משטרת הביטחון של אסטוניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משטרת הביטחון של אסטוניה
Kaitsepolitseiamet
בניין המטה המרכזי
בניין המטה המרכזי
מידע כללי
מדינה אסטוניה עריכת הנתון בוויקינתונים
סוכנות אם משרד הפנים באסטוניה עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 1920 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך כניסה 2013
מנהל ארנולד סיניסאלו
מטה מרכזי שדרת טואומה 3, טאלין, אסטוניה
www.kapo.ee
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מחלקת משטרת הביטחון האסטוניתאסטונית: KaPo, Kaitsepolitseiamet) הוא גוף אכיפת חוק במשרד הפנים האסטוני המופקד על הגנת הסדר החוקתי, מלחמה בטרור ובשחיתות, אבטחת סודות מדינה וסיכול ריגול זר וסוכנות ביטחון הפנים העיקרית במדינה.

המשטרה הוקמה ב-1 במרץ 1991 כיורשת לאגף האסטוני של הקג"ב הסובייטי.

גוף זה אינו מהווה סוכנות ביון וריגול ואנשיה פועלים בתוככי אסטוניה, בעוד סוכנות הביון האסטונית האחראית לאיסוף מודיעין עבור הממשלה האסטונית היא שירות ביון החוץ.

הביטחון הלאומי האסטוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיקוח הפרלמנטרי על זרועות הביטחון נעשה באמצעות הוועדה לפיקוח על רשויות הביטחון. בכפיפות לראש הממשלה פועלת ועדת הביטחון של ממשלת אסטוניה ובצמוד לה, משרד מנהל תיאום הביטחון של לשכת המדינה, תחת ועדת הביטחון הממשלתית פועלים הארגונים הבאים:

תולדות משטרת הביטחון האסטונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

משטרת הביטחון האסטונית הוקמה לראשונה בקיץ 1919 במסגרת הרפובליקה האסטונית שהוקמה על בסיס המחוז האסטוני של האימפריה הרוסית. ב-1920 המשטרה הועברה מאחריות משרד המשפטים לידי משרד הפנים של אסטוניה. ב-12 באפריל 1920 המשטרה קיבלה את מעמדה הסופי כארגון ללוחמה בפשיעה והגנת הדמוקרטיה ברפובליקה.

בין השנים 19201924 המשטרה נאבקה קשות נגד המודיעין הסובייטי. המשטרה הכילה אז 220 שוטרים. ב-1925 משטרת הביטחון הפכה למשטרה הפוליטית (Poliitiline Politsei ,PolPol). עם כיבוש אסטוניה בידי גרמניה הנאצית משטרת הביטחון פורקה. ב-1944 הייתה אסטוניה לרפובליקה סובייטית ובמקום משטרת הביטחון פעל ברפובליקה הקג"ב הסובייטי.

משטרת הביטחון חידשה את פעולתה ב-1991, המשטרה החלה לפעול ב-18 ביוני 1993. החל מה-1 במרץ 2001 התקבל חוק בפרלמנט האסטוני שהגדיר את מעמדה של המשטרה כארגון ממלכתי לביטחון המדינה. תפקידי הארגון הוגדרו כלוחמה בפשיעה, חקירות ומלחמה בטרור.

הארגון ניהל חקירה נגד הרמן סים שריגל לטובת רוסיה. בשנת 2012 אלכסיי דרסן עובד הארגון הואשם בבגידה ונשפט ל-16 שנות מאסר.

ארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

עובדי הארגון עצמו הם עובדי מנהלה בלבד. כל סוכני הארגון ואנשיו עובדים תחת כיסוי של חברות מסחריות אסטוניות. הארגון פועל באינטנסיביות רבה כנגד מרגלים רוסים ואוסף מידע אודות התעשייה והטכנולוגיה המודרנית ברוסיה. לא ידוע מהי החלוקה המבנית של הארגון ואלו מחלקות פועלות (למעט זה של השירות הקרימינולוגי), ידועה רק החלוקה האזורית של משטרת הביטחון האסטונית.

ראשי משטרת הביטחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הלמוט וייאם (1920–1925), המינהל הראשי של משטרת הביטחון

משנת 1925 ועד 1991 כל ענייני הביטחון בשטחי אסטוניה נוהלו על ידי המשטרה החשאית הסובייטית

  • יורי פיכְל (1991–2003), שירות משטרת הביטחון
  • אלדיס אלוּס (2003–2008)
  • ראייבו אַאֵג (2008–2013)
  • ארנולד סיניסאלו (מאז 2013)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]