משחק החיים (טלנובלה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משחק החיים
כיתוב תמונה
שיר הנושא "מול השמש"
סוגה טלנובלה
דרמה
קומדיה
יוצרים דרסט הפקות
סיגל אבין
שירה גפן
כותבים

סיגל אבין

לימור נחמיאס
בימוי יצחק שאולי
שחקנים לירון וייסמן
גיא אריאלי
ניר לוי
יעל שרוני
דן תורן
ארץ מקור ישראלישראל  ישראל
שפות עברית
מספר עונות 1
מספר פרקים 120
הפקה
מפיק צביקה פיק
חברת הפקה מעגלות
בעלי תפקידים נוספים אבי כהן (עורך)
מוזיקה מירית שם אור
אורך פרק 45 דקות
שידור
רשת שידור הוט 3, ערוץ 10, HOT בידור ישראלי
רשת שידור בישראל הוט 3 ערוץ 10 HOT בידור ישראלי
תקופת שידור מקורית 18 בפברואר 200312 באוגוסט 2003
תקופת שידור בישראל 18 בפברואר 2003
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb

משחק החיים היא טלנובלה דרמטית-קומית יומית, אשר הופקה על ידי דרסט הפקות ושודרה בערוץ 3 של חברות הכבלים בשנת 2003. בשנת 2007 שודרה הסדרה בשידור חוזר בערוץ 10 ובהמשך בערוץ HOT בידור ישראלי.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה, אשר עוקבת אחר עולם התיאטרון והדמויות הפועלות בו, מנהלים, במאים, שחקנים, אנשי הפקה וסובביהם, מספרת בעיקר את סיפור אהבתם של ירון שר (גיא אריאלי), אדם אלמוני המתגלה כשחקן וזמר מוכשר, וליה ברגר (לירון וייסמן), במאית תיאטרון מנוסה, על רקע סודות רבים מהעבר, המונעים מהם לפתח את מערכת היחסים ביניהם, ופיתוח ההצגה העתידית "רומיאו ויוליה". בנוסף לקו עלילתי ראשי זה, מצטרפות עלילות שונות בין הדמויות, כמו סיפור האהבה של קובי גבע (ניר לוי), שחקן ובעלה של ליה, וריקי בן-חיים (יעל שרוני), אחותה למחצה; המשולש הרומנטי המסובך בין מנהל התיאטרון ואביה של ליה, שאול ברגר (דן תורן), אשתו המפיקה נירה ברגר (איילת מרגלית) ובת-זוגו לשעבר ואמו של ירון, מיכל שר (חגית דסברג); סיפורם של ארז חסון (רון שחר) וענבר גלילי (עמנואל הורי); וסיפורה של רותם פריד (נירית קופל), אשר מתחזה לדמות גברית בשם רם מימון, במטרה להתקבל להצגה, ונכנסת במפתיע לחייהם של הזוג זיו מדמוני (אולי שטרנברג) ושירן חסון (אפרת בוימולד). אל סיפורים אלו מצטרפות דמויותיהם של הנוכל אודי גבע (מתי סרי), אמה של מישל-סוניה שחורי(מרים גבריאלי) והשחקנית יעל קליין (מיכל טראוריג).

הצלחת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"משחק החיים" זכתה להצלחה חסרת-תקדים, ולאחוזי צפייה גבוהים. בפרק סיומה זכתה לרייטינג גבוה מלחדשות ביום בו התבצעו שני פיגועי טרור.[1] לקראת פרקי סיומה קיימה ההפקה אירוע הקרנת שני הפרקים האחרונים, אליו הגיעו אלפי מעריצים. בשנת 2005 אוזכר סיפור הליהוק של הסדרה בטלנובלה "טלנובלה בע"מ", בה סופר סיפור החלפתה של השחקנית הראשית, בעוד שב"משחק החיים" הוחלפה בקי גריפין, אשר הייתה אמורה לשחק את ליה ברגר, בלירון וייסמן.

