משחק החיים (אוטומט תאי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

משחק החיים הנו משחק לשחקן יחיד, שהומצא בשנת 1970 על ידי המתמטיקאי הבריטי ג'ון הורטון קונוויי. למעשה, ניתן להגדיר משחק זה כ"משחק לאפס שחקנים", כיוון שההחלטה היחידה שהשחקן צריך לקבל היא מה המצב ההתחלתי של המשחק, המשחק ממשיך לאחר מכן ללא תלות בהחלטות השחקן. המשחק מתבצע בדרך־כלל באמצעות מחשב, אך ניתן לשחק בו גם ידנית, באמצעות כלי כתיבה ונייר משבצות.

השחקן צובע חלק מן המשבצות, כדי להגיע לתצורה התחלתית. על המשבצות הצבועות נאמר כי הן מייצגות יצורים חיים חברותיים. לכל יצור יכולים להיות עד 8 שכנים (למעלה, למטה, בשמאל, בימין ובארבעה אלכסונים).

"רובה הגלשנים". מקרה של משחק החיים ש"יורה" באופן מחזורי "גלשנים"

על השחקן לקדם את היצורים לשלב הבא, לפי הכללים הבאים:

  • כל יצור שיש לו שכן אחד או שאין לו שכנים כלל, מת מבדידות.
  • כל יצור שיש לו יותר משלושה שכנים מת מצפיפות.
  • כל משבצת ריקה שיש לה בדיוק שלושה שכנים קמה לתחייה.
  • כל יצור שיש לו שניים או שלושה שכנים לא משתנה (עד לתור הבא).

במשחק זה האוכלוסייה יכולה להיכחד, אך ייתכנו גם התפתחויות של תצורות מחזוריות או תצורות שנעות בכיוון מסוים אך שומרות על צורתן.

משחק החיים שייך לאחד מן האוטומטיים התאיים. האוטומט התאי הוא אוסף של יחידות קטנות על לוח, אשר התנהגותן נקבעת על ידי כללים פשוטים, ומושפעת ממצב השכנים של יחידות אלו.

המשחק העסיק רבות חוקרים במעבדה לבינה מלאכותית ב־MIT. באוניברסיטאות רבות הוא משמש תרגיל תכנות בסיסי לסטודנטים בקורס מבוא למדעי המחשב ובקורס ארכיטקטורה במחשבים באוניברסיטת בן-גוריון, משום שיש בו שימוש במושגים בסיסיים של תכנות מחשבים, כגון מערכים דו־ממדיים, בקרת זרימה ולולאות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]