לדלג לתוכן

משמר המולדת הדני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משמר המולדת הדני
Hjemmeværnet
פרטים
מדינה דנמרקדנמרק דנמרק
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1949–הווה (כ־75 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
נתוני היחידה
כוח אדם 15,600 חיילים פעילים
30,000 חיילי מילואים
550 עובדים
(נכון ל-2016)
פיקוד
יחידות בת Coat of arms of Army Home Guard (Denmark) משמר המולדת של הצבא הדני
Coat of arms of Navy Home Guard (Denmark) משמר המולדת של חיל הים הדני
Coat of arms of Air Force Home Guard (Denmark) משמר המולדת של חיל האוויר הדני
דרגת המפקד מייג'ור גנרל
מפקד נוכחי ג'נס גארלי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
כוחות ההגנה של דנמרק
זרועות
הצבא המלכותי הדני
הצי המלכותי הדני
חיל האוויר המלכותי הדני
משמר המולדת הדני
עיטורים ומבנה פיקודי
עיטורי כוחות ההגנה של דנמרק
דרגות כוחות ההגנה של דנמרק
היסטוריה צבאית
היסטוריה צבאית של דנמרק
היסטוריה של דנמרק
חברי משמר המולדת בתרגיל משותף עם חיילי המשמר הלאומי של ארצות הברית בדרום דקוטה
תזמורת משמר המולדת במצעד בקופנהגן
סירת סיור של משמר המולדת

משמר המולדת הדנידנית: Hjemmeværnet – HJV) הוא הזרוע הרביעית של כוחות ההגנה של דנמרק. באופן רשמי תפקידו לעסוק רק בהגנה על שטחה של דנמרק, אך מאז 2008 הוא גם מסייע לפעולותיו של הצבא המלכותי הדני באפגניסטן ובקוסובו. השירות במשמר המולדת הוא התנדבותי וללא תשלום, אף-על-פי שהמשרתים במשמר מקבלים החזר על ימי היעדרותם ממקום העבודה, על הוצאות נסיעה ועל הוצאות בסיסיות אחרות. צוותי הסדנאות והמחסנים והקצינים הבכירים כן מקבלים תשלום. גיסות הנשים הבלתי חמושות (Lottekorpset) התמזגו ב-1989 עם משמר המולדת שכוח האדם שלו עד אז היה גברי בלבד ובכך נוצר הכוח שכיום משרתים בו שני המינים.

בראש שרשרת הפיקוד של משמר המולדת נמצא פיקוד משמר המולדת (Hjemmeværnskommandoen), שלא כמו פיקוד הצבא המלכותי הדני, פיקוד הצי המלכותי הדני ופיקוד חיל האוויר המלכותי הדני, הוא כפוף ישירות למשרד ההגנה. רק בעתות חרום ובזמן מלחמה לוקח פיקוד כוחות ההגנה של דנמרק את הפיקוד על משמר המולדת.

מאז מאי 2010 עומד בראש משמר המולדת מיג'ור גנרל פין וינקלר (Finn Winkler) ובדרך כלל שותף לפיקוד על המשמר גם חבר הפרלמנט הדני כסמכות אזרחית.

מבנה ארגוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2013 עומדת מצבת כוח האדם של משמר המולדת על כ-48,000 מתנדבים ועל 800 אנשי סגל בשכר. המשמר מחולק לחמש זרועות:

משמר המולדת של הצבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמר המולדת של הצבא (Hærhjemmeværnet) הוא הגדול ביותר מבחינת כוח האדם שלו מבין שאר החלקים של משמר המולדת ועובד בשיתוף פעולה צמוד עם הצבא המלכותי הדני.

 • דנמרק מחולקת לשלושה אזורי הגנה שבראש כל אחד מהם עומד קצין מקצועי במשרה מלאה בדרגת קולונל.
 • אלה מחולקים ל-15 אזורי משנה שבראש כל אחד מהם עומד קצין מקצועי במשרה מלאה בדרגת מייג'ור.
 • בכל עירייה קיימת פלוגה של משמר המולדת של הצבא שבראשה עומד קצין בדרגת קפטן שמבצע את תפקידו בהתנדבות.

