משל גרגר החרדל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תחריט עץ של האמן ההולנדי יאן לויקן, בהשראת הבשורה הקדושה על-פי מרקוס פרק ד פסוקים 30–32

משל גרגר החרדל הוא אחד המשלים הקצרים של ישוע. הוא מופיע בספרי הבשורה באופן זהה. המשל אומר כי למרות שגרגר "חרדל" (הכוונה כנראה לצמח הנקרא בימינו כרוב שחור) הוא זרע בעל ממדים קטנים מאד, אחרי שהוא נקלט הוא יוצר עץ גדול. כך גם הקהילה הנוצרית הקטנה, שהיא הקטנה מבין הקהילות הדתיות בארץ ישראל תגדל להיות הקהילה הגדולה.

וישם לפניהם משל אחר ויאמר "מלכות השמים דומה לגרגר של-חרדל אשר לקחו איש ויזרע בשדהו: והוא קטן מכל-הזרועים וכאשר צמח גדול הוא מן-הירקות והיה לעץ עד-אשר יבאו עוף השמים וקננו בענפיו

הבשורה הקדושה על-פי מתי פרק יג, פסוקים 31–32

ויאמר למה דומה מלכות האלהים ואל-מה אמשילנה: דומה היא לגרגר של-חרדל אשר לקחו איש וישימהו בגנו ויצמח ויהי לעץ גדול ועוף השמים יקנן בענפיו

הבשורה הקדושה על-פי לוקס פרק יג פסוקים 18–19

ויאמר אל-מה נדמה את-מלכות האלהים ובאי-זה משל נמשילנה: כגרגר של-חרדל אשר יזרע באדמה והוא קטן מכל-הזרעים אשר על-הארץ: ואחרי הזרעו יעלה ויגדל על-כל-הירקות ועשה ענפים גדולים עד-אשר יקננו עוף השמים בצלו.

הבשורה הקדושה על-פי מרקוס פרק ד פסוקים 30–32

ופעם נוספת בבשורה על פי תומא "יאמרו התלמידים אל ישוע: הגד לנו, למי דומה מלכות השמיים. ויאמר אליהם: כגרגר החרדל היא, קטן מכל זרע אך אם יפול על אדמה חרושה יעשה ענפים גדולים ויהיה מחסה לעוף השמים. "

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משל גרגר החרדל בוויקישיתוף