צוות שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עטיפת הספר של הטלנובלה (על העטיפה נמצאים הדמויות קובי, ליה וירון)
 • ליה ברגר (לירון וייסמן): הבמאית של תיאטרון "הכוכב". בתה של נירה ואחותה למחצה של ריקי. בתחילת הסדרה הייתה אשתו של קובי, עד שגילתה שהוא בוגד בה בסתר עם אחותה ריקי. גילתה את ירון בשעה שליווה את ארז חברו הטוב לאודישן של רומיאו, וניבאה לו את עתידו כשחקן בתיאטרון והתאהבה בירון כשראתה אותו לראשונה. כל חייה חשבה שהיא ביתו של שאול, ולאחר שהתגלה שירון הוא בנו של שאול, נחרדה לשמוע שנכנסה להיריון מירון, אחיה כביכול. היא וירון מנסים לשים קץ לחייהם מהדיכאון שנפל עליהם בליקחת כדורים רבים. הם ניצלים כשענבר, ריקי ונירה מגיעות לדירה של ענבר ומגלות את מעשה ההתאבדות של השניים. לבסוף מתגלה שאביה הביולוגי של ליה הוא שחקן שניהל סטוץ עם אימה ושומרת את התינוק. בפרק האחרון שיחקה את יוליה בהצגה, ומגלה לאהבת חייה שהיא יכולה להיות איתו.
 • ירון שר \ברגר (גיא אריאלי): בנה של מישל ונכדה של סוניה. מעולם לא הכיר את אביו, וחשב שהוא גיבור חייל שמת בצבא. בסוף הסדרה התגלה לו שאביו הוא שאול. חברו הטוב ביותר הוא ארז, על אף שבמהלך הסדרה ביצע מזימה בה הפליל את ירון בלקיחת סמים כדי להשיג את תפקיד רומיאו. התאהב בליה מהרגע הראשון שראה אותה. בפרק האחרון שיחק את רומיאו בהצגה.
 • קובי גבע (ניר לוי): בנו של אודי. היה נשוי לליה, אך השניים התגרשו כאשר היא גילתה שהוא בגד בה פעמים רבות עם אחותה ריקי. בהמשך הופך לבן זוגה של ריקי.
 • ריקי בן-חיים (יעל שרוני): בתה של נירה, ביתו החורגת של שאול ואחותה למחצה של ליה. לפי דעתה תמיד הייתה הכבשה השחורה של המשפחה, נירה ושאול תמיד התייחסו יותר אל ליה, ועל כך קינאה בה שנים רבות. ריקי אישה עגונה,בעלה תומר נפגע בתאונת דרכים קשה בחו״ל שגרמה לו לאובדן זיכרון ולכן לא זכר שהוא נשוי. ריקי נעשתה בת זוגו של קובי. לקראת הסוף מונעת מאחותה ליה לעשות הפלה.
 • נירה ברגר (איילת מרגלית): אשתו של שאול, ויש לה שתי בנות מגברים אחרים, כתוצאה מבגידותיה בשאול בעבר, ואף עם חברו הטוב ביותר דאז, אודי. אישה מרירה במיוחד. חברתה הטובה ביותר היא בתיה שמתגלה בסוף כחולת נפש בעלת פרצופים רבים. כאשר הייתה המזכירה שלו בתיאטרון, שיקרה לשאול וגרמה לו לעזוב את מישל בדיוק כשהאחרונה גילתה שהיא בהיריון ממנו. יזמה את ההפללה של ירון בלקיחת סמים שארז ביצע. לבסוף שאול עוזב אותה עקב מזימתם שלה ושל אודי להשתלט על התיאטרון, והיא נשארת בלי כלום.
 • שאול ברגר (דן תורן): בעלה של נירה, אביו של ירון ואביהן החורג של ליה וריקי. הכניס את מישל להיריון, אך לא ידע מכך, עקב מזימתה של נירה שהייתה המזכירה שלו. לבסוף מגלה שהוא אביו הביולוגי של ירון ומחליט לחיות עם מישל וירון.
 • אודי גבע (מתי סרי): אביו של קובי. רודף שמלות שלא מצליח לקיים זוגיות ותמיד פוגע בבנות זוגו. בעבר היה חברו הטוב של שאול, עד שנודע לו שאודי שכב עם נירה. במהלך הסדרה מכניס את ענבר להיריון ואז נפרד ממנה כשהוא שומע על כך. לקראת סוף הסדרה משתלט על התיאטרון ביחד עם נירה, אך כששאול מקליט אותו מטריד מינית את יעל, הוא נאלץ לוותר על התיאטרון.
 • מיכל שחורי/מישל שר (חגית דסברג): בתה של סוניה ואימו של ירון. נאמרה על ידי נירה ששאול לא רוצה אותה, ועזבה לארצות הברית עם ירון בנה.
 • סוניה שחורי (מרים גבריאלי): אימה של מישל וסבתו של ירון. במהלך הסדרה מאמצת את אפי שנפגשו השניים בבית החולים, שהיא הייתה שמה בגלל שלא הרגישה טוב. לאחר כמה זמן היא נפטרה ממחלת הסרטן.
