משחק הכדורגל בין נבחרת אנגליה לנבחרת סקוטלנד 1872

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנגליה נגד סקוטלנד 1872
מגרש הקריקט המילטון בגלאזגו בו נערך המשחק
מגרש הקריקט המילטון בגלאזגו בו נערך המשחק
מגרש הקריקט המילטון בגלאזגו בו נערך המשחק
אירוע משחק הכדורגל הבינלאומי הראשון
תאריך 30 בנובמבר 1872
מיקום מגרש הקריקט המילטון, גלאזגו, סקוטלנד
שיפוט סקוטלנדסקוטלנד ויליאם קיי
צופים 4,000

משחק הכדורגל הרשמי הראשון שנערך בהיסטוריה המודרנית בין שתי נבחרות לאומיות נערך בין נבחרת אנגליה לנבחרת סקוטלנד ב-30 בנובמבר 1872. המשחק התקיים על מגרש אשר שימש קבוצת קריקט מקומית בעיר גלאזגו שבסקוטלנד והסתיים בתוצאת בתיקו 0:0. במשחק צפו כ-4,000 צופים[1].

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין 1870 ל-1872 נערכו 5 משחקים לא רשמיים בין שתי הנבחרות, ומלבד המשחק הראשון שנערך ב-5 במרץ 1870 והסתיים בתיקו 1:1 כל המשחקים הסתיימו בניצחונה של נבחרת אנגליה. כל השחקנים של נבחרת סקוטלנד שיחקו במועדון שמושבו בלונדון, מלבד שחקן אחד, רוברט סמית' אשר שיחק בקבוצה הסקוטית קווינס פארק מהעיר גלאזגו (מועדון הכדורגל הראשון בסקוטלנד אשר קיים עד היום).

בסקוטלנד נשמעה ביקורת על כך שכמעט אף אחד מהשחקנים בנבחרת לא משחק בסקוטלנד, דבר אשר לטענתם הוא הגורם לתוצאות העגומות במשחקים. הביקורת הייתה צעד משמעותי בדרך להקמת התאחדות הכדורגל הסקוטית, וכן הוחלט מאותה עת לקיים משחק רשמי בין נבחרת סקוטלנד לנבחרת אנגליה. המשחק נבחר להתקיים ב-30 בנובמבר, יום אנדרו הקדוש, החג החשוב ביותר בלוח השנה הסקוטי, במגרש הקריקט המילטון שבגלזגו.

המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאור הביקורת שהושמעה השחקנים הסקוטים כולם היו המועדון הסקוטי המוביל באותה תקופה, קווינס פארק, בעוד שהשחקנים האנגלים היו מ-9 מועדוני כדורגל שונים. הסקוטים קיוו כי שני שחקנים, ארתור קיניירד ממועדון וונדררס והנרי רני טיילור ממועדון המהנדסים המלכותי, ישתתפו גם הם במשחק, אך שניהם לא היו זמינים[1]. המשחק היה אמור להתחיל בשעה 2 אחר הצהריים אך זה התחיל ב20 דקות איחור. 4,000 הצופים שבאו לצפות במשחק שילמו דמי כניסה בסך שילינג אחד בלבד[1].

קות'ברט הותאווי (אנ'), קפטן נבחרת אנגליה במשחק, היה מבין הספורטאים הנודעים באנגליה בתקופתו, אשר התחרה ב-5 ענפי ספורט שונים

חולצת המדים של השחקנים הסקוטים הייתה בצבע כחול כהה ואילו של האנגלים הייתה בצבע לבן. צבע המכנסיים של שתי הנבחרות היה לבן, השחקנים הסקוטים חבשו כובעים ואילו לראשיהם של הסקוטים היו ברדסים אדומים.

איור המתאר מהלך מתוך המשחק

המשחק סוקר על ידי העיתונאים והצופים שנכחו בו. תואר כי לשחקנים הסקוטים היה יתרון על השחקנים האנגלים עקב היותם משחקים באותו מועדון כולל איום אחד על השער האנגלי במהלך המשחק, אך עם זאת מתואר כיצד הנבחרת האנגלית התאוששה במחצית השנייה. המשחק הסתיים ללא שערים בתוצאת תיקו 0:0[2].

השופט במשחק היה ויליאם קיי הסקוטי. השחקן האחרון שנותר בחיים מבין המשתתפים במשחק הוא בילי מק'קינון הסקוטי, אשר נפטר בשנת 1942 בגיל 90.

הרכבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנגליה
סקוטלנד
אנגליה:
שוער רוברט ברקר (אנ')
בלם ארנסט גרינהלג' (אנ')
קשר רגינלד דה קורטני וולש (אנ')
חלוץ פרדריק צ'אפל (אנ')
חלוץ ויליאם מיינארד (אנ')
חלוץ ג'ון ברוקבנק (אנ')
חלוץ צ'ארלס קלג (אנ')
חלוץ ארנולד קירק סמית' (אנ')
חלוץ קות'ברט הותאוויי (ק) (אנ')
חלוץ צ'ארלס צ'נרי (אנ')
חלוץ צ'ארלס מוריס (אנ')
 
 
סקוטלנד:
שוער רוברט גרדנר (ק) (אנ')
בלם ויליאם קר (אנ')
בלם ג'וזף טיילור (אנ')
קשר ג'יימס ג'יי תומפסון (אנ')
קשר ג'יימס סמית' (אנ')
חלוץ רוברט סמית' (אנ')
חלוץ רוברט לאקי (אנ')
חלוץ אלכס ריד (אנ')
חלוץ בילי מק'קינון (אנ')
חלוץ ג'רי וייר (אנ')
חלוץ דייוויד וותרספון (אנ')
 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 he first international football match
  2. ^ לא ידוע, מאמר אודות המשחק מתאריך 2 בדצמבר 1872, עיתון "The Scotsman", עמ' עמוד 6