משרד התוכנית למשימות פלנטריות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משרד לתוכנית משימות פלנטריות
The Planetary Missions Program
משרד לתוכנית משימות פלנטריות
משרד לתוכנית משימות פלנטריות
מידע כללי
סוכנות אם נאס"א
תאריך הקמה 2014
ממשלה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
מטה מרכזי רדסטון ארסנל, אלבמהאלבמה אלבמה
Planetary Missions Program Office
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

משרד התוכנית למשימות פלנטריותאנגלית: The Planetary Missions Program Office, בראשי תיבות: PMPO) היא חטיבה של נאס"א שבסיסה במרכז טיסות החלל מרשל. המשרד מאגד את תוכנית דיסקברי, תוכנית הגבולות החדשים ואת התוכנית לחקר מערכת השמש. המשרד הוקם בשנת 2014 במטרה לנהל את תוכניות דיסקברי ותוכנית הגבולות החדשים, – משימות בעלות נמוכה ומשימות בעלות בינונית בהתאמה, על ידי מוסדות צד שלישי, ואת תוכנית לחקר מערכת השמש, שמשימותיה הן בעלות גבוהה, שהובלו על ידי נאס"א והמתמקדות בתעדוף יעדי מדעים פלנטריים.[1] תוכניות דיסקברי והגבולות החדשים נוסדו בשנים 1992 ו־2001 בהתאמה, ושיגרו בסך הכל 14 משימות, בנוסף לשתי משימות שהושקו תחת הנהלת משרד התוכנית למשימות פלנטריות. התוכנית לחקר מערכת השמש הוקמה לצד המשרד, עם שלוש משימות שתוכננו להשקה במסגרת התוכנית החדשה.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז טיסות החלל מרשל – מראה כללי, 2017

מנהלת משימת המדע (באנגלית: The Science Mission Directorate, בראשי תיבות: SMD) (אנ'), של מִנהל האווירונאוטיקה והחלל הלאומית, מעסיקה את קהילת המדע של ארצות הברית, נותנת חסות למחקר מדעי ומפתחת לוויינים בשיתוף פעולה עם שותפיה של נאס"א ברחבי העולם כדי לענות על שאלות מהותיות הדורשות מבט אל החלל ומחוצה לו. הפרויקטים בתוכניות השונות תורמים להשגת חזון חקר החלל של נאס"א על ידי חתירה לנקודות הבאות:

  • הבנת היסטורית מאדים והיווצרות מערכת השמש.
  • חיפוש כוכבי לכת דמויי כדור הארץ וסביבות ראויות לחיים סביב כוכבים אחרים.
  • חקירת מערכת השמש למטרות מדעיות תוך תמיכה בחקר רובוטי ואנושי בטוח בחלל.

משרד התוכנית למשימות פלנטריות הוקם בסוף 2014 כחלק משורה של שינויים שביצעה נאס"א לאחר מעבר חוק הקצאת כספי מסחר, משפטים, מדע וסוכנויות קשורות, 2015, שהקצתה 1.438 מיליארד דולר למשימות פלנטריות, ובקשת ממשל אובמה לתקציב 2016 הפדרלי של ארצות הברית. משרד התוכנית החליף את משרד תוכנית דיסקברי ותוכנית הגבולות החדשים שהוקם בשנת 2004. המשרד תופס את המתחם הקודם במרכז טיסות החלל מרשל בהאנטסוויל, אלבמה. כמו כן, המשרד השתלט על משימת קליפר אירופה (אנ') ומדיניות שיתוף הפעולה של נאס"א בהקשר למשימת סוכנות החלל האירופית, JUICE (גשושית) (אנ') כמשימה מחוץ לדיסקברי וגבולות חדשים. בשנת 2017 התוכנית זכתה לכינוי "תוכנית לחקר מערכת השמש" וגדלה לכלול את DART ממשימת AIDA (אנ') שבוטלה לאחר שסוכנות החלל האירופית הפסיקה את תרומתה למשימה.

מנהלת משימת המדע של נאס"א, הקים את משרד התוכנית למשימות פלנטריות כדי לאחד את המשימות בתוכניות, דיסקברי, הגבולות החדשים וחקר מערכת השמש למבנה ניהולי אחיד. המטרה הייתה לפשט וליעל את התיעוד ולהבטיח כי נוהלי הניהול המוצלחים של משימות דיסקברי וגבולות חדשים שנבחרו בתחרות, מוחלים על כל המשימות הפלנטריות של נאס"א. משרד התוכנית שוכן במרכז טיסות החלל מרשל של נאס"א בהאנטסוויל, אלבמה. המשרד אחראי להבטיח שהמשימות יצמדו לדרישות התקציב, לוח הזמנים, הביצועים, האמינות והבטיחות בהתאם למדיניות, לאסטרטגייה, לדרישות ולמימון שהוגדרו על ידי מנהלת משימת המדע. שלוש התוכניות מורכבות ממשימות עצמאיות למדעי החלל החולקות מבנה ניהולי משותף. התוכניות כוללות שלושה סוגי פרויקטים:

  • הכרזה על משימות הזדמנות שנבחרות מתוך מספר הצעות מוגשות
  • משימות
  • משימות הזדמנות

מנהלת משימת המדע מגדירה את אסטרטגיית המדע של נאס"א במספר מסמכים. המטרה במדע הפלנטרי היא להבין את תוכנה, מקורה והתפתחותה של מערכת השמש ואת היתכנות להתפתחות חיים במקומות אחרים. השאלות המדעיות הבסיסיות המנחות את המחקר של נאס"א במערכת השמש הן; כיצד נוצרה והתפתחה מערכת השמש, האם יש חיים מחוץ לכדור הארץ ומהם הסיכונים לחיים על פני כדור הארץ.

מנהלת משימת המדע תרגמה שאלות אלו ליעדים מדעיים שממקדים את הפעילות המחקרית של חטיבת המדע. בהתאם ליעדים המדעיים האלו נוסדו התוכניות הבאות: תוכנית דיסקברי, תוכנית הגבולות החדשים ותוכנית לחקר מערכת השמש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Jennifer Harbaugh, Planetary Mission Program Overview, NASA, Aug. 22, 2019