משתמש:אמיר אגמיל/איזבלה ד'אסטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
איזבלה די איסטי
Isabella d'Este
Gian Cristoforo Romano 003.jpg
לידה 18 במאי 1474 (545)
איטליה
עיסוק מנהיגת אופנה,פטרון של האמנויות
דת נוצרית
מיניאטורה של איזבלה

איזבלה ד'אסטה (18 במאי 1474 - 13בפברואר 1539) הייתה מרקיזת מנטובה ואחת הנשים המובילות באיטליה בתקופת הרנסאנס, כדמות תרבותית ופוליטית מרכזית. היא הייתה פטרון של האמנויות, ובו זמנית מנהיגת אופנה, שסגנונה החדשני באופנה הועתק על ידי נשים ברחבי איטליה ובבתי המשפט הצרפתי. המשורר ארסטו תייג אותה כ "איזבלה הליברלית ורחבת הלב", ואילו המחבר מטיאו באנדילו תיאר אותה כ"העליונה בקרב נשים". הדיפלומט ניקולו דה קורג'ו הרחיב את התיאור וקרא לה "הגברת הראשונה של העולם". היא כיהנה כיורשת העצר של מנטובה במהלך היעדרותו של בעלה, פרנצ'סקו השני גונזגה, המרקיז של מנטובה, ושל הבן שלה, פדריקו, דוכס מנטובה. בשנת 1500 היא פגשה את המלך לואי XII של צרפת ב מילאנו בשליחות דיפלומטית לשכנע אותו כדי לא לשלוח את החיילים שלו נגד מנטובה. היא הייתה כותבת מכתבים פורה, הכולל התכתבות עם גיסתה אליזבטה גונזגה לאורך כל החיים. לוקרציה בורג'ה היתה גיסה נוספת, אשר מאוחר יותר היא הפכה לפילגש של בעלה.

איזבלה ד' אסטה גדלה במשפחה מתורבתת בעיר של פרארה. היא קיבלה חינוך הקלאסי, בתור ילדה, פגשה אנשים הומאנים מפורסמים ואמנים. בשל הכמות העצומה של ההתכתבויות בין איזבלה ומשפחתה והחברים שלה, החיים שלה תועדו בצורה יוצאת דופן . היא נולדה ביום שלישי, 19 במאי 1474 בשעה תשע בערב ב - פררה, בארקלי אני ד'אסטה, דיוק של פרארה ואת אלינור של נאפולי. אלינור הייתה בתם של פרדיננד הראשון, מלך אראגון של נאפולי, איזבלה של קלרמונט. שנה אחת מאוחר יותר, ב-29 ביוני 1475 אחותה ביאטריס נולדה, בשנת 1476 ו 1477 נולדו שני אחים, אלפונסו ו לופפילטו . ב שנת 1479 ו 1480 עוד שני אחים נולדו; הם היו פרנטה וסיגוסמונדו . ואיזבלה נחשבה האהובה ביותר בין כל האחים שלה. בשנה שנולדה פרנטה, של איזבלה נסע לנאפולי עם אמא שלה. כאשר אמא שלה חזרה לפררה, איזבלה הצטרפה אליה, בעוד ילדים אחרים, נשארו עם סבא שלהם במשך שמונה שנים. ובמהלך המסע עם אמא שלה רכשה איזבלה את אמנות הדיפלומטיה, ומידנאות.

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

איזבלה, הייתה מוכשרת באופן טבעי מבחינה אינטלקטואלית ומפותחת בצעירותה, קיבלה חינוך מעולה. בתור ילדה היא למדה היסטוריה רומית, במהירות למדתי לתרגם יוונית ולטינית (שהאחרון יהפול לשפצה המועדפת והאהובה ) . בגלל הצטינותה השכלית, היא לעיתים קרובות שוחחה את הקלאסיקה ואת ענייני המדינה עם שגרירים. יתר על כן, היא הייתה לה היכרות אישית עם ציירים, מוזיקאים, סופרים, חוקרים, שחיו באזור בית המשפט. חוץ מהידע שלה בהיסטוריה והשפות, היא גם יכולה לדקלם את וירג 'יל ו - טרנס. איזבלה הייתה גם זמרת ומוזיקאית מוכשרת, למדה לנגן בעוד על ידי ג'ובאני אנג'לו טיסטאגרוסה. בנוסף לכל ההישגים הרואים להערצה האלה היא גם יצרה ריקודים חדשים, שלמדה דרך אומנות על ידי האמן היהודי אמברוג'י שהיה המורה לריקוד.