משמר המולדת של הצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמר המולדת של הצי (Marinehjemmeværnet) עוסק באבטחת מתקנים ימיים, סיורים במים הטריטוריאליים של דנמרק ומסייע בפעולות חיפוש והצלה.

 • דנמרק מחולקת לאזורים המזרחי והמערבי של משמר המולדת של הצי שבראש כל אחד מהם עומד קצין מקצועי במשרה מלאה בדרגת קומנדר בכיר. בנוסף קיימת פלגה של המשמר בבסיס הצי בבורנהולם (Bornholm).
 • ב-39 עיריות ששוכנות על חוף הים קיימת שייטת של משמר המולדת של הצי (100–150 רובאים או ספינה קטנה) בפיקוד קצין בדרגת לוטננט שמבצע את תפקידו בהתנדבות.

משמר המולדת של חיל האוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמר המולדת של חיל האוויר (Flyverhjemmeværnet) עוסק באבטחת שדות תעופה, סיורים אוויריים ימיים לשמירה על איכות הסביבה (דליפות נפט) ודיווח על פעילות אווירית עוינת.

 • מבחינת משמר המולדת של חיל האוויר דנמרק כולה היא אזור אחד שבראשו עומד קצין מקצועי במשרה מלאה בדרגת מפקד טייסת בנוסף לפלגה בבורנהולם.
 • בעיריות שיש בתחומן או בסביבתן שדות תעופה קיימת טייסת של משמר המולדת של חיל האוויר (100–150 רובאים) בפיקוד קצין בדרגת לוטננט טיסה שממלא את תפקידו בהתנדבות.
 • לתקופת ניסיון, חוכר משמר המולדת של חיל האוויר שמונה מטוסים אזרחיים שמוטסים על ידי חברי המשמר שמחזיקים ברישיון טיס.
 • משמר המולדת של חיל האוויר מפעיל מאבטחים שזוכים לאותה הכשרה, מבצעים את אותם התפקידים שמבצעים המאבטחים של חיל האוויר המלכותי הדני בבסיסיו ויש להם את אותם הסמכויות שיש למאבטחים המקצועיים של חיל האוויר ולמשטרה הצבאית. המאבטחים האלה מקבלים אקדחים כנשק אישי (שבדרך כלל ניתנים לשוטרים צבאיים או לטייסים בלבד), וכן תרסיס פלפל, שנחשב בדנמרק לנשק לכל דבר ונמסר רק לשימושה של משטרת דנמרק.

משמר המולדת של המשטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמר המולדת של המשטרה (Politihjemmeværnet) כולל 47 פלוגות, בפיקודם של קציני משטרה מקצועיים. למתנדבים מוענקות סמכויות מסוימות. הם ממלאים תפקידי הכוונת תנועה באירועים המוניים, משתתפים במבצעי חיפוש אחר קורבנות פשע, ומבצעים משימות אבטחת מתקנים ציבוריים. בעתות שלום הם לא משתתפים באירועים בהם קיים סיכון לעימות מול אזרחים (הפגנות או מעצרים). פלוגות משמר המולדת של המשטרה הם חלק ממשמר המולדת של הצבא.

משמר המולדת של התשתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידו של משמר המולדת של התשתיות (Virksomhedshjemmeværnet) להבטיח את פעולתם הסדירה של מפעלים ורשויות אזרחיות בעתות חרום. כוח האדם של משמר זה כולל את:

 • עובדי תחנות כוח, מפעלי מים וטיהור שפכים.
 • עובדי חברות הרכבת (קיים מאז 1913).
 • עובדי חברות התקשורת (קיים מאז 1914).
 • עובדי מפעלים שונים שבסמכותם למנוע בכוח מעשי חבלה ונזקים.
 • עד שנת 2008 הייתה נציגות דומה בשירות הדואר הדני, אך הוא נסגר עקב ההכנות למיזוג שירות הדואר הדני עם שירות הדואר השוודי. לחברים במשמר זה הוצע לעבור למשמר הרכבת.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמר המולדת הוקם חמישה שבועות לאחר סיום מלחמת העולם השנייה בהשפעת פעולתה של המחתרת הדנית שפעלה בתקופת המלחמה. תמיד נרמז, אם כי מעולם לא נאמר במפורש, כי המטרה העיקרית של משמר המולדת הוא לבצע פעולות הגנה ולוחמת גרילה במקרה של פלישה סובייטית.

