משמר לאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

משמר לאומי הוא גוף צבאי למחצה שתפקידו לספק מענה לאירועים פנימיים המאיימים על ביטחון הנפש והרכוש. המשמר הלאומי הראשון הוקם בצרפת במהלך המהפכה הצרפתית על ידי קבוצת חיילים שערקו מצבא ממלכת צרפת. בישראל קיים המשמר הלאומי הישראלי, אשר הוקם ביוני 2022.

באמריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשמר הלאומי של ארצות הברית

לשכת המשמר הלאומי של ארצות הברית הוקמה לראשונה על פי חוק המיליציה מ-1903. עד 1947 פעל כוח המשמר הלאומי כחלק מלשכת המשמר הלאומי שגייס אנשי מיליציה אזרחיים.

במתכונתו הנוכחית הוקם המשמר הלאומי על בסיס כוחות מילואים ב-1947 והפעלתו הוגדרה בחוק בשנת 1952. כיום קיימים בארצות הברית 53 ארגוני משמר לאומי מדינתיים ובנוסף משמר לאומי פדרלי במחוז קולומביה. כל אחד מהארגונים כפוף למושל המקומי כמו גם לנשיא ארצות הברית.[1]

לאחר פיגועי 11 בספטמבר המשמר הלאומי הפך לכוח מילואים שחייליו מגויסים למאבק בטרור ורבים מחיילי המשמר אף השתתפו במבצעי לוחמה באפגניסטן, בעיראק ובפקיסטן.

במקסיקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשמר הלאומי של מקסיקו

המשמר הלאומי של מקסיקו היא ז'נדרמריה מקסיקנית עם סמכויות משטרה לאומיות. המשמר הוקם בשנת 2019 כדי לפתור את המשבר הביטחוני המתמשך של מקסיקו, בעקבות המלחמה בסמים.

באירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשמר הלאומי של רוסיה

ב-5 באפריל 2016 נפגש נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם ויקטור זולוטוב, מפקד כוחות הפנים של משרד הפנים הרוסי, והודיע על פירוק הכוחות והפיכתם למשמר הלאומי של רוסיה, תוך הוצאת צו נשיאותי רשמי המורה על כך.

המשמר עוסק במגוון תפקידים לרבות לוחמה בטרור, בפשע מאורגן, שמירה על הסדר הציבורי, לוחמה בסחר לא חוקי בנשק, פיזור הפגנות ואבטחת מתקנים ממשלתיים רגישים. חיילי המשמר מצוידים בנשק קל עד בינוני ובמגוון אמצעים לפיזור הפגנות ובעת הצורך מעניק גיבוי למשטרת רוסיה ולכוחות החילוץ והצלה של המשרד למצבי חירום.

בצרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשמר הלאומי של צרפת

המשמר הלאומי הישן נוסד בשנת 1789, בזמן המהפכה הצרפתית, תחת פיקודו של המרקיז דה לה פאייט. לאורך השנים המשמר היה בעל אופי מהפכני, מה שהביא לפירוקו ב-1871. בשנת 2016 יזם נשיא צרפת פרנסואה הולנד את הקמת המשמר הלאומי מחדש, כתגובה לפיגועי נובמבר 2015 בפריז.

באוקראינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשמר הלאומי של אוקראינה

המשמר הלאומי של אוקראינה הוקם לראשונה ב-4 בנובמבר 1991 מכוח החוק "אודות המשמר הלאומי של אוקראינה" שהסמיך את הגוף החדש להגן על ריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה והגנת הסדר החוקתי ומאבק בפשעים חמורים ופעולות נגד אזרחי המדינה.

ב-11 בינואר 2000 הוחלט על פירוקו.

בעקבות משבר אוקראינה, נשיא המדינה הזמני אולכסנדר טורצ'ינוב יזם במרץ 2014 את הקמתו מחדש של המשמר.

בגאורגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשמר הלאומי של גאורגיה

המשמר הלאומי הגאורגי הוא חיל בצבא גאורגיה בעל מעמד של אגף במשרד ההגנה של גאורגיה. על המשמר הלאומי מוטלת האחריות לאיומים חיצוניים, אי סדר אזרחי וטיפול בנושא אסונות-טבע. כמו כן אחראי המשמר הלאומי על ניוד המילואים בעת הצורך.

ביוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשמר הלאומי של יוון

המשמר הוקם לראשונה ב-1843 בידי אותון, מלך יוון, כיחידה שנועדה להגן על העורף היווני במקרה של מלחמה.

ב-1948, בשל פרוץ מלחמת האזרחים היוונית, בוטלה היחידה והוחלפה בידי יחידות עצמאיות למחצה. גדודי ההגנה היו עצמאיים מדי, ונודעו בעמדה הפוליטית המובהקת שלהם, המזוהה עם הימין הקיצוני. אי לכך, ב-1982 הורה אנדראס פפנדראו על פירוקם של גדודים אלו, ועל הקמה מחודשת של המשמר הלאומי.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשמר הלאומי הישראלי

במאי 2022 הגיש מפכ"ל המשטרה לראש ממשלת ישראל נפתלי בנט את מסקנות עבודת המטה, שנעשתה לצורך הפקת לקחים מכשלי מבצע שומר החומות. בעקבות המסקנות הוחלט על הקמת משמר לאומי ישראלי. המשמר יורכב מ-20 פלוגות הלחימה הקיימות במשמר הגבול, אליהן יתווספו 26 פלוגות לחימה, 8 מהן כבר בהליך הקמה. אליהם יצטרפו כעשרת אלפים מתנדבים, שמונת אלפים כבר מגויסים, וכן תוקם פלוגת חו"ד[דרושה הבהרה] אשר מורכב מלוחמי מילואים שיחזיקו ציוד בביתם, בכדי שיהיו זמינים להקפצה לאירוע ביטחוני באופן מיידי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]