משתמש:Horns 123/קארי וייט (דמות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפושקארייטה "קארי" וייט
Carries.jpg
קולאז' של שלושת השחקניות שגילמו את קארי
שם ספר קארי
שם סרט קארי (סרט)
הזעם: קארי 2
קארי (סרט טלוויזיה)
קארי (סרט, 2013)
יוצר/ת סטיבן קינג
שחקן/ית סיסי ספייסק (1976 ו-1999)
אנג'לה בטיס (2002)
קלואי גרייס מורץ (2013)
מידע
גיל 17
תאריך לידה 21 בספטמבר 1963
מין נקבה
מומחיות בעלת כוחות טלקנטיים
תאריך פטירה 28 במאי 1979
סיבת/גורם המוות איבוד דם לאחר שנדקרה על ידי אמה
דמויות קשורות
משפחה מרגרט וראלף וייט (הורים)
ג'ון וג'ודית בריגהם (סבא וסבתא מצד האם)
אויבים כריס הרגנסן


קארייטה "קארי" וייט היא דמות בדיונית והראשית בספרו של סטיבן קינג, קארי.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארי וייט נולדה ב-21 בספטמבר, 1963. היא מתוארת כנערה עם שיער בלונדיני עם שיער, מלאת גוף, גופה מכוסה בפצעי אקנה, והיא נחשבת מכוערת, למרות שהייתה יפה מאוד כילדה צעירה. הבגדים שלה הוא ישנים ושמרניים, מפני שאמא שלה לא מאפשרת לה לקנות בגדים דומים לנערות אחרות בגילה, באמונה שהם פרובוקטיביים מדי. קארי היא נערה ביישנית, בודדת ומנודה, שהדבר הקרוב ביותר שיש לה לחברה בתיכון, היא סו סנל, שמרחמת עליה יותר משאוהבת אותה. קארי מראה סימנים של התקוממות נגד האמונות הפאנטיות של אמה. אמא שלה זורקת אותה לתוך "ארון התפילה" כל פעם שהיא לא מתנהגת יפה. מאוחר יותר בספר, היא עוברת שינוי עמוק, הן פיזית והן מבחינה פסיכולוגית.

יכולות טלקנטיות חזקות מאוד של קארי נמצאות לאורך חייה, ובדרך כלל באו לידי ביטוי באירועי ילדות. היא סגרה חלון והרחיפה בקבוק מעל העריסה שלה כשהיא הייתה תינוקת. כשהיא הייתה בת שלוש שנים, היא הייתה עדה לשיזוף של השכנה שלה ושאלה על שדיה. אמא שלה התעללה בה פיזית, ועקב כך, היא המטירה על הבית שלה מטר של ברד.

ב-1979, בגיל שבע עשרה, קארי חווה את המחזור הראשון במקלחות המשותפות. בשל האמונות הדתיות הביזאריות של אמא שלה, היא אפילו לא יודעת מה זה מחזור, ומאמינה שהיא גוססת. הבנות האחרות, בראשות כריס הרגנסן וסו סנל, מקניטות אותה ללא רחמים, וההשפלה מביאה את היכולות שלה לידי ביטוי. מודעת לשוני שלה מבנות אחרות בגילה, קארי מתחילה להתאמן על הכוחות החדשים שלה. כאשר טומי רוס מזמין אותה לנשף, היא מסרבת, אך בסופו של דבר מסכימה, עצבנית, אבל מאושרת. אמא שלה מנסה למנוע ממנה ללכת, אבל קארי מתעקשת לנסות להשתלב. קארי מתוארת כיפהפה כשטומי מלווה אותה לנשף הסיום.

בנשף, קארי יוצאת בהדרגה מתוך הקונכייה שלה, ומתחילה בדיחות עם נערות אחרות. קארי וטומי נבחרים להיות מלכי נשף. כשהיא עולה לבמה כדי לקחת את הכתר שלה, כריס מרוקנת את דם החזירים עליה כנקמה על שהושעתה. לאחר שכולם מתחילים לצחוק עליה, קארי משתמשת בכוחותיה כדי להרוס את בית הספר, והורגת עשרות מן הסטודנטים. הולכת הביתה, קארי משאירה אחריה כמות עצומה של הרס ומוות בעיר. היא עוצרת להתפלל בקתדרלה, וממוטטת כמה קויי חשמל תוך כדי הריגת אזרחים ברחובות. סו ממהרת לבית הספר ורואה אותו מתפוצץ. קארי חוזרת הביתה, מתוך כוונה להרוג את אמא שלה.