במעמד הקמת המשמר ב-11 ביוני 1945 באספה שהתקיימה בעיר אודנסה, דרשו 250 המשתתפים, שנמנו על יוצאי המחתרת הדנית ועל נציגי הממשלה, את הקמתו של המשמר. תנועות המחתרת לא היו מעוניינות בהקמתו של צבא עממי שינוהל על ידי הממשלה ואילו הממשלה לא הייתה מעוניינת בהקמתו של גוף צבאי עצמאי שינוהל אך ורק על ידי מפקדים צבאיים ללא ייצוג פרלמנטרי. על בסיס שתי הדעות הללו, הוחלט על פתרון פשוט לבעיה. בראש משמר המולדת יעמדו שני מפקדים, קצין מקצועי ונציג שיבחר על ידי הפרלמנט.

באופן טבעי הארגון ממומן על ידי הפרלמנט, אך מנוהל ישירות על ידי שר ההגנה, כך שלשני הצדדים יש נקודת מבט על פעולותיו של משמר המולדת.

מכמה סיבות פשוטות לחברי משמר המולדת יש נאמנות לעם ולא לממשלה. הסיבה לכך נובעת מהאפשרות שאם מצב כמו מלחמת העולם השנייה יחזור על עצמו, משמר המולדת יהיה מקור ביטחון שיגיע מהעם, עבור העם והארגון יעשה כמיטב יכולתו להגן על האזרח הבודד מפני פשעים נגד האנושות. בין אלה עלולות להיות רדיפות בשל דעות פוליטיות או אמונה דתית, דיכוי ורצח עם. מעל הכול תפקידו של המשמר הוא להבטיח את קיומה של הדמוקרטיה או שלטון העם. הציבור רחש כבוד רב למשמר המולדת בשל היות רבים מחבריו יוצאי המחתרת הדנית, אנשים שנלחמו עבור האדם הבודד, משפחתו, חבריו ואהוביו.

עם הקמתו של משמר המולדת נשבעו חבריו המייסדים להגן על העם הדני מפני כל אויביו, הן מחוץ והן מבית, והכוונה הייתה לממשלה הדנית של תקופת המלחמה שסייעה למפלגה הנאצית של גרמניה על ידי הסגרת אזרחים דנים לידי הגסטפו. משמר המולדת הוא זרוע צבאית המסייעת להגנת דנמרק מפני תקיפה חיצונית וכן הוא מציג תזכורת קבועה לפוליטיקאים המונעים על ידי כוחם והשפעתם הפוליטיים כי אין הם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם.

לאחר המלחמה הקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם נפילתה של ברית המועצות, משמר המולדת, עם ההוצאות הכרוכות באחזקתו, נראה לרבים בציבור הדני כמקור להוצאה מיותרת וכארגון מיושן, שהיה מתאים לאווירת הכוננות מפני פלישה ששררה בתת-המודע של האנשים במשך ארבעה עשורים. לעומת זאת, תשומת לב מועטה ניתנה לתפקידו של משמר המולדת כארגון שתפקידו להיות גורם מאזן בין רצון העם לבין כוחה של הממשלה.

בתגובה לדעת הקהל על קיומו של משמר המולדת, הפקידה הממשלה בשנת 2004 תפקידים נוספים בידיו של הארגון. עליו להתאמן לקראת הגנת שטחה של דנמרק בעתות מלחמה, אך גם להיות מסוגל לקחת על עצמו משימות סיוע לאזרחים במקרי אסון מכל סוג שהוא, ובכך איזנה הממשלה מחדש את ההוצאות שרבים חשבו כבלתי נחוצות. כל זה עמד בניגוד לערכיו הבסיסיים של משמר המולדת.

