משתמש:מרקו/משנה ויקיפדית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ויקיפדיה כפי שאני רואה אותה (נסיון להציג מעין "משנה ויקיפדית" משלי. בשלב זה, בוסרי למדי) - ויקיפדיה העברית במצב טוב למדי לעומת ויקיפדיות אחרות בלא מעט פרמטרים[1]. עם זאת, יש פה עדיין המון עבודה - מצד אחד, אחרי שש שנות ויקיפדיה, נראה כי בזמן שנכתבו ערכי מופת רבים במגוון תחומים, דווקא ערכים "יסודיים נורא" כביכול, כמו ערכי מדינות וערים, נותרו כפי שהיו, מאז כתבתי את הערך הראשון שלי בויקיפדיה לפני שלוש שנים כמעט. בד"כ בצורה מאוד לא שיטתית, זכו הערכים האלה פה ושם לשכתובים, הגהות, תוספות קלות ועדכוני טבלאות. אלה ערכים אליהם נכנסים מדי יום ביומו מספר רב של גולשים, הפוקדים בתדירות נמוכה יותר במידה משמעותית את רוב הערכים אחרים. אי לכך, אנו נדרשים עדיין להביא את כל ערכי המדינות לידי שלמות ועומק מספקים וכן, כשרוח יתרה שורה עלינו, לכתוב ערכים מניחים את הדעת עבור ההיסטוריה, הכלכלה, הגיאוגרפיה, החברה, התרבות וכו' וכו' עבור כל מדינות העולם וכן ערכים טובים עבור כל הערים הגדולות בעולם, ובמידת האפשר, גם מה שמסתעף מזה. בשביל להבין על מה אני מדבר, די להשוות מספר ערכי מדינות אקראיים אצלנו למקביליהן בויקיפדיה האנגלית. אישית, הייתי ממליץ להתחיל בעבודה מסודרת, מעמיקה ומקיפה בערכי המדינות, ואחר כך לרדת לעומק הנושאים הראשיים עבור כל מדינה ומדינה. אני רואה בזה חשיבות עליונה. חלק לא קטן מדוברי העברית אינם נוהגים לקרוא באנגלית או בשפות אחרות, ועבורם הויקיפדיה צריכה להוות צוהר לעולם ולידע, בהעדר נגישות קלה מספיק לתוכן עברי מגוון, עשיר ומעודכן, בעבור קוראים מכל שכבות האוכלוסיה (יהא זה בספרות חיצונית או במקור תוכן אחר באינטרנט). קוראים החשופים בשפתם-הם למידע מספק מהעולם בנושאים אלה יודעים, מעבר להנאה הצרופה שבקריאה עצמה ולחשיפה לעולם התכנים של תרבויות אחרות, מה לצפות ומה לדרוש מקובעי מדיניות חברתית וכלכלית גם בארץ (יומרני ככל שזה ישמע) או, להבדיל, באילו דרכים ושבילים צרים לא כדאי לנו להתהלך בהם. מצד שני, תמיד תהיה עבודה שצריכה להיעשות בתכנים הקשורים בחברה הישראלית, בין אם זה בתחומי האמנות והרוח ובין אם בתחומי החברה וההיבטים השונים של סביבת המחיה שלנו. נכתבו פה בשנים האחרונות, נוסף על התרגומים היפים, לא מעט ערכי מקור יפים גם כן, שחלקם כמדומני אף תורגמו לשפות אחרות, אך עבודה עוד יש ותמיד תהיה.

מזווית מעט שונה, ובהדגשים אחרים (וגלישה לאספקטים אחרים), אציג זאת כך - ערכי הליבה לפי מדינות טעונים שיפור. ערך טוב על מדינה יכול לשמש כמעין "hub" המנתב דרך קישורים את תעבורת הגולשים הרבה המתנקזת דרכו למגוון עצום של ערכים משניים, ואף לערכי ליבה שלא לפי מדינות. הדבר נובע מכך שערך כזה מפלח היטב את הידע למגוון רחב של נושאים הקשורים בכל ההיבטים של חיים בחברה האנושית המסוימת בה דן הערך. עם זאת, חיוני בה בעת לזכור לא לנקוט כתיבה "מוכוונת מדינות" יתר על המידה. חשוב מן הסתם גם לתת את הדעת לכתיבה החל בנושאי הליבה בתחומי הרוח והאמנויות ובמדעים השונים וכלה גם בנישות שוליים באשר הן, אפילו כאלה שחשיבותן האנציקלופדית שעונה אולי על כרעי תרנגולת. לאור מאפייניה המובְנים השונים של אנציקלופדיה וירטואלית לעומת כזו הכתובה על גבי נייר, כל בר-דעת מבין שהצמדות גורפת ומחמירה לאותם דפוסי עבודה וכללי עריכה, הכללה ותעדוף תוכניים (לא להבין בטעות שזה כולל גם פשרה באיכות), שחלו על עורכי האנציקלופדיה העברית או בריטניקה, היא לא לעניין בימינו. במינון ובפיזור תכנים נכון, גם ערכים בנושאים שוליים משלימים את תמונת העולם הכוללת ואף יכולים להקנות הבנה מעמיקה יותר בנושאי הליבה, כשאלה נבחנים גם מכיוון "השוליים". זאת בנוסף לכוחם להביא יותר קוראים, בפרט הילדים שבינינו, לקריאה בערכי ליבה, אליהם מקשרים הערכים "השוליים". לדוגמא, תלמיד או תלמידת תיכון הנכנסים לערך נולד לרקוד יכולים למצוא את עצמם תוך דקות ספורות, במרחק מספר הקלקות, קוראים בהנאה כך פתאום את הערך היד הנעלמה. הייתי אומר שערכים אלה (שעברו אי אילו סינונים, שכתובים והגהות לרוב) מהווים מעין מלכודת דבש לקהל קוראים, שאחרת לא היו מעלים כלל על דעתם להכנס לאתר כה "גִיקִי" כמו ויקיפדיה. הדבר רק ממחיש את הצורך בעוד כותבים, מתרגמים ובויקפדים באשר הם, שיטפחו פינות קטנות משל עצמם במעשה הטלאים המכונה ויקיפדיה.


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראיתי איפשהו בויקי האנגלית דין וחשבון על כך. לא זכור לי היכן בדיוק. זה כולל שפע תרשימים, טבלאות ונתונים מספריים השוואתיים בין כלל הויקיפדיות. זהו גם הרושם הכללי שלי, הן ביחס לרמת האיכות כתלות במספר העורכים בפועל, והן ביחס לדרך בה מתנהלת הקהילה וטיב הנהלים החלים בה. בנוסף, נסיונות הטית ערכים אצלנו לא ממש מצליחים לקבל כנפיים. הקהילה כאן הרבה פחות אדישה להטיות ולפגמים תוכניים, מבניים או אסטתיים גרידא בכל התחומים (למרות שזה מגדיש לעתים מזומנות את דפי הדיונים. בכל מקרה, עדיפה קהילה כזו מאשר קהילה המכשירה כל עוולה (לראיה, עיינו בדבריו של דב לאחרונה) או כל טרול רשום מזדמן, בתואנה ובמצג שווא של פלורליזם.