משתמש:Eitan110/ארגז חול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


יוהנס גאורג בדנורץ
Johannes Georg Bednorz
Georg Bednorz speaking at the groundbreaking of the new IBM and ETH Zurich Nanotech Exploratory Technology Lab.jpg
ענף מדעי פיזיקה
מקום מגורים גרמניה
פרסים והוקרה חתן פרס נובל לפיזיקה בשנת 1987
תרומות עיקריות
גילוי מוליכי על בטמפרטורה גבוהה

יוהנס גאורג בדנורץ (נולד ב-16 במאי 1950) הוא פיזיקאי גרמני . הוא התפרסם על גילוי מוליכי על בטמפרטורה גבוהה. זכה בפרס נובל לפיזיקה על גילוי זה בשנת 1987.

גאורג בדנורץ נולד בנורדריין-וסטפאליה, גרמניה לאנטון ואליבת בדנורץ. ב1968 הוא החל ללמוד מינרלוגיה באוניברסיטת מינסטר. אחרי שעבד זמן קצר במעבדה של IBM בציריך, הוא החל לעבוד על הדוקטורט שלו במעבדה לפיזיקת מצב מוצק במכון הטכנולוגי של ציריך תחת פיקוחם של הייני גרייניצ'ר ואלכסנדר מולר (שבנוסף להיותו פרופסור במכון הטכנולוגי ציריך עבד גם ב-IBM) ב-1982 הוא חזר לעבוד במעבדת המחקר של IBM והצטרף למולר במחקרו על מוליכי על. ב-1983 בדנורץ ומולר החלו לחקור באופן שיטתי את התכונות החשמליות של חומרים קרמיים המבוססים על תחמוצות של מתכות מעבר, וב-1986, הם הצליחו לגלות מוליך על (LaBaCuO) שהטמפרטורה הקריטית שלו להולכה היא 35 מעלות קלוין, 12 מעלות יותר מהשיא הקודם של הולכת על. הגילוי הזה הוביל למחקרים נוספים של הולכת על בטמפרטורה גבוהה על חומרים נחושתיים עם מבנים דומים ל-LaBaCuO, במהרה גולו תרכובות כמו BiSrCaCuO שהטמפרטורה הקריטית עבורו היא 107 מעלות קלוין וYBaCuO שעבורו הטמפרטורה הקריטית הינה 92 מעלות קלוין.

בשנת 1987 גאורג בדנורץ ואלכסנדר מולר זכו ביחד בפרס נובל לפיזיקה "על פריצת הדרך החשובה בגילוי מוליכות על בחומרים קרמיים".


P physics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.