משפט הממדים עבור העתקות ליניאריות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סקיצת ההעתקה ליניארית בין מרחבים וקטוריים, עם תיאור הגרעין והתמונה

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפט הממדים עבור העתקות ליניאריות הוא משפט באלגברה ליניארית העוסק בשוויון עבור העתקה ליניארית בין מימד התחום לבין מימד תמונת וגרעין ההעתקה הליניארית. יש להבדיל ממשפט הממדים עבור מרחבים וקטורים.
בכתיב מתמטי: יהי U ו-V תתי מרחבים וקטורים מעל שדה F. נגדיר את f להיות העתקה ליניארית, , אזי

.

הוכחת המשפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסטרטגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחר בסיסים שמכילים מספר וקטורים מסומן כללי עבור התמונה וכך גם עבור הגרעין, ונראה שמקורות הווקטורים בבסיס התמונה מצורפים יחד עם וקטורי הבסיס של הגרעין מהווים בסיס עבור התחום. מכך, יינבע שסכום מספר הווקטורים בבסיס של הגרעין ומספר הווקטורים בבסיס התמונה (שזה אותו מספר הווקטורים שהם המקורות) שווה למספר הווקטורים בתחום. מכאן ינבע כי סכום מימד התמונה ומימד הגרעין שווה למימד התחום של העתקה ליניארית, כנדרש.

הוכחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחירת סדרות וקטורים מתאימות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקח את להיות הבסיס של גרעין ההעתקה, ואת להיות הבסיס של תמונת ההעתקה. מכאן, מימד הגרעין הוא k ומימד התמונה הוא m. נשים לב לכך שלכל וקטור בתמונה יש מקור מהתחום, כלומר ניתן לרשום את כך: . צריך להוכיח שמימד התחום הינו m+k. נעשה זאת על ידי הוכחה כי סדרת וקטורים מהווה בסיס של התחום U.

הוכחה כי סדרת הווקטורים פורשת את מרחב U[עריכת קוד מקור | עריכה]

נראה כי . תחילה, נראה כי : כל וקטור בסדרת הווקטורים מוכל בU בפני עצמו (שכן הגרעין הוא קבוצת וקטורים מהתחום, וגם המקורות של התמונה הם קבוצת וקטורים מהתחום). כעת, נראה כי : נקח וקטור כללי מU ונסמנו u. נתבונן בהצגה היחידה של על ידי בסיס התמונה: . כעת, נתבונן בוקטור

(השייכות לU כי U תמ"ו - סגור לחיבור ולכפל בסקלר). נפעיל את ההעתקה f על הווקטור בו אנו מתבוננים ונראה שלפי היותה f ה"ל משמרת חיבור וכפל בסקלר, מתקיים:
לכן נובע ש, ולכן יש לו ייצוג על ידי צירוף וקטורי בסיס הגרעין + וקטורי בסיס התמונה מוכפלים בסקלר האפס, כלהלן:
. לכן, כנדרש. בסה"כ, קיבלנו הכלה דו כיוונית ומכאן .

הוכחה כי סדרת הווקטורים בלתי תלויים ליניארית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי להוכיח אי-תלות ליניארית נניח שעבור הסקלרים הצירוף הליניארי של הווקטורים מביא לאפס השדה. צריך להוכיח כי (תנאי שקול לאי תלות ליניארית). לפי הנחה זו:

אז נפעיל על זה את ההעתקה הליניארית f:
הפיתוח הנ"ל מתקיים משום ש-f ה"ל לכן משמרת חיבור וכפל בסקלר, והווקטורים של בסיס הגרעין שייכים לגרעין ולכן הפעלת ההעתקה עליהם מביאה לאפס. כעת, נזכור כי כל העתקה ליניארית על וקטור האפס מביאה את אפס, ואם כן מכיוון ש בסיס של התמונה, אזי המקדמים הם אפסים. ואז, נחזור לביטוי בהנחה ונקבל ואז מאותם שיקולים של היות בסיס, נובע ש אפסים. בסה"כ, כל הסקלרים המקדמים הם בהכרח 0, ולכן קיבלנו ש בלתי תלוים ליניארית, כנדרש.

סיכום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הראנו ש סדרת וקטורים בלתי תלויה ליניארית שפורשת את U ולכן הם מהווים בסיס עבור U. אם כן, נשים לב שמימדו של U הוא k+m. נזכור כי בתחילת ההוכחה הגדרנו את מימד התמונה להיות m ומימד הגרעין להיות k, אזי לפיכך נקבל:

שזה מה שצריך להוכיח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]