היא תוארה גם כן כבעלת משיכה פיזית, הייתה שמנמנה מעט; כמו כן, היא הייתה בעלת "עיניים תוססות", ו"יפה המלאה חיים". ב-1480, בגיל שש, איזבלה התארסה עם פרנצ'סקו, היורש של המרקיז של מנטובה. למרות שהוא לא היה חתיך, איזבלה העריכה אותו על כוחו ואת גבורתו; היא הגדירה אותו כג'נטלמן. אחרי מספר מפגשים, היא מצאה עצמה נהנית מחברתו במשך כמה שנים ובניסיון להכיר אותו, ומכינה את עצמה להיות מרצ'סה של מנטובה. במהלך החיזור שלהם, איזבלה שמרה המכתבים, השירים, ששלח לה כמתנות.

מרצ'סה של מנטובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרנצ ' סקו השני גונזגה, המרקיז של מנטובה, בעלה של איזבלה

עשר שנים מאוחר יותר, ב-11 בפברואר 1490, בגיל 15, היא נשאה לפרנצ ' סקו גונזגה, שהיה עד אז מצליח למרכך. איזבלה הפכה לאשתו ומר'סה נהיה בתוך השתפכות מרהיבה של קריאה עממית. חוץ מזה מרקיז, פרנצ'סקו היה גם קפטן הכללי של צבאות הרפובליקה של ונציה. היא הביאה כחלקה בנישואיון סכום של 3,000 מטבעות, בנוסף לדברים יקרי ערך, כמו תכשיטים, כלים, כלי הגשה מכסף. האירועים המרהבים שעקבו טקס החתונה, כללו שאיזבלה חצתה את הרחובות הראשיים של פרארה רוכבת על סוס עטוף אבני חן וזהב.

כבני הזוג ידעו והערכו אחד את השני במשך שנים רבות, את המשיכה הדדית העמיקו לתוך אהבה, הנישואין לפרנצ'סקו לכאורה גרמו לאיזבלה "לפרוח". בזמן הנישואין שלה, איזבלה הייתה אמורה להיות יפה, רזה, חיננית ולבושה היטב. היה לה שיער ארוך ועיניה חומות כמו קונוס אשוח בסתיו". פרנצ'סקו, בתפקידו כקפטן כללי של צבאות ונציה, היה נדרש ממנו לעיתים קרובות ללכת ונציה לכנסים כאשר היה עוזב איזבלה במנטובה לבדה בארמון לא ריגיא שהוא ארמון עתיק אשר היה למשפחת המושב של גונזאגיס. עם זאת, לא היה חסר לה חברה, היא העבירה עם אמא שלה ועם אחותה ביאטריס; וגם כן פגשה את אליזבטה גונזגה, בת ה-18 שנהייתה גיסתה, והפכו לחברות קרובות. הם נהנו לקרוא ספרים, לשחק קלפים, לטייל באזור הכפר ביחד. פעם אחת הם הלכו רחוק עד אגם גארדה במהלך אחת ההיעדרויות של פרנצ'סקו,, ומאוחר יותר נסעו לוונציה. הם שמרו על ההתכתבויות עד מותה של אליזבטה ב 1526.

כמעט ארבע שנים לאחר נישואיה בדצמבר 1493, איזבלה ילדה את הילד הראשון מתוך שמונה ילדים בסך הכל; היא הייתה הבת, אלאונורה, וקראו לאונורה בקיצור.

ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחד איזבלה ופרנצ'סקו היה להם שמונה ילדים:

 • אלאונורה גונזגה (31 בדצמבר 1493 – 13 בפברואר 1570), נשאה לפרנצ'סקו מריה אני דלה רוברה, הדוכס של אורבינו, שאיתו היה לה בעיה
 • מרגריטה גונזגה (13 ביולי 1496 – 22 בספטמבר 1496).
 • פדריקו השני גונזגה, דוכס מנטובה (17 במאי 1500 – 28 באוגוסט 1540), נשוי מרגרט Paleologa, על ידי מי שהיה לו בעיה.
 • ליביה גונזגה (1501 – ינואר 1508).
 • Ippolita גונזגה (13 בנובמבר 1503 – 16 במרץ 1570), נזירה.
 • ארקלי גונזגה (23 בנובמבר 1505 – 2 במרץ 1563), קרדינל, הבישוף של מנטובה.
 • פרנטה גונזגה (28 בינואר 1507 – 15 בנובמבר 1557), מנהיג צבאי ב איטליה; נשוי איזבלה די קפואה, על ידי מי שהיה לו בעיה.
 • ליביה גונזגה (אוגוסט 1508 – 1569), נזירה.
 • סת ' פרידלנדר

לוקרציה בורג'ה.[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה לאחר נישואיו של אחיה של איזבלה, אלפונסו ב-1502, הידוע לשמו לוקרציה בורג 'ה הפכה לפילגש של פרנצ'סקו. איזבלה ילדה בתה לפפוליטא, בערך באותו זמן, והיא המשיכה להביא אותו ילדים באותה תקופה של הרומן הנלהב המתמשך בין פרנצ 'סקו ולוקרציה, אשר היה רומן יותר מיני מאשר רומנטי.לוקרציה עשתה גישושים של החברות עם איזבלה, אשר האחרונה ענתה בקרירות והתעלמה ממנה. מהרגע הראשון שלוקרציה הגיעה לפרארה ככלתו המיועדת של אלפונסו, ולמרות שלאליזה היה תפקיד המארחת בחגיגות החתונה איזבלה הרגישה את לוקרציה כמתחרה שבכל הזדמנות רצתה להתעלות עליה, בכל הזדמנות. הרומן שנהלפרנצ'סקו עם לוקרציה, שיופיה היה ידוע, גרם לאיזבלה הרבה סבל מקנאה, וכאב רגשי. הקשר שלהם נגמר כאשר הוא נדבק בעגבת כתוצאה של מפגשים עם זונות.

עוצרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיוקן של איזבלה ד 'אסטה על ידי לאונרדו דה וינצ' י (1499-1500)

איזבלה שיחקה תפקיד חשוב במנטובה במהלך של הזמנים הקשים של העיר. כאשר בעלה היה לכוד ב-1509, והחזיק בני ערובה בוונציה, היא לקחה פיקוד על הצבא של מנטובה, והדפו את הפולשים עד ששוחרורו בשנת 1512. באותה שנה, 1512, היא הייתה המארחת בקונגרס של מנטובה, אשר נערך כדי ליישב שאלות בנוגע לפלורנס ומילאנו.כמו סרגל, הופעתה הייתה יותר אסרטיבית ומוכשרת מאשר בעלה. כאשר ידע עובדה זו בשובו, פרנצ'סקו היה זועם ומושפל בגלל היותו פחות מיכולות אשתו הפוליטית . זה גרם לנישואים שלהם להישבר באופן בלתי הפיך. כתוצאה מכך, איזבלה החלה לנוע בחופשיות ולגור באופן עצמאי מבעלה עד מותו ב-19 במרץ 1519.

לאחר מותו של בעלה, איזבלה שלטה במנטובה כמחוזו של בנה פדריקו. היא החלה לשחק תפקיד חשוב בפוליטקה האיטלקית, בהתמדה לקידום מעמד מנטובה . היא הייתה גורם מסייע בקידום מנטובה לדוכסיה, אשר הושג על ידי חכם מדיני בניצול חוזי נישואי בנה. היא גם הצליחה לקבל קרדינאליות עבור בנה ארקלי. בהמשך היא מוצגת כממולחת פוחיטית במשך המשא ומתן עם צ'זארה בורג' ה, מי שהיה מודח Guidobaldo דה מונטפלטרו, הדוכס של אורבינו, בעלה גיסתה וחבר טוב אליזבטה גונזגה בשנת 1502.

