לדלג לתוכן

משפחת קים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

משפחת קים (הידועה גם בשם שושלת קים) היא שושלת של שלושה דורות של המנהיגים העליונים של קוריאה הצפונית.

צפון קוריאנים משתחווים לפסלי ברונזה ענקיים של קים איל-סונג ובנו קים ג'ונג-איל באנדרטה הגדולה בגבעת מאנסו שנמצאת בבירה פיונגיאנג.

השושלת מתחילה במנהיג העליון של קוריאה הצפונית, קים איל-סונג אשר מונה להיות ראש ממשלת קוריאה הצפונית בספטמבר 1948, זאת כ-3 שנים לאחר תום השלטון היפני באזור. קים פתח במלחמת קוריאה פחות משנתיים לאחר מכן במטרה לאחד מחדש את חצי האי הקוריאני ולהפוך אותו ל"גן עדן סוציאליסטי". עוד לפני, אבל בעיקר החל משנות ה-80 של המאה ה-20 החלה ממשל קוריאה הצפונית לפתח פולחן אישיות סביב קים ומשפחתו. לאחר מותו של קים ב-1994, תפקיד המנהיג העליון הועבר לבנו של קים איל-סונג, קים ג'ונג-איל ועם מותו של האחרון ב-2011, החליף אותו בנו (ונכדו של קים איל-סונג), קים ג'ונג-און.

קוריאה הצפונית תחת שלטונה של משפחת קים מתוארת במערב כמונרכיה אבסולוטית דה פקטו וכדיקטטורה טוטליטרית סגורה בסגנון סטליניסטי[1][2][3].

סקירה היסטורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קים איל-סונג מרד בשלטונם היפני בקוריאה בשנות ה-30, מה שהוביל לגלותו לברית המועצות. קוריאה חולקה לאחר כניעת האימפריה היפנית בתום מלחמת העולם השנייה ב-1945, קים בא להוביל את הוועדה העממית הזמנית של קוריאה הצפונית (ממשלה זמנית שנתמכת על ידי סובייטים ופעלה בשטחי המנהל האזרחי הסובייטי) ועם הקמת המדינה לראש הממשלה הראשון של "הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה". בתקווה לאחד מחדש את חצי האי הקוריאני, ב-1950 פתח קים במלחמת קוריאה (אשר הסתיימה בהפסקת אש שלוש שנים לאחר מכן).

קים פיתח פולחן אישיות סביב משפחתו המורחבת, החל מאמו, קאנג פן-סוק שתוארה כ"האמא של קוריאה". גם אחיו של קים, קים יונג-ג'ו תואר כ"לוחם מפכני". בני משפחה נוספים של קים זכו אף הם לחלק בפולחן האישיות שמתנהל סביב המשפחה.

חלק חשוב בפולחן האישיות ובפוליטיקה של קוריאה הצפונית הוא אידאולוגיית ג'וצ'ה אשר ההנחה שעומדת ביסודה היא ש"אדם אדון לגורלו"[4] ושבאמצעות היכולת להסתמך על משאביה שלה ועל חוזקה, יכולה אומה להשיג סוציאליזם אמיתי[4].

ב-1998, כ-4 שנים לאחר מותו של קים איל-סונג תוקנה חוקת קוריאה הצפונית והוספה בה סעיף בנוגע ל"הנשיא הנצחי של הרפובליקה". בסעיף, אשר שהתקבל ב-5 בספטמבר 1998 נכתב: "תחת הנהגתה של מפלגת הפועלים של קוריאה הצפונית, הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה והעם הקוריאני יראו, בהערכה גדולה, במנהיג הדגול החבר קים איל-סונג את הנשיא הנצחי של הרפובליקה...". משמעות הדבר היא שקים איל-סונג הוא האדם היחיד הרשאי להחזיק בתואר "נשיא המדינה". מבחינת כינויים רשמיים שניתנו לבני משפחת קים, קים איל-סונג קיבל שלל כינויים, אשר המרכזי בהם היה "המנהיג הגדול", בנו ויורשו, קים ג'ונג-איל היה ידוע כ"מנהיג היקר".

לקים ג'ונג-איל הייתה אחות, קים קיונג הוי שהייתה נשואה לצ'אנג סונג-טק, שהיה מבכירי המשטר עד הוצאתו להורג ב-2013 בטענה כי הוא אשם ב"מעשי שחיתות, שימוש בסמים, יחסים מגונים עם נשים, הימורים ועוד"[5][6].

הנשיא הנצחי של הרפובליקה, קים איל-סונג

תולדות בני השושלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קים איל-סונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קים איל-סונג

קים איל-סונג נולד ב-15 באפריל 1912 בכפר מנגיונדה שבקוריאה היפנית להורים נוצרים מתודיסטים. אביו, קים היונג-ג'יק היה בן 15 כשהתחתן עם קאנג פן-סוק, שהייתה מבוגרת ממנו בשנתיים. קים היונג-ג'יק למד בבית ספר שהופעל על ידי מיסיונרים פרוטסטנטים. הוא הפך לאב בגיל 17 ונאלץ לעזוב את הלימודים כדי לכלכל את משפחתו, הוא עבד כמורה בבית ספר סמוך ולאחר מכן החל לעסוק בכרופא שמטפל באמצעות צמחי מרפא סיניים. במהרה, הפך קים לפעיל נגד השלטון היפני ונעצר מספר פעמים על פעילותו נגד האימפריה היפנית. הוא היה חבר מייסד של האגודה הלאומית הקוריאנית ונאלץ לגלות מקוריאה למנצ'וריה עם אשתו ובנו הצעיר, קים איל-סונג ב-1920.

