משתמש:איתמראשפר/טיוטה/מדיניות רף אנציקלופדי לדמויות מקראיות

  מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

  הבהרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  ספר הספרים הוא טקסט מקודש וחשוב לאין שיעור, אשר השפעתו על האנושות היא עצומה, ולכן כמעט לכל אדם יש לגביו דעה מגובשת - וודאי שבקרב עורכי ויקיפדיה, שהם לרוב יותר דעתנים מהממוצע. קשה מאד לעסוק באופן ניטרלי ואנציקלופדי בטקסט שהוא כל כך משמעותי ומעורר כל כך הרבה אמוציות, ולכן חשוב לי להבהיר מראש: הצעה זו לא נועדה להפחית מחשיבותו של התנ"ך, או מחשיבותה של אף דמות המוזכרות בו. נקודת ההנחה היא שאם המקרא בחר להזכיר אדם כלשהו, אזי לאותו אדם יש חשיבות - או מבחינת הסיפור המקראי, או מבחינת ההיסטוריה האנושית או הלאומית, או מבחינת המסר שהמקרא מבקש להעביר, או אפילו מבחינה מיסטית. לא לנו לקבוע אם דמות מסוימת היא חשובה יותר מדמות אחרת, או חשובה בכלל, ולכן נמנעתי כאן בכוונה משימוש בביטוי המטעה "חשיבות אנציקלופדית" (שאני ממליץ לכולם להיפרד ממנו לשלום, לא רק כאן אלא בכל מרחבי השיח בויקיפדיה).

  הקדמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  התנ"ך מזכיר מאות רבות של בני אדם - חלקם כגיבורים של סיפורים רחבי יריעה, כמו משה או דוד, וחלקם כענף בתוך אילן יוחסין, כמו מהללאל או חצרון בן ראובן. לצד דמויות שהן היסטוריות ללא ספק ומוזכרות גם בתעודות חוץ-מקראיות, כמו חזקיהו או אחאב, נמצא גם דמות כמו איוב - שלפחות לפי חז"ל סיפורו הוא משל שנועד להעביר מסר ולא לתאר אירועים שהיו. חלק מהאנשים האלה נשאו בתפקידים רמי מעלה, כמו כרכס ואלה בן בעשא, וחלקם היו עבדים ושפחות כמו אליעזר והגר. על חלק מהדמויות נכתב שפע של פרשנויות תלמודיות, כמו גומר בת דבליים, או סיפורים ומחזות מודרניים, כמו רצפה בת איה, ועל חלקן לא נכתב כמעט דבר, כמו מחויאל.

  כיום אין בויקיפדיה מדיניות רשמית ליצירת ערכים אודות דמויות מקראיות, וכתוצאה מכך קיימת הצפה בערכים על דמויות שמוזכרות רק כחלק מרשימות של יוחסין[1] או של בעלי תפקידים,[2] וכן בערכים כפולים ומשולשים[3] ובערכים שכמעט כל התוכן שלהם לא עוסק במושא הערך אלא בעניין אחר.[4] הצפה זו במידע שולי, ובערכים ש"נופחו" כדי ליצור רושם של הרבה תוכן, רק מזיקה לידע המקראי בויקיפדיה ומקשה על הקורא להגיע למידע משמעותי.

  המדיניות המוצעת להלן באה לקבוע כללים ברורים לאופן ההכללה של דמות מקראית בויקיפדיה: האם כערך נפרד בפני עצמה, כחלק מערך אודות הסיפור המקראי בו היא מופיעה או אודות דמות אחרת, כחלק מרשימה, או בכלל לא.

  חשוב לציין שהמדיניות לא באה למנוע יצירה של ערכי-רשימה לדמויות מקראיות, בהם תוכלנה להיכלל, לצד הדמויות שיש עליהן ערך, גם דמויות שלא עברו את הרף (למשל: אילנות יוחסין, פקידים מקראיים, מלכים זרים מקראיים וכד').

  ההצעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. רף לערך עצמאי: דמות מקראית תעבור את הרף רק אם המידע שיש בידינו לגביה הוא יותר מפורט מ:
   1. עצם קיומה
   2. הוריה וילדיה
   3. מדרש שמה
   4. תפקיד או עמדה רשמית שמילאה
  2. מקורות המידע: יכולים להיות כל מקור מהבאים:
   1. הטקסט המקראי
   2. מדרשי חז"ל
   3. ספרות האגדה
   4. ספרים חיצוניים
   5. ספרות של דתות אחרות
   6. פרשנים מאוחרים
   7. ספרות קלאסית או מודרנית
   8. יצירות אמנות (מוזיקה/אופרה/מחזה/ציור/פיסול/וכו׳)
   9. מחקר מודרני
  3. רף לערך קבוצתי: דמות שלא עוברת את הרף לערך עצמאי תוכל להופיע בערך על קבוצה שהיא משתייכת אליה, ובלבד שיש לקבוצה חשיבות אנציקלופדית, לדוגמה:
   1. שושלת יוחסין של דמויות שעוברות את הרף (שושלת שת, עשרת בני המן)
   2. דמויות משנה בסיפור מקראי (מחלון וכליון, חמשת מלכי האמורי, שמונת מלכי אדום)

  גרסה מקורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  זו הגרסה המקורית של ההצעה, כפי שניסחתי אותה בדיון במזנון. היא מנוסחת בלשון יותר חופשית מההצעה שלעיל, ולכן היו שאמרו עליה שהיא אינה מספיק ברורה. אני משאיר אותה כאן בינתיים לצורך תהליך הגיבוש של ההצעה, ומפני שאני מאמין שלחלק מהעורכים יהיה נעים יותר לקרוא הצעה בפורמט מילולי ולא בפורמט של ראשי פרקים. ההצעה שתוגש בסופו של דבר תהיה מסוגננת באחת משתי האפשרויות.

  1. כדי לכתוב ערך עצמאי על דמות מקראית צריך לוודא שיש עליה מספיק מידע מעבר לעצם קיומה, תפקידה ופירוש שמה (לדוגמה: משה, שרה), או שהיא נשאה בתפקיד משמעותי (לדוגמה: אלה בן בעשא מלך ישראל), או שהיא שיחקה תפקיד מרכזי בסיפור מקראי (לדוגמה: אליצפן בן עוזיאל שלפי חז"ל היה הטריגר למרד של קורח במשה).
  2. "מספיק מידע" - כולל פרשנויות חז"ליות ומאוחרות יותר, מחקר מודרני, התייחסויות תרבותיות וכו' כלומר: גם מידע שמקורו מחוץ לטקסט המקראי עצמו - נחשב (לדוגמה: חנוך).
  3. דמויות שהן חלק מקבוצה שעוברת את הרף אבל אין מספיק מידע על כל אחת מהן בנפרד - תקובצנה לערך אודות הקבוצה (לדוגמה: עשרת בני המן, מחלון וכליון, שמונת מלכי אדום).
  4. דמויות שאין עליהן מספיק מידע אבל הן חלק משושלת יוחסין חשובה במיוחד - תקובצנה לערך אודות אותה שושלת יוחסין (לדוגמה: קינן, מהללאל, ירד ולמך בן מתושלח יכולים להתקבץ לערך אחד אודות ספר תולדות אדם או שושלת שת. כמובן שאותו ערך יזכיר גם דמויות שיהיו להן ערכים מורחבים משלהן, כמו מתושלח, חנוך ונח).)

  הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו לדוגמה שלמון, נדב מגבעון ועוד
  2. ^ ראו לדוגמה מתרדת, מרסנא ועוד
  3. ^ ראו לדוגמה את הערכים הכמעט-זהים של הורם מלך גזר, דביר מלך עגלון, יפיע מלך לכיש, פראם והוהם מלך חברון
  4. ^ ראו לדוגמה שמרית המואבית, שארה ועוד