תרבות עיסוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איזבלה ד' אסטה, ידועה שהיא האדם הכי חשובה באומנות הפטרון של הרנסאנס; החיים שלה תועדו על ידי התכתבותה, אשר עדיין בארכיון מנטובה ( 28,000 מכתבים שהתקבלו ועותקים של 12,000 מכתבים שנכתבו).

אמנות פטרונות.[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בתוך הציור היה לה הכי הרבה אמנים מפורסמים שעבדו בשבילה, דהיינו ג 'ובאני בליני, Giorgione, לאונרדו דה וינצ' י, אנדריאה מנטניה (צייר החצר עד 1506), Perugino, רפאל ו - טיציאן, אבל גם אנטוניו דה קורג 'ו, לורנצו קוסטה (צייר החצר מ 1509), Dosso Dossi, פרנצ' סקו Francia, ג ' וליו רומאנו ועוד רבים אחרים. לדוגמה לה 'Studioloשל ארמון דוקאל, מנטובה, היה מעוטר עם אלגוריות על ידי מנטניה, Perugino, קוסטה ואני קורג ' ו.
 • במקביל היא קיבלה ה פסלים ומדילסטים הכי חשובים בזמנה, כלומר מיכלאנג 'לו, מזח יאקופו Alari Bonacolsi (L'Antico), ז' אן Cristoforo רומנו ו - Tullio לומברדו, ואוסף אמנים של הרומית העתיקה .
 • בתוך מדעי הרוח, היא הייתה בקשר עם פייטרו Aretino, לודוביקו Ariosto, פייטרו Bembo, Baldassare קאסטיליונה, מריו Equicola, ז 'אן ג' ורג 'יו Trissino וכו'.
 • ב - המוזיקה היא חסתה את המלחינים ברתולומיאו Tromboncino ו מרקו קארה ונגנה בעטד בעצמה. בצורה יוצאת דופן, היא העסיקה נשים כמו זמרים מקצועיים בבית המשפט שלה, כולל ג ' ובאנה Moreschi, אשתו של Marchetto קארה.
 • ב אדריכלות היא לא יכולה להרשות לעצמה חדש ארמונות, אולם היא שהוזמינה אדריכלים כמו Biagio רוזטי ו בטיסטה Covo.
 • להיות מנהיגת אופנה, היא הזמינה את מיטב הבגדים, כולל פרוות, כמו גם את החדשנות של בקבוקי הבושם, אשר היא המציאה בעצמה ושלחה אותם כמתנות. הסגנון שלה בלבישת כובעים ('capigliari') וקישוטי הצוואר חיקו אותם בכל איטליה ובבית המשפט הצרפתי.

איזבלה ד'אסטה ולאונרדו של המונה ליזה.[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאונרדו דה וינצ ' י 1499 – 'איזבלה ד'אסטה' / לאונרדו דה וינצ ' י (סדנה) 1502-06 – 'המונה ליזה' (פראדו, מדריד, ניקה בשנת 2012) / לאונרדו דה וינצ'י 1502-06 – 'המונה ליזה'

איזבלה ד ' אסטה הוצעה בתור המועמדת המתקבלת על הדעת של לאונרדו 'מונה ליזה' של 1502-06, אשר נחשב בדרך כלל דיוקן של ליסה דל . (ליסה הייתה אשתו של סוחר ב פלורנס וג 'ורג' ו וזארי שנכתב הדיוקן שלה על ידי לאונרדו זה נשארת פתוחה אם זה דיוקן עכשיו המכונה 'מונה ליזה'.) ראיה טובה של איזבלה, כמו הנושא של המפורסם העבודה כוללת של שלאונרדו צייר של איזבלה ד'אסטה מ 1499 ובמכתביה של 1501-06 מזכירה שהבטיחה לצייר לציירה דיוקן; עוד טיעונים הם ההרים ברקע ואת המשענת, כמו הרנסאנס סמל דיוקן של הריבון.