שינויים בתפקידי המשמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות, שינויים במערכת הפוליטית הדנית, שחייבת חלק מהמבנה הבסיסי שלה לעקרון הפרדת הרשויות, הביאו לזמנים חדשים במשמר המולדת. בדף הבית שלו בשפה האנגלית, הארגון מצהיר כי: "משימת העל של משמר המולדת היא לתגבר ולתמוך בצבא, בצי ובחיל האוויר במילוי משימותיהם".

כשמשמר המולדת מהווה חלק מחוק ההגנה הממשלתי, יחד עם הפרסומות שמפרסם הארגון, ששמות דגש על סיוע במצבי חירום, ומביעות התנגדות להיותו גורם חמוש המשמש משקל נגד לכל ממשלה דנית, בהווה או בעתיד, עלול להתעורר ויכוח אם הארגון הוא גוף מתנדבים החייב את נאמנותו לממשלה יותר מאשר לאזרחים.

לאחרונה, משמר המולדת ביצע שינויים מסוימים שמשמעותם נטישה של כמה מעקרונותיו הפופולריים מהעבר. משמר המולדת הוא עדיין כוח מתנדבים, וימשיך להיות כזה, אך ההתפתחויות אילצו אותו להתפצל לשני חלקים עיקריים, פעילים קבועים ומשרתי מילואים. כדי שחבר המשמר יוכל לקבל מעמד של פעיל קבוע, עליו לשרת לפחות 24 שעות במשך שנה קלנדרית. בנוסף, עליו לעמוד בקריטריונים מסוימים כדי לשאת נשק. כוחות המילואים של משמר המולדת הם עדיין חלק ממנו, אך לא מונפק להם נשק או ציוד.

בנוסף, הוקם גורם במשמר המולדת שנקרא "כוח הכוננות של משמר המולדת". כדי להיות זכאי להתקבל לכוח זה, על המתנדב לשמור על רמה גבוהה של מיומנות בתחום התמחותו ולהיות זמין לקריאה לשירות בהתראה קצרה של שעות ספורות. התמחויות ויחידות כאלה הם: יחידת הסיוע והסיור המיוחדת, יחידות הגששים, חובשים, ויחידות חיל רגלים ממוכן.

כתוצאה ישירה מהמחסור בכוח אדם למחויבויותיה הבינלאומיות של דנמרק מאז שנת 2001, מספר גדל והולך של חברים מיומנים של משמר המולדת נשלחים למשימות מעבר לים באופן דומה לצבא, לצי ולחיל האוויר, בעיקר כצוותי אבטחה בחסות "גייסות הצידים" (Jægerkorpset), יחידה מיוחדת של הצבא המלכותי הדני. קיימות גם תוכניות לשלוח חובשים של משמר המולדת למשימות כאלה.

משמר המולדת והחברה האזרחית[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמר המולדת מסייע לעיתים לרשויות ממשלתיות אחרות, במיוחד למשטרה. פלוגות משמר המולדת של המשטרה הם אלה שמסייעות לה בהכוונת תנועה, אך גם מסייעות בחיפוש אחר נעדרים ובשמירה על זירות פשע וכיוצא בזה.

במהלך ועידת קופנהגן בשנת 2009, 1200 חברי משמר המולדת סייעו למשטרת קופנהגן. רובם בתפקידי שמירה וסיור, אך גם במעגלי אבטחה היקפית מסביב לאח"מים.

חברי פלוגות משמר המולדת של המשטרה מאומנים גם להגיש סיוע למשטרה בתחומים שגם כרוכים בשימוש בכוח כנגד אזרחים ומבצעים את מגוון תפקידיה של המשטרה. ביצועם של תפקידים אלה נתון למשא ומתן שמתנהל בין שר ההגנה ושר המשפטים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]