קים איל-סונג התחתן פעמיים ונולדו לו שישה ילדים. הוא הכיר את אשתו הראשונה, קים ג'ונג-סוק (שנולדה ב-24 בדצמבר 1917) ב-1936 והתחתן איתה ארבע שנים לאחר מכן. יחד עם הביאו ארבעה ילדים: קים ג'ונג-איל (נולד ב-16 בפברואר 1941), קים מאן-איל (נולד ב-1944) והבת קים קיונג-הווי (נולדה ב-1946). מלבדם, הייתה בת נוספת, שנולדה בלידה שקטה ב-1949 שבה גם מתה קים ג'ונג-סוק. לאחר מכן (וזאת מספר שנים לאחר שלא הוכרה כאשתו), נישא בשנית לקים סונג-אה, איתה הוליד שלושה ילדים: קים קיונג-הוי (נולדה ב-1951), קים פיונג-איל (שנולד ב-1953) וקים יונג-איל (שנולד ב-1955). קים סונג-אה טיפלה גם בילדיו של קים-איל סונג מאשתו הקודמת וניהלה בפועל את חיי הבית במשפחת קים[7].

קים קיונג-הוי הייתה האישה הראשונה שהייתה גנרלית ארבעה כוכבים בקוריאה הצפונית[8]. בעלה של קים קיונג-הוי, צ'אנג סונג-טק היה מבכירי המשטר עד הוצאתו להורג ב-2013 לאחר שהודח מתפקידו והוצא להורג בטענה כי הוא אשם ב"מעשי שחיתות, שימוש בסמים, יחסים מגונים עם נשים, הימורים ועוד"[5][6]. בתם בת ה-29 מתה לאחר שנטלה מנת יתר של כדורי שינה והתאבדה ב-2006 במהלך שהותה בפריז.

קים איל-סונג מת מהתקף לב פתאומי ב-8 ביולי 1994, יורשו היה בנו, קים ג'ונג-איל.

המזכ"ל הנצחי של מפלגת הפועלים של קוריאה, קים ג'ונג-איל

קים ג'ונג-איל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קים ג'ונג-איל

קים ג'ונג-איל היה נשוי לקים יונג סאק, אף שהם חיו בנפרד מספר שנים. לזוג יש בת, קים סול סונג, שנולדה ב-1974. בנו המבוגר ביותר של קים, קים ג'ונג-נאם, נולד ב-1971 לפילגשו קים היי רים. בת זוגו האחרונה (לעיתים מתוארת כפילגשו ולעיתים כאשתו) היא קו יונג הי, שילדה את בנו קים ז'ונג צ'ול ב-1981, ואת קים ג'ונג-און בשנת 1984. פילגשו השנייה האהובה ביותר הייתה קיונג וו צ'אנג אוק שילדה לו שלושה ילדים וערקה לקוריאה הדרומית ב-2002. באוגוסט 2004 דווח שפילגשו של קים, קו יונג הי, מתה בגיל 51 ממחלת הסרטן.

שני אחיו הגדולים של קים ג'ונג-און היו נחשבים ל"כבשים השחורות" של המשפחה. קים ג'ונג-נאם היה בעל מוניטין של "עושה צרות". ב-14 בפברואר 2017, קים ג'ונג-נאם נרצח בנמל התעופה הבין-לאומי קואלה לומפור על ידי שתי נשים[9], דואן ת'י הונג מווייטנאם וסיטי אישאה מאינדונזיה[10], שלצורך ההתנקשות עשו שימוש בגז העצבים VX[11]. כיוון שקים ג'ונג-נאם נסע תחת השם הבדוי קים-שול, הוא לא זוהה בתחילה כקים ג'ונג-נאם. ייתכן כי דף פייסבוק וכתובת דואר אלקטרוני שהיו לקים ג'ונג-נאם תחת אותו שם, סייעו לממשל הצפון קוריאני להתחקות אחר פעולותיו[12]. גם בנו, קים האן-סול, מתח ביקורת על המשטר ובראיון לתקשורת הפינית ב-2012, הוא אמר כי הוא חולם שיום אחד יחזור למולדתו כדי "לשפר את מצבה" אך מאז מות אביו, מקום הימצאו לא ידוע[13]. שנתיים לאחר הירצחו, נחשף שג'ונג נאם היה מודיע של הסוכנות הביון האמריקאית, ה-CIA[14]. מלבדם, היה גם את בנו האמצעי של קים ג'ונג-איל, קים ג'ונג-צ'ול שבעיני אביו לא היה ראוי להנהגה בשל "מאפייניו הלא-גבריים"[15].

