משתמש:Green Ape/ארגז חול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תומאס מקין

תומאס מקין (אנגלית: Thomas McKean; ‏19 במרץ 1734 - 24 ביוני 1817) היה מדינאי אמריקאי. מקין שירת כמפקד במלחמת העצמאות של ארצות הברית, נמנה על חותמי הכרזת העצמאות של ארצות הברית ותקנון הקונפדרציה, כיהן כנשיא דלאוור וכנציג מטעמה בקונגרס הקונטיננטלי, כמו גם כמושל פנסילבניה.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נעוריו ותחילת דרכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

תומאס מקין נולד בשנת 1734 בעיירה ניו לונדון שבפנסילבניה לוויליאם מקין ולטיטייה פיני. שני הוריו היו סקוטים מנפת אלסטר שבאירלנד שהגיע לאמריקה בגיל צעיר.

בצעירותו למד באקדמיית ניו לונדון של הכומר פרנסיס אליסון. כשהגיע לגיל 16 עבר מקין לעיר ניו קאסל שבדלאוור, שם למד משפטים אצל בן דודו, דייויד פיני. ב-1756 מונה לסגן התובע הכללי של מחוז סוסקס במדינה. מ-1762 עד 1776 היה מקין חבר בפרלמנט של דלאוור, כשבשנים 1772-1773 כיהן גם כיושב הראש.

המהפכה האמריקנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתכנסות קונגרס חוק הבולים של 1765 שימש מקין כאחד מנציגיה של דלאוור, בצוותא עם סיזר רודני. מקין הציע את שיטת ההצבעה, אותה אימץ מאוחר יותר הקונגרס הקונטיננטלי, על-פיה כל מושבה, ללא חשיבות לגודלה או לכמות אוכלוסייתה, זוכה לקול אחד. במהרה הפך מקין לאחד הצירים המשפיעים בקונגרס חוק הבולים. הוא היה חבר בוועדה, בראשה עמד ג'ון ראטלדג', אשר ניסחה עצומה שנשלחה לבית הלורדים הבריטי. נשיא קונגרס חוק הבולים, טימות'י ראגלס, שסירב לחתום על העצומה, נתבע על ידי מקין לנמק את התנגדותו, בתגובה הציע ראגלס לערוך עימות, אך ביום למחרת לא הופיע והעימות בוטל.

אף על פי שבתחילת חייו התגורר בפילדפיה, את עיקר מרצו השקיע במאבק לעצמאות אמריקנית בדלאוור, ויחד עם ג'ורג' ריד וסיזר רודני, היה אחד מציריה של המושבה לקונגרס הקונטיננטלי הראשון ב-1774 ולשני ב-1775 וב-1776.

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1763 נישא למרי בורדן, והתגורר עמה בניו קאסל שבדלאוור. לזוג היו שישה ילדים: ג'וזף, רוברט, אליזבת, לטיטיה, מרי ואן. ב-1773 נפטרה אשתו, ושנה לאחר מכן נישא לשרה ארמיטייג', איתה גר בפילדלפיה. ארבעה ילדים נולדו לו מאשתו השנייה: שרה, תומאס, סופיה ומריה. בנה של שרה, קרלוס פרננדו, הפך לימים לראש ממשלת ספרד.