משרד האוצר (גרמניה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
BMF Logo.svg

משרד האוצר הפדרלי של גרמניהגרמנית: Bundesministerium der Finanzen) הוא המשרד הממשלתי בגרמניה האחראי על מדיניות הכלכלית של גרמניה. הוקם לראשונה ב-1879 כלשכת האוצר הקיסרית של הקייזר. שר האוצר הנוכחי (ממרס 2018) הוא אולף שולץ מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה.

המשרד אחראי לניהול תקציב המדינה והוא השר הממשלתי היחיד שביכולתו להטיל וטו על החלטת ממשלה במידה וזו עלולה להביא להוצאות כספים מיותרות ובזבוז כספי ציבור שלא לצורך.

כשהוקמה לשכת האוצר הקיסרית (Reichsschatzamt) ב-1879 עמד בראשה תת-מזכיר המדינה שהוא ביצע את הוראות מזכיר המדינה. ב-1919 משרד האוצר הגרמני הפך למשרד אוצר פדרלי ונקרא בשם משרד האוצר הקיסרי (Reichsministerium der Finanzen), או משרד האוצר של הרייך שהיה שמו בתקופה הנאצית. ב-1949 פוצל המשרד למשרד האוצר של גרמניה המערבית, בשם משרד האוצר הפדרלי (Bundesministerium der Finanzen) ומשרד האוצר של גרמניה המזרחית, אלה אוחדו מחדש ב-1990 עם איחודה של גרמניה מחדש.

ב-1999 משרד האוצר הגרמני עבר לברלין והתמקם בבית דטלף-רובדר שבעבר היה בניין מיניסטריון האווירייה בברלין.

המבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשנפתח המבנה עצמו הוא היה לבניין המשרדים הגדול בעולם בתקופתו. בתקופה גרמניה הנאצית המבנה שימש כמרכז המטה האווירי של גרמניה (לופטוואפה). הבניין מעוצב בסגנון פשיסטי ושמרני יחסית, והוא ממוקם בקריית הממשלה של גרמניה הנאצית, בסמוך למטה של אדולף היטלר. צמוד למבנה ניצב מטה הגסטפו בנוסף. בצד המבנה מופיעים עיטורים קומוניסטים מתקופת מזרח גרמניה המתארים בעל ואישה, פועלים, בנאים וצועדים.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]