משפחת פאלאס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

משפחת פאלאס היא משפחת אסטרואידים מסוג B (קבוצת-בת של סוג C - אסטרואידים העשויים בעיקר פחמן). היא מאופיינת בנטיית מסלול גבוהה וממוקמת באמצע חגורת האסטרואידים. היא נצפתה לראשונה ב 1928 על ידי קיוצוגו היראיאמה.

האסטרואיד הראשי במשפחה הוא 2 פאלאס. הוא השלישי בגודלו מבין כל האסטרואידים עם קוטר של 500 ק"מ. יתר חברי המשפחה קטנים בהרבה, כשהגדול מביניהם 5222 יופה (Ioffe) קוטרו 22 ק"מ. רוב החברים הם מהסוג הספקטראלי הנדיר B ולכן מניחים שמוצאם מפאלאס. חבר אחר במשפחה הוא כנראה 3200 פָאֵיטוֹן שהוא אסטרואיד אפולו. פאיטון הוא המקור למטר המטאורים הג'מינידים[1].

מיקום ומיבנה של משפחת פאלאס. בציר Y מידת נטיית המסלול. בגרף מימין ציר X הוא האקסצנטריות. בגרף משמאל ציר X הוא המרחק מהשמש ביחידות אסטרונומיות

נתוני המסלול הממוצע של המשפחה ניתנים בשתי הטבלאות מטה. הנתונים הם: מרחק ביחידות אסטרונומיות (AU) מהשמש, אקסצנטריות ונטיית מסלול. בטבלה הראשונה מבוצע ניטרול השפעות מחזוריות 'חולפות' ( החוזרות כל כמה עשרות אלפי שנים )


ap ep ip
מינימום 2.71 AU 0.25 32°
מקסימום 2.79 AU 0.31 34°


בטבלה השנייה מופיעים הנתונים המשקפים את המסלול הממוצע היום ללא ניטרול זה. הראשון לחשב את הניטרול ולהגיע למסקנה שלכל חברי המשפחה מקור משותף היה קיוצוגו היראיאמה.


a e i
מינימום 2.71 AU 0.13 30°
מקסימום 2.79 AU 0.37 38°

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]