משתמשת:Hanay/בדיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


מהו ערך טוב?

ערך טוב הוא:

 1. כתוב היטב:
  א. הניסוח ברור ותמציתי, והאיות והדקדוק תקינים.
  ב. הערך לא סותר את המדיניות הכתובה במדריכי הכתיבה השונים, כגון ויקיפדיה:סגנון, ויקיפדיה:נקודת מבט נייטרלית וכד'.
 2. מדויק מבחינה עובדתית ובעל מקורות:
  א. בערך יש מקורות לטענות הזקוקות לכך לפי המקובל בוויקיפדיה העברית.
  ב. יש בו הערות שוליים המוצמדות לציטוטים ישירים, סטטיסטיקות, דעות, הצהרות שעשויות להיות שנויות במחלוקת וסביר שיחלקו עליהן, ובעיקר מקורות לטענות שנויות במחלוקת הקשורות לאישיות כלשהי.
  ג. אין בערך מחקר מקורי.
 3. טווח הכיסוי:
  א. הערך מתייחס לכל ההיבטים העיקריים של הנושא.
  ב. הערך ממוקד בנושא ללא גלישה לפירוט לא נחוץ.
 4. נייטרליות: הערך מייצג את נקודות המבט השונות ללא הטיה.
 5. יציבות: הערך לא משתנה (או אמור להשתנות) באופן משמעותי מיום ליום בגלל מאבקי עריכה בלתי פוסקים.
 6. בערך יהיו תמונות או אמצעי אילוסטרציה אחרים במידת האפשר.
  א. התמונות יהיו בעלות רישיון מתאים, ובמידת האפשר יהיו תמונות חופשיות מזכויות יוצרים ולא תמונות בשימוש הוגן.
  ב. התמונות חייבות להיות בעלות רלוונטיות מספיקה לנושא ובעלות תיאור תמונה. אין להשתמש בתמונות אילוסטרציה דוגמת אלה המופיעות בעיתונות עם הכיתוב "למצולמים אין קשר לכתבה".

מהו ערך שאיננו ערך טוב?

הבדלים בין ערך מומלץ לערך טוב

 • ערך מומלץ חייב להיות כתוב ברמה גבוהה ולייצג את עבודתנו הטובה ביותר; ערך טוב צריך להיות משביע רצון.
 • ערך טוב צריך להיכתב בצורה סבירה; ערך מומלץ צריך להיכתב באיכות גבוהה אך כזו שאינה מרתיעה את הקורא.
 • ערך מומלץ חייב להיות מקיף, כלומר מכסה את כל הנקודות והנושאים הקשורים בו; ערך טוב חייב להיות רחב יריעה, כלומר מכסה רק את ההיבטים העיקריים של הנושא.
 • ערך מומלץ עובר ביקורת מחמירה יותר ביחס לאמינותו.

מומלץ

ערך מומלץ יתאפיין בתכונות הבאות:

