משפחת ספרא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו המשפחה

משפחת ספרא היא משפחה של בנקאים סוחרים ופילנתרופיים יהודים שמוצאה בעיר חלב שבסוריה. עיקר הצלחתם הפיננסית של בני המשפחה החל לאחר שהיגרו לביירות, לבנון. בני המשפחה נחשבים בין היהודים העשירים בעולם, ומגזין פורבס העריך כי בסך הכל מנהלת המשפחה עסקים בהיקף של 200 מיליארד דולר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאה של משפחת ספרא הוא מהעיר חלב שבסוריה. פירוש השם "ספרא" בערבית הוא צהוב או זהב. למרות הדיסקרטיות הקיצונית של תולדות המשפחה הנשמרת על ידם בקנאות עד ימינו, בתחילת דרכם עסקו ככל הנראה במסחר בזהב שמקורו בשיירות הגמלים שעברו באזור בתקופת האימפריה העותמאנית.

באמצע המאה ה-19 הוקם בחלב "בנק האחים ספרא" שעסק במימון זעיר של המסחר המתפתח בין אירופה והמזרח התיכון. לפני כ-100 שנה החלה פעילותה העסקית של המשפחה להתפתח במהירות ובניה החלו לעסוק גם בבנקאות מודרנית. לאחר מלחמת העולם הראשונה עבר יעקב ספרא מייסד השושלת המודרנית לעיר ביירות ושם החלה הצלחתו העסקית הגדולה: ספרא פתח בנק בביירות תוך שהוא מנצל את הפיכתה של העיר למרכז עסקי במזרח התיכון . בניו של יעקב, אדמונד ומואיס, אשר נולדו בלבנון, הרחיבו את הפעילות הבנקאית מחוץ ללבנון ופתחו סניף בנק גם באיטליה שהביא להם מוניטין באירופה.

לאחר מלחמת העולם השנייה עברה המשפחה לברזיל ובשנת 1957 הקימו שם את "בנקו ספרא". בתחילת דרכם בברזיל התמקד ספרא בניהול נכסים עבור בעלי הון ובהלוואות לעסקים ואנשים פרטיים אשר יכלו בתמורה להציע ביטחונות מוצקים כגון נדל"ן. אופן פעילות זה איפשר לו להתגבר על חוסר היציבות הפוליטית שאפיינה את המדינה בתקופה זו ביחד עם אינפלציה גבוהה וסביבה כלכלית בלתי יציבה. ספרא החל ברכישה של בנקים קטנים שאותם מיזג לתוך הבנק המשפחתי והחל להשקיע גם בחברות ריאליות בתחומי הטקסטיל והתאית. בני המשפחה המשיכו להרחיב את הפעילות העסקית למרות שנכשלו בשנת 2003 באחת מהשקעותיהם הגדולות ביותר- חברת הטלפון הסלולרי של ברזיל.

בשנות ה-90 ועד לשנת 2005 הייתה למשפחה מעורבות עמוקה גם בעסקים בישראל. בין השאר המשפחה רכשה את השליטה בבנק הבינלאומי ובחברת סלקום. בשנת 2005 חיסלה המשפחה את עסקיה בארץ. כיום פרוסים עסקי המשפחה ברחבי העולם בתחומי הבנקאות, נדל"ן מסחרי מניב, תעשייה ומסחר.

פילוסופית ההשקעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת ספרא מתאפיינת לאורך השנים בפילוסופיית השקעה שמרנית ומעדיפה במיוחד נכסים בעלי תנודתיות נמוכה, כאשר מטרתה העיקרית הוא שימור העושר. מקורה של השמרנות בפתגם המיוחס לאבי המשפחה ולפיו (בתרגום חופשי) "אם בחרתם לשוט בים הבנקאות בנו את הבנק כמו ספינה כך שיתאפשר לכם לצלוח כל סערה".

פעילות המשפחה מתנהלת באמצעות מספר זרועות עסקיות:

  • קבוצת ספרא-זרוע ההשקעות של המשפחה המנוהלת על ידי יוסף ספרא עוסקת בהשקעה בנדל"ן מסחרי מניב וחברות ראליות מתחומי התעשייה המסחר והתקשורת. בעבר החזיקה בשליטה בחברת סלקום הישראלית.
  • קבוצת הבנקאות – הכוללת מספר בנקים ברחבי העולם: "בנקו ספרא" בברזיל, "בנק ג' ספרא סרסין" בשווייץ, ו"ספרא רפבליק נשיונל בנק" בניו יורק. בשנות ה-90 ועד לשנת 2005 החזיקו בשליטה גם בבנק הבינלאומי הראשון בישראל.
עיקר פעילות הבנקאות של הקבוצה הוא בניהול נכסים פיננסים עבור אחרים. פעילות מסוג זה מצמצמת את הקשר בין מצב שוקי ההון בעולם ורמת ההכנסות מן הפעילות העסקית השוטפת, מכיוון שזו מתבטאת בדמי הניהול קבועים שמשלמים לקוחותיה מבלי להתלות במצבי השוק המשתנים.
  • פעילות פילנתרופית-המשפחה ידועה כתורמת גדולה למוסדות חינוך ובריאות בקהילות היהודיות ברחבי העולם ובישראל. ביניהן ניתן למנות את בית הכנסת הגדול בניו יורק, בית החולים לילדים בתל השומר ותרומות רבות לאוניברסיטה העברית, ישיבה יוניברסיטי והאוניברסיטה האמריקנית בביירות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]