 • ארז חסון (רון שחר): אחיה של שירן וחברו הטוב ביותר של ירון, קינא בו על כך שירון הצליח בכל מה שהוא נכשל. גר עם שירן בזמן שהוריהם גרים באילת. במהלך הסדרה מנסה להשיג מירון את תפקיד רומיאו ואף מפליל אותו בשימוש בסמים. לאחר מכן הם חוזרים להיות חברים. במהלך הסדרה היה בן זוגן של יעל, רותם וענבר, ובסוף נשאר עם ענבר.
 • זיו מדמוני (אולי שטרנברג): בעל הקפיטריה של התיאטרון, שם הכיר את שירן שהתחתנה איתו ואז התגרשה ממנו, ואת רותם, שהתאהבה בו מהרגע הראשון. בהמשך הוא מתיידד עם רותם, המחופשת לבן בשם רם. במהלך הסדרה קרוע בין אהבתו לרותם לבין אהבתו לשירן. לבסוף הוא הופך לבן זוגה של רותם.
 • שירן חסון (אפרת בוימולד): בחורה מרירה ועקשנית,אחותו של ארז. בתחילת הסדרה היא מתחילה לעבוד בקפיטריה של זיו, והשניים מתחתנים ומתגרשים. בסוף הסדרה היא מגלה שהיא לסבית.
 • רותם (ליכטר) פריד/רם מימון (נירית קופל): אחותו של אפי, הסובל מפיגור שכלי קל. דודה הטריד אותה מינית בצעירותה והיא עזבה את הבית לאחר שהוא מת, מפני שהוריה חשבו שהיא משוגעת עקב סיפוריה על דודה. בהמשך מגלה שהוריה מתו בתאונת דרכים ושאחיה אצל משפחה אומנת. בתחילת הסדרה מנסה להתקבל לתיאטרון, אך לאחר שלא מצליחה, היא מתחפשת לבן בשם רם. בהמשך היא מתאהבת בזיו, שלא רואה את אהבתה אליו ומתחתן עם שירן. בסוף הסדרה הופכת לבת זוגו של זיו ומאתרת את אחיה אפי.
 • ענבר גלילי (עמנואל הורי): מיסטיקנית שפועלת לפי קלפי טארוט. חברתה הטובה ביותר היא ליה. במהלך הסדרה נכנסת להיריון מאודי ומפילה את התינוק. בסוף הסדרה היא מאמצת את טל, ילדה יתומה. היא הופכת להיות בת זוגו של ארז לקראת סוף הסדרה.
 • יעל קליין (מיכל טראוריג): במהלך הסדרה היא הייתה בת זוגתם של ארז ויותר מאוחר של ירון. מוטרדת מינית על ידי אודי, אך שאול מקליט את ההטרדה וגורם לאודי לאבד את חלקו בתיאטרון.
 • תמר פוטרמן/בתיה ליפסקין (נינה קוטלר): מטורפת בעלת פרצופים רבים. חברתה הטובה ביותר היא נירה. במהלך הסדרה מתאהבת פעמיים, בתומר ובקובי ובסוף מתברר כי היא נמלטה ממוסד לחולי נפש והיא נאלצת לחזור אליו.
 • אפרים "אפי" ליכטר (ירון עצמון): אחיה של רותם הסובל מפיגור שכלי קל. במהלך הסדרה מאומץ על ידי סוניה, ולאחר שפוגש שוב את רותם, מחליט שיגור קצת אצל מישל וקצת אצל רותם.
 • משה אלפסי (אייל רוזלס): מאפיונר, הבוס של גנגנה, רודף אחרי ריקי וקובי כדי לנקום בהם על כך שריקי הרגה את גנגנה. חושב שקובי הרג אותו, ובסוף נתפס על ידי המשטרה בעזרת קובי וריקי. בפרק האחרון בורח מהכלא וחוזר לרדוף את קובי.
 • יצחק גנגנה (דוד קיגלר): מאפיונר מסוכן שמתאהב בריקי. באחד הפרקים מאיים עליה באקדח והיא גורמת לו לירות בעצמו. קובי וריקי מסתירים את גופתו. בהמשך אלפסי אשר מגלה על הרצח מאמין שקובי רצח את גנגנה ומנסה לחסלו כנקמה.
 • שחר עדן (עפר שכטר): שחקן טלוויזיה ותיאטרון מפורסם. מנהל מערכות יחסים עם שירן ורותם.
 • תומר / ריקרדו (אייל שכטר): בעלה של ריקי ששכח ממנה עקב פגם במוחו. ניהל מערכת יחסים עם בתיה. נורה על ידי איציק ושריקי שהתבלבלו בינו לבין קובי.
 • טל (מאיה קורמן): ילדה יתומה. במהלך הסדרה היא נמצאת בתהליכי אימוץ על ידי ענבר. בפרק האחרון היא נהפכת להיות הבת של ענבר.
 • שריקי (תבור מנצור): עובד של אלפסי, הוא ואיציק הרגו בטעות את תומר לאחר שהתבלבלו בינו לבין קובי.
 • איציק (שי זביב): עובד של אלפסי, הוא ושריקי הרגו בטעות את תומר לאחר שהתבלבלו בינו לבין קובי.
 • כצנלסון (גיל פרנק): חוקר משטרה אשר ניהל חקירה על ירון בעקבות הסמים שהושתלו על ידי ארז בביתו של ירון, בהמשך הוא חוקר את ריקי וקובי בעקבות הרצח של תומר ולאחר מכן מציב את קובי וריקי בתור פיתיון במטרה ללכוד את אלפסי ומצליחים בסוף לתפוס אותו.

