בעלי כוח הרבה יותר גבוה מהרגיל.

מהלכי Z הופיעו לראשונה במשחקי הדור השביעי, פוקימון שמש וירח, ונכון לשנת 2021, אינם זמינים לשימוש במשחקים אחרים של הזיכיון.

שימוש במהלכים מחוץ לקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהלכים מסוימים יכולים זמינים לשימוש בעולם גם מחוץ לקרבות הפוקימונים, על מנת כדי לעקוף מכשולים, לנסוע במהירות בין מקומות במפה, להימלט ממקומות וכו'. בדרך כלל, פוקימון ילמד מהלכים אלה באמצעות HM, ויוכל להשתמש בהם בדרכים הנ"ל לאחר קבלת תגים מסוימים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Making the Jump to Video Game Competitive Play - Pokemon.com". www.pokemon.com. בדיקה אחרונה ב-9 במאי 2019. 
  2. ^ Pokémon Diamond Version instruction booklet. p. 15.
  3. ^ "バトル | 『ポケットモンスターブラック・ホワイト』公式サイト". אורכב מ-המקור ב-2010-09-22. בדיקה אחרונה ב-16 באוקטובר 2010. 
  4. ^ "New Ways to Battle!". Pokemonxy.com. בדיקה אחרונה ב-12 ביוני 2013. 
  5. ^ "「スカイバトル」と「群れバトル」|『ポケットモンスター エックス』『ポケットモンスター ワイ』公式サイト". Pokemon.co.jp. בדיקה אחרונה ב-12 ביוני 2013. 
  6. ^ "Pokemon X and Y's Horde Battles and Sky Battles revealed". Polygon. 11 ביוני 2013. בדיקה אחרונה ב-4 בספטמבר 2013. 
  7. ^ Hernandez, Patricia. "Why Game Freak Introduced The Fairy Type In Pokemon". אורכב מ-המקור ב-16 December 2017. בדיקה אחרונה ב-15 בדצמבר 2017.