משתמש:אכן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אבל זכור, גם אם אינה ידועה לך, אין זה הופך את האמת ללא אמיתית.

"אין מקום שהוא רחוק מדי", ריצ'ארד באך

אלוהים קיים מאחר שהמתמטיקה היא עקבית והשטן קיים מאחר שאנו לא יכולים להוכיח את העקביות.

מוריס קליין

בדמוקרטיה, כמו במתמטיקה, האחד שואב את כוחו ממספר האפסים שאחריו.

אנונימי

בני דורנו מתעניינים כל כך בשמאל ובימין, עד ששכחו לגמרי כי יש גם מעלה ומטה.

פרנץ ורפל

You keep going until you get it right, and then you keep going until you can't get it wrong.

Monica Aldama

Beauty is the first test: there is no permanent place in the world for ugly mathematics.

G. H. Hardy, A Mathematician's Apology

and so do all who live to see such times. But that is not for them to decide. All we have to decide is what to do with the time that is given us.

J. R. R. Tolkien, The Lord of the Rings

Give every man thy ear, but few thy voice;
Take each man's censure, but reserve thy judgment.

William Shakespeare, The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark
משנתי הויקיפדית
שיפור ערכים לעומת כתיבת ערכים

לדעתי עדיף להרחיב מאשר לכתוב. כי נניח וחיפשתי מידע על שיטת הסימפלקס, אם לא היה את הערך בויקיפדיה גוגל לא היה מפנה אותי לערך, והייתי הולך לחפש מקום שבו השיטה מוסברת, הכל טוב ויפה מבחינתי. מה לעשות והיה מישהו שהחליט לכתוב את הערך ולא להסביר בו כלום חוץ ממידע שידעתי גם בלי להציץ בערך, עכשיו שאני נכנס בתור קורא לויקיפדיה ורואה את הערך הזה אני שואל את עצמי 'זה אנציקלופדיה זה?', זה אחד מן הדברים ששינו את היחס שלי לגבי ויקיפדיה, ממקור של ידע, למקור שאני לא יכול לסמוך עליו שיהיה כתוב בו ערכים רציניים.

העיסוק הנרחב בשאלה 'כמה ערכים כתבתי?' יוצר מצבים שויקיפדים יוצרים מלא קצרמרים בנושאים אזוטריים לחלוטין, העיקר כדי להתגאות שהם כתבו מעל 100 ערכים או משהו כזה. ברגע ששמנו את הדגש כלפי הכמות ולא כלפי האיכות נגזר על כולנו להנות ממלא ערכים על נושאים אזוטריים בזמן שחלק גדול נערכי הבסיס של האנציקלופדיה (ובפרט ערכי המדעים) לא נותנים מידע מספק לקורא.

היחס לויקיפד המתחיל

לי היתה נחיתה די חלקה בויקיפדיה. מצאתי קבוצת אנשים שרק הביעו תמיכה ועזרו בכל זמן שהיו יכולים. רוב הסיכויים שאם זה היה אחרת לא הייתי כאן בשביל לכתוב את זה.

למרות זאת, חלק גדול מהויקיפדים החדשים לא באים כדי לכתוב אניקלופדיה, הם באו להטות ערכי פוליטיקה/דת/גזע/מין ומגדר, שהרי הם מבינים טוב יותר מכולם בנושאים האלו. עם אלה אין יותר מדי מה לעשות, מחלוקות בנושאים האלה תמיד יהיו, כמו שאמר לוי אשכול על פוליטיקה: "הכנס שלושה ציונים לחדר אחד והם ייצרו ארבע מפלגות פוליטיות שונות.".

חלק גדול אחר הם ויקיפדים צעירים, אותם צריך לשמר. בשבילם צריך שמוסד החממה יפעל נורמלי ולא שתגובה תענה (אם בכלל) אחרי זמן רב, בעולם כיום שיחה מתנהלת ישירות, לויקיפד שרשם את ההודעה שם רוב הסיכויים שאחרי יום אם הוא לא יקבל תשובה, הוא יתייאש ויעזוב/ימשיך לערוך ויחסם על הפרת כללי הקהילה. בנוסף צריך לשנות את המדריכים ואת כללי הקהילה כך שיהיה קל למצוא אותם (בתור ויקיפד חדש ישנם הרבה כללים שאתה לא מודע אליהם ורשומים במקום שלא תמצא עד שתהיה ויקיפד ותיק (אבל ברוב המקרים לא תהיה, כי יחסמו אותך על זה שלא ידעת את הכללים).

כללי התנהגות בקהילה

"אל תקבע דעה אחת ותתעקש שרק אתה צודק ואין אמת אחרת. הרי מי שחושב שהוא בלבד נבון, שאין שני לו במילים ובבינה, כשפותחים אותו נחשפת ריקנות. לכל אדם, גם לחכם, אין זו בושה תמיד ללמוד וגם לדעת לוותר."

הבעיה היא שדיונים שדפי השיחה הופכים במהירות לויכוחים. ויכוח בהגדרתו הוא משחק סכום אפס, אם אני מנצח אתה מפסיד ולהיפך, וזה גורם לכל הצדדים להתבצר בעמדותיהם. דיון הוא דו שיח שבו שני הצדדים מנסים להגיע לעמק השווה, כך שכל צד פתוח לאפשרות שהשני צודק. ברוב המקרים הצדדים מגיעים עם דעות ישנות על העומדים מולם, אתה אתאיסט ולכן אתה דוחף ביקורות לערכי מקרא/דתי ולכן מוריד אותן/חרדי ולכן מאמין לסיפורי מעשיות/שמאלני ולכן משתמט/ימני ולכן מתנחל...

זו הסיבה שאני מתרחק מערכים נפיצים, ולעולם לא אצביע על מדיניות או בהצבעת מחיקה. כל עוד האד הומינם חוגג בויכוחים, וכל דיון נהפך למשחק סכום אפס, זה פשוט לא שווה.

he משתמש זה דובר עברית כשפת אם.
en-4 This user speaks English at a near-native level. (אנגלית)
LaTeX logo.svg
משתמש זה מיומן בכתיבת נוסחאות מתמטיות באמצעות LaTeX.
P mathematics.svg משתמש זה הוא בעל ידע במתמטיקה
As wiki lgm parab.svg משתמש זה בעל ידע במתמטיקה שימושית
P Computer-science.png משתמש זה הוא בעל ידע במדעי המחשב
P technology.png משתמש זה הוא בעל ידע בטכנולוגיה
P physics.png משתמש זה הוא בעל ידע בפיזיקה
P NIS.png משתמש זה הוא בעל ידע בכלכלה
P La Liberte.png משתמש זה הוא בעל ידע בהיסטוריה
P military.png משתמש זה הוא בעל ידע בהיסטוריה צבאית
F16 Flight Icon.png משתמש זה הוא בעל ידע בלוחמה אווירית
Society.svg משתמש זה הוא א-פוליטי
New logo Culmus David.svg משתמש זה מרחיב קצרמרים