משתמש:1אברהם1

  מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
  תיבות משתמש
  Crystal Clear app Community Help.png משתמש זה נולד ב-כ"ח בתמוז ה'תשנ"ט
  Rabbi Dr. Abraham I. Kook. 1924. npcc.25595.jpg משתמש זה הולך בדרכו של הרב קוק
  Moses Isserles.jpg משתמש זה הוא יהודי שומר תורה ומצוות, ומקפיד על ההלכה, קלה כחמורה.
  P judaism.svg משתמש זה הוא בעל ידע בנושאי יהדות
  Tolkien 1916.jpg משתמש זה נהנה לקרוא על העולם הבדיוני שיצר ג'ון רונלד רעואל טולקין
  David - The Death of Socrates.jpg משתמש זה רואה בעצמו איש רוח
  TheMeWeLogo cut.png למשתמש זה יש עמוד אישי באתר MeWe
  facebook למשתמש זה יש עמוד אישי באתר פייסבוק
  Firefox logo, 2019.svg משתמש זה תורם באמצעות מוזילה פיירפוקס
  Windows logo - 2012.svg משתמש זה משתמש בווינדוס
  NewTux.svg משתמש זה משתמש בלינוקס
  P technology.png משתמש זה הוא בעל ידע בטכנולוגיה
  Wikibooks-logo.svg למשתמש זה יש דף משתמש גם בוויקספר.
  Wikisource-logo-he.png למשתמש זה יש דף משתמש גם בוויקטקסט.
  No smoking symbol.svg משתמש זה מתנגד לעישון על כל צורותיו
  Jerusalem wall 9291m.jpg משתמש זה משתייך לזרם הימני במפה הפוליטית
  Smiley.svg משתמש זה אינו שולח הודעות תוקפניות סתם, ומגדיר את עצמו כוויקיפד ידידותי.
  Grote - Hannoverscher Volkskalender (zensiert).png משתמש זה בעד חופש הביטוי ומאמין שצנזורה אינה הפתרון.
  Face-glasses.svg משתמש זה מרכיב משקפיים
  Wedding of Eleanor Margaret Jensen (1897-1987) and Mahlon Edward Shanahan (1900-1993) in 1925 in Chicago, Illinois.jpg למשתמש זה ישנם קרובי משפחה פעילים בוויקיפדיה העברית
  Wasserhahn.jpg משתמש זה שותה מים מהברז


  שלום לך, אורח.

  רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

  שמי הוא אברהם צבאן. אני אח של ידידיה צבאן ומיכאל צבאן, ובן של בועז צבאן.

  אני פעיל בויקיפדיה במידת-מה מאז שנת תש״ע (לא גיל מבוגר במיוחד), מתוכן במשך כארבע שנים הייתי מחוסר גישה למשתמש מחמת אבדן סיסמה שלא היה לי כח לטפל בו, וערכתי כאנונימי.

  בגיל התיכון למדתי בישיבת ירושלים לצעירים; כיום אני לומד במרכז הרב הסמוכה לה. במקומות אלה הושפעתי במידה ניכרת מהרב ירחמיאל ויס, הרב יאיר גזבר, והרב עמי רוטנברג (שאין לו בויקיפדיה אלא אזכור) - לבד מחיכוך רב עם כתבי הראי״ה קוק, כפי שיתואר להלן.

  כמה מילים על אודותיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

  אוהב אדם, אוהב חכמה ואוהב אלוהים, ומתוקף זה, מייחס חשיבות רבה לטבע האדם כמות שהוא[1]. אני מוצא היבטים רבים של סגנון המחשבה המודרני זרים לטבע האדם, מה שגורם שבעולם המערבי שלנו, גם אנשים שהנם דתיים מכוח מסורת חיים באווירה מאוד לא דתית - שבמרכזה צווים, חוקים ועובדות שמקבלים אותן כנכונות (המובן הצר והמקובל של עיקרי אמונה), והתגלות, למשל, היא לא דבר שחווים, אלא דבר שמדקלמים שהוא קיים, מתוך הרגשת זרות מוחלטת. אף על פי כן, אני נוטה להתייחס בכבוד לתרבות המודרנית; אלה דברים שקשה להעביר בכתב, ואחרי שניסיתי פעם אחת וזה יצא מוזר מדי, התייאשתי.

  אני מקדיש את הרהוריי לדברים שאין מקומם הטבעי בויקיפדיה - חלקם מוזכרים בעמוד הפייסבוק (או הMeWe) שלי; העמוקים שבהם מופיעים ברְשׁוּמוֹן האישי שלי - אם אני מצליח להעלותם על הכתב באופן שמשביע את רצוני (לרוב לא). כשאני כן נמצא בויקיפדיה העברית, רוב עיסוקי יהיה קשור לערכי יהדות או לערכי ספרות פנטזיה - תחומים שאני מתקשה להכריע מי מהם במצב יותר עגום פה; אני מתעניין מאוד גם במחשבים, אבל מזמן התייאשתי מלספק את צרכי בתחום זה בעברית - ועברתי לקרוא עליו בויקיפדיה האנגלית, שמספקת את הצורך הזה במידה מופלאה. לעומת זה, עדיין קשה לי לקרוא באנגלית על ספרות פנטזיה.