פוטנציאל פורטרט ההזדהויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

איזבלה ד 'אסטה ב דיוקנאות הפרטים של תמונות: ג' יאן Cristoforo רומנו – מדליית / לאונרדו דה וינצ ' י – ציור / טיציאן (ידוע על ידי להעתיק פיטר פול רובנס) – 'איזבלה באדום' / טיציאן 1536 (מחודש) – 'איזבלה בשחור' נגד 'לה בלה' / לא ידוע – Ambras מיניאטורי

למרות העלייה המשמעותית באמנות פטרונות אשר כללה מספר דיוקנאות אין האדם אחר בזמן שלה שהיה מתואר כל כך הרבה לעיתים קרובות יש מעט מאוד שרידי זיהוי של איזבלה, המעט עדויות ידועות כלא הומגניות (ישנו שינוי בצבעי בשיער והעיניים. ואין לה תמונות בין הגילאים 26 ו-54 (ראה תמונה). התמונות המוקדמות של איזבלה נראו כמו ציורים אידיאליים ואפילו היא נראית כמו דוגמנית. עם זאת, יכול להיות ההנחה כי היא עדיין התעקשה לראות המאפיינים האישיים שלה בתוצאה. איזבל ניהלה בקפידה את התמונה שלה. דיוקן שלה על ידי אנדריאה מנטניה נדחה כי זה נראה בכלל כמו "אנחנו". הדיוקן כנראה נראה יותר מדי כמו איזבלה שהייתה בה נטייה לשריריות.

בשנים האחרונות מספר מוזיאונים נוסגו מהזיהוי של דיוקנאות כמו איזבלה בשל הסיכון הגבוה של בזיהוי. שלושת הדיוקנאות הצבעוניים שנשארו הם עדיין לא -הומוגניים (Kunsthistorisches Museum/KHM, וינה):

 • 'איזבלה באדום" על ידי טיציאן ב 1529 (אבודה, ידוע מעותק על ידי פיטר פול רובנס . 1605)
 • 'איזבלה בשחור"על ידי טיציאן, 1536
 • 'Ambras אנפין", המאה ה-16

'לה בלה' (במלון פאלאצו פיטי, פירנצה) נדונה כחלופה טיציאן של 1536 דיוקן בווינה, כי הוועדה משנות ה-60 בת הפטרון הייתה לחידוש הדיוקן; אם לה בלה הייתה איזבלה, צבע עיניים, צבע שיער, הגבות והמראה הכללי צריכים להיות הומוגנים בכל הדיקונים הידועים המאפשרים קווים כללים לזיהוי.

בהצגת המדליה ב 1495 על ידי ז'אן קריסטופו רומנו (הקיים בכמה עותקים) הוא רק הזיהוי האמין בגלל הכיתוב שנוצר במהלך חייה של איזבלה .

משלחות דיפלומטיות והטיפול של עבדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איזבלה פגש את המלך הצרפתי במילאנו בשנת 1500 בהתחייבות דיפלומטית מוצלחת אשר תתחייב להגן על מנטובה מהפלישה הצרפתית . לואיס היה מושפע מפתוי האישיותי והאינטליגנציה שלה. בזמן שהייתה משועשעת על ידי לואיס, אשר כוחותיו כבושו מילאנו, היא הציעה מקלט ממילאנו לפליטים כולל צ'צ'יליה גלראני, מעודן הפילגש של אחותה של ביאטריס בעלה, לודוביקו ספורצה, הדוכס של מילנו, אשר נאלצו לעזוב את דוכסות בעקבות הכיבוש הצרפתי. איזבלה הציג ססיליה למלך לואי, מתאר אותה כ "גברת של מתנות נדירות קסם". איזבלה היה גם דוגמה קיצונית של הרנסאנס האירופי בהתייחסות לעבדים השחורים מאפריקה שהיו מצידה כמו אביזרים אקזוטיים. המשיכה בין איזבלה לילד השחור המשרת מתועדת בהרחבה. ב1 מאי 1491 איזבלה ביקשה מג'ורג ' יו ברוגנולו הסוכן שלה בוונציה, להשיג לה בחורה צעירה שחורה ('אונה מוריטה') בין הגילאים של שנה עד ארבע, ופעמיים בתחילת יוני הזכירה לו את הבקשה, תוך שימת דגש זה על בחורה צריכה להיות "שחורות ככל האפשר'. המשקיפה על הרישומיים הכספיים של משק הבית של איזלה הייתה בחורה שחורה מבוגרת , כאשר היא שאלה אחרי ילדה צעירה שחורה. הרישומים משקפים גם את זה היא השיגה את הילדה הקטנה השחורה מבית היתומים של ונציאני, נפתח משא ומתן עם אריסטוקרטית מונציאני למכירה של ילד קטן ושחור, ונרכשה בלתי בחורה שחורה קטנה מאחותה. הוועדה של רכישה של ילדה קטנה "שחורות ככל האפשר" יכול להתפרש מבקש מרבי של אקזוטיות.

אלמנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"הקדיש את הראש של המדינה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו אלמנה, איזבלה בגיל 45 הפכו ל "מסור את הראש של המדינה". אותה עמדה כמו מרצ ' סה נדרש לה תשומת לב רצינית, לכן היא נדרשה ללמוד את הבעיות הניצבות בפני השליט של עיר-המדינה. כדי לשפר את רווחתם של נתיניה היא למדה אדריכלות, חקלאות, תעשייה, ואחריו את עקרונות ניקולו מקיאוולי היה המפורטות לשליטים בספרו הנסיך. בתמורה, אנשים של מנטובה כיבדו ואהבו אותה.

Maiolica צלחת עם הזרועות של איזבלה ואת בעלה המנוח, אורבינו, ca. 1524 (במוזיאון ויקטוריה ואלברט)

איזבלה משמאל מנטובה על רומא בשנת 1527. היא הייתה נוכחת במהלך ביזת רומא (1527) הקסורןפאלי, כאשר היא להמיר אותה לבית חולים לחולי נפש על כ-2000 אנשים, שמבקר את חיילי האימפריה. הבית של איזבלה היה אחד המעטים מאוד, אשר לא היה תקף, בשל העובדה כי הבן שלה היה חבר של הצבא הפולש. כשהיא עזבה, היא הצליחה לרכוש המעבר הבטוח עבור כל הפליטים שביקשו מקלט בביתה.

שנים מאוחר יותר ומוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי שרומא התהפכה והתייצב בעקבות פיטוריו, היא עזבה את העיר, חזר למנטובה. היא עשתה אותה מרכז של תרבות, התחיל בית ספר לבנות, והפכו אותה הדוכסים דירות למוזיאון המכיל את מיטב אוצרות אומנות. זה לא היה מספיק כדי לספק את איזבלה, כבר באמצע שנות ה-60, אז היא חזרה לחיים הפוליטיים, שלטו סולארלו, רומניה עד מותו ב-13 בפברואר 1539.[דרוש מקור]

המורשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך חייה ולאחר מותה, משוררים, פוליטיקאים, מדינאים שילמו מס לאיזבלה. האפיפיור ליאו X הזמין אותה לטפל בו עם "הרבה פחות ידידותיות כמו אחיך". האחרון של שר פיטרו בימבו תיאר אותה כ "אחת הנשים החכמות וברות המזל "; ואילו המשורר Ariosto ייחשב לה "ליברלית, ורחב לב איזבלה". המחבר מטיאו באנדילו כתב שהיא "העליונה בקרב נשים", דיפלומט ניקולו דה קורג ' ו רשאית אותה "הגברת הראשונה של העולם".

תיאור בתקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרפיקה ארוחת הערב, כולל הגדרה של מקום על איזבלה ד ' אסטה. איזבלה ד 'אסטה, מתוארת על ידי בלגי השחקנית אלכסנדרה Oppo בתוכנית הטלוויזיה בורג' ה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קטגוריה:אישים שחיו במאה ה-16 קטגוריה:חינוך קטגוריה:בית אסטה