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בטלנובלה "מיכאלה" משחק החיים הייתה הטלנובלה שבה צפו בן ומיה .
 • הטלנובלה "השיר שלנו" ממשיכה בעונתה הראשונה את קורותיה של בתיה הפסיכולוגית, כשמסופר שם שבתיה שבה להיות פסיכולוגית לאחר שנמלטה שוב מהמוסד בו שהתה, וכמו כן נעמי מספרת לה שליה רצתה ללהק את ביתה נועה לתפקיד של יוליה .

כמו כן, בעונה השלישית מתארחת בתפקיד עצמה התסריטאית סיגל אבין, ומוזכר שהיא כתבה את הטלנובלה.

המפגר שנדבקה לו בעקבות "משחק החיים" וכמו כן, עשה את הדמות של אפי לניצה ומורן (שלא ראתה את הטלנובלה לפני כן) ובנוסף בטלנובלה זו שעסקה על מאחורי הקלעים של הפקת טלנובלות סיפור הליהוק למשחק החיים (בקי גריפין הוחלפה בתפקיד ליה ברגר על ידי ויסמן לאחר מספר ימי צילום לאחר שהתסריטאית אמרה שהיא מעוניינית בתפקיד "שחקנית ולא דוגמנית") ביסס את עלילתה בכך שדנה בלום (יעל בר זוהר), דוגמנית שנראית טוב אך לא שחקנית נבחנת לתפקיד הראשי בטלנובלה והתסריטאית מתנגדת לכך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ נועם שגב, "משחק החיים" שוברת שיאי רייטינג, באתר ynet,‏ 19/5/2003