  מהנאמר בפיסקה הקודמת עולה שאני שולט הרבה יותר בקריאת אנגלית מאשר בכתיבה או בדיבור באותה השפה. אולי זה נכון גם בלשון העברית, בה אני מדבר וכותב בסגנון מודרני (יחסית; ניתן למצוא בלשוני הרבה מילים ישנות), אבל קורא כמעט רק סגנונות ישנים מאוד וכבדים מאוד (רמב״ם וכתבי ראשונים אחרים, הרב קוק, ראשונים על התלמוד ועוד).

  ובירכתי הדברים, בואו לויקיציטוט שלי, גם שם לא משעמם:

  המלצת קריאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  אני מאוד מחובר לכתבים של הרב קוק. הרבה נכתב על המקוריות הגאונית שבה בה הוא תופס את הדת ואת הרוחניות, את האדם ואת האלוהים, ובעצם כל דבר שקשור לעולם הדתי - ועדיין, גם לרוב לומדיו קשה להבין כמה רחוק הרעיונות שלו מגיעים. גם ראוי לציין שהשפה שלו מרהיבה, והשימוש שלו בלשון הקודש מופלא, ומיטיב לבטא את כוונותיו במידה שאין לה אח ורע (הגם שזה דורש ממנו שימוש באוצר מילים עשיר שמקשה על קוראים רבים). אני ממליץ על כתביו לכל אדם - בפרט על מאמרי הזרעונים בספר אורות, ועל ספר אורות הקודש כולו. נא להגיע עם יישוב הדעת; תזדקקו לו.

  בספרות המחשבה של הראשונים, אני מאוד אוהב את הסגנון של תרגומי מיכאל שורץ לספר הוראת הנבוכים[2][3] של הרמב״ם, להקדמה שלו למסכת אבות ולספר הכוזרי של ריה״ל[4]; גם סגנון הכתיבה שלי הושפע ממנו קצת (הדוגמה הבולטת ביותר היא השימוש שלי בנקודה־פסיק ובמקפים לחיבור רצף־מילים שמהווה מונח אחד). לבד מהיופי המרהיב שבסגנונו, התרגומים שלו קריאים ויש בהם הערות מחכימות (לבד מהמון הפניות לספרות מדעית שמעולם לא הביאו לי תועלת), ואני ממליץ עליהם בחום לכל אחד. חוץ מזה, העימוד של מורה הנבוכים שלו (בהוצאת אוניברסיטת תל אביב) מרהיב ביפיו. מיכאל שורץ מגדיר את תרגומיו כתרגומים לעברית בת־זמננו, אבל בניגוד לתרגומו של הלל גרשוני למורה הנבוכים (שהוא באמת לעברית מודרנית), שורץ שומר במידה סבירה על האופי של היצירות שהוא מתרגם.

  אהבתי מאוד גם את כתביו של גר״ר טולקין, בתרגומיו של עמנואל לוטם. בעיניי, העברית של לוטם מעבירה הרבה יותר טוב את העומק המיתולוגי של היצירות הללו, שנטל תפקיד חשוב בהתפתחות החשיבה הרוחנית שלי החל מקיץ תש״פ; על זה אאריך בהזדמנות אחרת[5]. כיוון שבסופו של דבר הסדרה הזו מלמדת אותי הרבה פחות ממה שהוזכר לפניה, אני מקצה לה הרבה פחות מזמני, ועדיין - מקומה לא ייפקד מפה.

  עכשיו נשאר לי רק לתהות איך קרה שאותה רשימה שנוצרה במקור כרשימה של ספרים שסגנונם מדוייק ומופלא בעיניי, כוללת את הסדרות[6] שהשפיעו עליי יותר מכל בשנים האחרונות.

  מידע על כישורי שפה של המשתמש
  he-N משתמש זה דובר עברית כשפת אם.
  en-3 This user has advanced knowledge of English.
  tmr-2 This user has intermediate knowledge of Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE).
  es-1 Este usuario tiene un conocimiento básico del español.

  רשימת עבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  זה.

  1. ^ לא רק כשהוא 'מחונך' ועושה מה שאני מצפה ממנו - מה שמבדיל ביני לבין הרבה מחנכים שטוענים שהם אוהבים את טבע האדם ומכבדים את העצמאות שלו, אבל לא עומדים בזה בזמן מבחן, לצערי.
  2. ^ זה התרגום המדוייק לכינוי שהרמב״ם כינה בו את הספר, לפי הערתו של מיכאל שוורץ איפשהו. אחרי דחיות מרובות, הכנסתי את פרט הטריוויה הזה, שאני מייחס לו חשיבות רבה (בניגוד למתרגמים, שהעדיפו ליישר קו עם תרגום לא מדוייק של ר״ש אבן תיבון), בערך הרלוונטי בויקיפדיה.
  3. ^ כאן תוכלו למצוא דוגמה של הטקסט של מורה הנבוכים, אתר ההוצאה לאור של אוניברסיטת תל-אביב
  4. ^ בעיניי השניים האלו הם ההוגים המבריקים ביותר שלנו מתקופת הראשונים, אבל על כך - במועד אחר ובמקום אחר.
  5. ^ לפחות ניתן לכם פרט טריוויה: לאחר כמה גלגולים של השפעתה עלי, הסדרה הזו גרמה לרעיון של מצוות מעשיות בדת להיות הרבה יותר חשוב בעיני.
  6. ^ מי שעבורו סתם "סדרה" היא סדרת טלוויזיה, שיבושם לו.