קים ג'ונג-איל מת מהתקף לב במהלך נסיעה ברכבת ב-17 בדצמבר 2011, יורשו היה בנו, קים ג'ונג-און.

המנהיג העליון של קוריאה הצפונית, קים ג'ונג-און

קים ג'ונג-און[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קים ג'ונג-און

קים ג'ונג און התחתן עם רי סול ג'ו ב-2009 או ב-2010. על פי דיווחים בתקשורת הדרום-קוריאנית והתקשורת המערבית. הם הכירו כתוצאה משידוך של אביו, ככל הנראה יש לזוג 3 ילדים שאחד מהם נולד ב-2012, שנת ה-100 להולדתו של קים איל-סונג, כך על פי דיווחיו של שחקן הכדורסל דניס רודמן, שביקר את קים באותה שנה[16]. בנובמבר 2022 נראתה לראשונה בציבור אחת מבנותיו של קים ג'ונג-און יחד איתו, הבת נראתה במהלך אירוע שיגור של טיל בליסטי מתקדם שפיתחה קוריאה הצפונית[17].

יורשים אפשריים לקים ג'ונג-און[עריכת קוד מקור | עריכה]

קים יו-ג'ונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קים יו-ג'ונג (פוליטיקאית)

קים יו-ג'ונג היא אחותו הצעירה של המנהיג העליון, קים ג'ונג-און. היא נחשבת ל"כוכב עולה" בפוליטיקה של קוריאה הצפונית. קים ייצגה את קוריאה הצפונית באולימפיאדת פיונגצ'אנג שנערכה בקוריאה הדרומית ב-2018. בביקורה, הפכה קים לבת המשפחה הראשונה שביקר בקוריאה הדרומית מאז תום מלחמת קוריאה. בהמשך, היא אף פגשה את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, עוד באותה השנה.

היא נחשבת ליורשת אפשרית למקרה בו אחיה ימות בטרם עת, עם זאת חיסרון בולט שמקשה על אפשרות זו היא היותה אישה. לצד זאת, יתרון בולט שיש לקים הוא ניסיונה הפוליטי הגדול.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משפחת קים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Young W. Kihl, Hong Nack Kim. North Korea: The Politics of Regime Survival. Armonk, New York: M. E. Sharpe, Inc., 2006. p. 56.
 2. ^ Jason LaBouyer "When friends become enemies — Understanding left-wing hostility to the DPRK" Lodestar. May/June 2005: pp. 7–9. Korea-DPR.com. Retrieved 18 December 2007.
 3. ^ How the Kim cult of personality came to dominate North Korean life | NK News, NK News - North Korea News, ‏7 בדצמבר 2018 (באנגלית)
 4. ^ 1 2 Juche Idea: Answers to Hundred Questions. Pyongyang: Foreign Languages Publishing House. 2014.
 5. ^ 1 2 דודו של רודן צפון קוריאה הוצא להורג, באתר ynet, 13 בדצמבר 2013
 6. ^ 1 2 רודן צפון קוריאה הדיח את דודו וחיסל עוזריו, באתר ynet, 3 בדצמבר 2013
 7. ^ "Kim Song Ae (Kim So'ng-ae)". North Korea Leadership Watch. נבדק ב-25 באוקטובר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ Bishop, Rachel (31 באוגוסט 2017). "Mystery deepens over Kim Jong-un's once-powerful aunt and key aide as fears grow she's "critically ill" in hospital". Daily Mirror. נבדק ב-30 באפריל 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 9. ^ Park, Ju-min; Sipalan, Joseph (14 בפברואר 2017). "North Korean leader's half brother killed in Malaysia". Reuters. ארכיון מ-14 בפברואר 2017. נבדק ב-14 בפברואר 2017. {{cite news}}: (עזרה)
 10. ^ מלזיה: שוחרר אחד החשודים בהתנקשות באחיו של מנהיג צפון קוריאה - וואלה חדשות, באתר וואלה‏, 3 במרץ 2017
 11. ^ Kim Jong-nam killing: 'VX nerve agent' found on his face, BBC, ה-24 בפברואר 2017
 12. ^ אתר למנויים בלבד Julian Ryall, ‏Did Kim Jong-nam's Facebook fixation lead to his death?, The Telegraph, 16 February 2017
 13. ^ "Kim Han Sol, North Korean leader Kim Jong Un's estranged nephew, tired of life on the run: Reports". The Straits Times. 10 באוקטובר 2017. נבדק ב-30 באפריל 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 14. ^ "Kim Jong-nam, half-brother of North Korean leader, 'was a CIA informant'". the Guardian (באנגלית). 2019-06-11. נבדק ב-2021-10-09.
 15. ^ אנה פיפילד, ההתחלה, היורש הדגול, 2019, עמ' 50
 16. ^ Kim Jong-un 'Has a Little Daughter'
 17. ^ סוכנויות הידיעות, ‏יורשת קוריאה הצפונית: בתו של קים ג'ונג און נחשפה לראשונה בפומבי, באתר מעריב אונליין, 19 בנובמבר 2022