 1. חופשי, שיתופי ומהימן - עליו להיות דוגמה מייצגת למיטב עבודתנו, ולשקף את תכונותיה הייחודיות של ויקיפדיה, שהיא אנציקלופדיה חופשית, שיתופית ומהימנה.
 2. כתוב היטב:
  א. עליו לפתוח בהגדרה ברורה המתארת היטב את הנושא, מבלי להיכנס לפרטים מיותרים.
  ב. עליו להיות מובן; מפורט דיו, אך לא עמוס בפרטים מיותרים. עליו לסקור את הנושא ביסודיות ולהסבירו כך שיהיה מובן למומחים אך גם להדיוטות.
  ג. עליו לכלול מערכת היררכית ברורה ומסודרת של כותרות וכותרות משנה.
  ד. עליו לעמוד בדרישות התחביריות והסגנוניות המופיעות במדריך הסגנון. רצוי לעמוד אף בקריטריונים המומלצים במדריך לכתיבת ערכים.
  ה. על סגנון הכתיבה להיות מגוון, מעניין, מושך, ועם זאת אנציקלופדי.
 3. מספק:
  א. עליו להיות מקיף; לכלול את הטרמינולוגיה ההכרחית להבנת הנושא, ולהיות ערוך כך שהקוראים יוכלו לקבל סקירה מלאה של נושא הערך מבלי להיזקק לקריאת ערכים נוספים.
  ב. עליו לכלול קישורים לערכים נוספים אשר יוכלו להוסיף חומר רקע לנושא הערך. על הקישורים בערך מומלץ להיות ברובם הגדול "כחולים". ערך המפנה לערכים רבים שטרם נכתבו אינו ראוי להיות ערך מומלץ, בשל האפקט השלילי שיש למגיעים לערך זה על תדמיתה של ויקיפדיה כאנציקלופדיה מקיפה ומפורטת.
  ג. עליו להיות באורך ראוי; ארוך דיו על מנת לספק את כל המידע הנחוץ ולערוך ניתוח יסודי של נושא הערך, מבלי לכלול פרטים בלתי הכרחיים, אשר יכולים להכלל בערכי משנה אליהם יפנה הערך.
  ד. רצוי מאוד שיכלול תמונות הנוגעות לנושא הערך; על תמונות אלו להיות תואמות את מדינית זכויות היוצרים של ויקיפדיה, ולכלול כותרות שיביאו לחיבור בין הטקסט והתמונה. עם זאת, אין זו דרישה הכרחית. מאמרים מומלצים רבים עומדים בזכות עצמם, ללא תמונות.
 4. נייטרלי - עליו להיות נייטרלי, ולעמוד בתנאים המפורטים בויקיפדיה:נקודת מבט נייטרלית; להציג נקודות מבט שונות הנוגעות לכל נושא שנוי במחלוקת אליו מתייחס הערך, מבלי להעדיף נקודת מבט אחת על רעותה. להדגיש את הנקודות המבוססות מבחינה מדעית, ונחשבות להיות מקובלות בקהילה המחקרית, ומאידך לתת ביטוי לדעות מיעוט. על המאמר להכיל הפניות למקורות בהם יוכל הקורא למצוא מידע באשר לנקודות הראות השונות.
 5. מדויק - עליו להיות מדויק מבחינה עובדתית ולכלול הפניות למקורות חיצוניים המאששים את נכונות העובדות הכתובות בו.
 6. יציב - עליו להיות יציב; על הערך להיות ללא שינויים משמעותיים במשך תקופת זמן מסויימת, פרט לשיפורים ותיקוני טעויות מזעריים.
  • ערכים המתייחסים לאירועים מתמשכים אינם נכללים, בדרך כלל, במומלצים.
  • ערך מומלץ אינו יכול להיות נתון למלחמת עריכה.
  • לרוב, סיכוייו של ערך שעבר עריכות רבות של ויקיפדים אשר שיפרו אותו ותיקנו שגיאות המופיעות בו גבוהים יותר להיכלל ברשימת המומלצים.
 7. קריא - ערך המתורגם מוויקיפדיה זרה יהיה קריא כאילו נכתב במקורו בעברית. ערך הלוקה ב"תרגמת" אינו ראוי להיות ערך מומלץ. ראוי לבחון אף נקודות ראות יהודיות וישראליות שאינן מופיעות בערך הזר, וזאת בשל העובדה כי רוב קוראיה ועורכיה של ויקיפדיה העברית הם יהודים וישראלים. עם זאת, בערכים בהם הדבר אינו מתבקש, לא ראוי להפוך את הנקודה היהודית או הישראלית למרכז הערך.
 8. סוגי ערכים - כמעט כל נושא ראוי להיכלל כערך מומלץ. עם זאת, יש להימנע מנושאים פוגעניים, או נושאים שירתיעו משתמשים המגיעים לקריאת העמוד הראשי של ויקיפדיה. כן, יש להמנע מהמלצה על ערכים שהעיצוב שלהם לא מספק, למשל ערכים שהתמונות בהן אינן ראויות, מכל טעם שהוא, להופיע בעמוד הראשי.

‏‏* 46.19.86.232 (שיחה | תרומות | עריכות בדפים מחוקים | חסימה | יומן חסימות | WS) שיחזר בשיטתיות עריכות שלי. מישהו חזר לעקוב אחרי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 09:01, 24 בנובמבר 2020 (IST)

עיצוב חתימה

שימושי

דגים

דג בגופו של גילגמש.JPG

מוכר דגים תלה שלט על פתח חנותו "כאן מוכרים דגים חיים טריים בכל יום" נכנס קונה ואמר, ברור שזה כל יום, הרי אינך מוכר רק פעם בשנה. מחק בעל החנות את המילים "בכל יום". נכנס קונה אחר ואמר למה כתוב חיים טריים? אם הם חיים, אז ברור שהם טריים. מחק המוכר את המילים "חיים טריים". נכנס קונה שלישי ואמר מה זה כאן? הרי ברור שאתה מוכר כאן בחנות שלך ולא במקום אחר. מחק המוכר את המילה כאן, והרביעי התלונן על המילה מוכרים, הרי ברור שאינך מחלק בחינם. מחק המוכר את המילה מוכרים
נשארה המילה דגים. עברו קונים ואמרו, מרחוק מריחים את חנותך, ברור שזאת חנות דגים..... חה-חה-חה... (בקול מפחיד-משהו)

Green eye (human male) (cropped).jpg העין שלי מעדיפה לקרוא דברים אחרים.

גרפיטי ליד הבית של אוטו ויידט בברלין (cropped).jpg נא לא לצעוק Face-smile.svg

דג בגופו של גילגמש (cropped).JPG כאן מוכרים דגים חיים טריים בכל יום

דג בגופו של גילגמש.JPG

מוכר דגים תלה שלט על פתח חנותו "כאן מוכרים דגים חיים טריים בכל יום" נכנס קונה ואמר, ברור שזה כל יום, הרי אינך מוכר רק פעם בשנה. מחק בעל החנות את המילים "בכל יום". נכנס קונה אחר ואמר למה כתוב חיים טריים? אם הם חיים, אז ברור שהם טריים. מחק המוכר את המילים "חיים טריים". נכנס קונה שלישי ואמר מה זה כאן? הרי ברור שאתה מוכר כאן בחנות שלך ולא במקום אחר. מחק המוכר את המילה כאן, והרביעי התלונן על המילה מוכרים, הרי ברור שאינך מחלק בחינם. מחק המוכר את המילה מוכרים
נשארה המילה דגים. עברו קונים ואמרו, מרחוק מריחים את חנותך, ברור שזאת חנות דגים..... חה-חה-חה... (בקול מפחיד-משהו)

תמונה