כשהיא נכנסת לבית, אמא שלה מחכה לה. אחרי שמספרת לקארי את האמת על לידתה, היא דוקרת אותה עם סכין קצבים. קארי הורגת את אמה על ידי עצירת ליבה. היא עוזבת שוב, בדרך לקאבלייר בעיר; כריס והחבר שלה בילי נולאן מנסים לדרוס אותה עם המכונית שלהם לפני שקארי משתלטת עליו ומטיחה אותו לצד השני של הקאבלייר. קארי נשארת למות מההלם והלחץ של שימוש ביכולות שלה, יחד עם איבוד דם מהפצע, על הקרקע ליד המכונית ההרוסה. אחרי שעתיים, סו מוצאת אותה ומזמינה אותה למוחה להוכיח שהיא חפה מפשע, ולא רצתה להזיק לקארי. קארי סולחת לה וזמן קצר לאחר מכן מתה.


הבדלים בין הספר לסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארי, 1976

סיסי ספייסק כקארי וייט לאחר מעשה הקונדס של כריס

עלילת הסרט היא בעצם זהה לזה של הספר, אבל כמה פרטים השתנו או הושמטו. הסרט לא מציע שום ראיות לכך שהיכולות הטלקנטיות של קארי נוכחו בחייה לפני גיל ההתבגרות, ויכולותיה הוצגו לראשונה ששברה נורה בחדר המקלחת, הפילה את המאפרה של המנהל במשרדו, ומסיטה את הילד המתגרה מאופניו ופוצעת אותו. מאוחר יותר, בחדר שלה, היא מנפצת מראה בטעות על ידי, פותחת את הדלת שלה ממרחק, ומחברת את הראי מחדש. כאשר טומי רוס מזמין את קארי לנשף, קארי בורחת ומתחבאת, אבל המורה שלה, מיס קולינס, מוצאת אותה ומשכנעת אותה שהיא יפה, מברישה את שערה מהפנים שלה כדי לחשוף את החיוך שלה. קארי מקבל את ההזמנה. אמא שלה מנסה לגרום לה להישאר בבית, אבל בליל הנשף, קארי זורקת את אימה על המיטה באמצעות יכולותיה.

הטבח בתיכון מתואר פחות או יותר אותו הדבר כמו בספר. כאשר מרגרט נפגשת עם קארי, היא מחבקת אותה ומתחילה להתפלל איתה לפני שדוקרת אותה בגב. מרגרט עומדת לדקור אותה שוב לפני שקארי שולחת מטח של כלי מטבח אליה ומצליבה אותה כנגד פתח המטבח, מצמידה את ידיה לקורות העץ, שולחת סכין לתוך הלב שלה והורגת אותה.

קארי גוררת את גופה של אמא שלה לארון התפילה, וממוטטת את הבית עליה. סו חולמת על האתר שבו הבית של קארי עמד בעבר, אבל זה הופך במהירות לסיוט כאשר היד המדממת של קארי עולה מן האדמה כדי לתפוס אותה. היא מגלה כי היד שתופסת את זרועה, היא למעשה של אמא שלה. מיס סנל מנסה להעיר את בתה ההיסטרית מהסיוט שלה, אבל סו פשוט ממשיכה לצרוח באימה.

קארי (סרט טלוויזיה, 2002)

אנג'לה בטיס כקארי וייט לאחר מעשה הקונדס של כריס

הסיפור מסופר כפלאשבק. המשטרה חוקרת כמה תלמידים ואנשי סגל ששרדו את ​​התקרית בבית הספר ומותה של קארי.

כמו ברומן, קארי מראה סימנים התקוממות נגד האמונות הדתיות הפנאטיות של אמה. יש לה שרשרת צלב, שהיא שמה אותו רק בבית. היא גם מסתירה מגזיני נוער ב"ארון התפילה" שלה וקוראת אותם בחשאי. בסצנה אחת, היא נופלת לטראנס מוזר, שבמהלכו היא מכופפת מתכת וגורמת לסדק בשולחנה, אבל היא לא מודעת למה שהיא עשתה עד שהיא חוזרת להכרתה. לאחר מחקר, נודע לה על הכוחות שלה. היא מתחילה להתאמן עליהם, ומנסה לשלוט ולהעצים אותם. כאשר טומי רוס מבקש ממנה ללכת לנשף איתו, היא מסכימה בביישנות, אבל כשאמא שלה מסרבת לאפשר זאת. קארי משתמשת בכוחה נגד אמא שלה, חוסמת את הפתחים ומונעת ממרגרט להסתער החוצה. קארי מתחילה לקחת שליטה על המצב, ועומדת על שלה.

בנשף, קארי יוצאת בהדרגה מתוך הקונכייה שלה, ומתחילה בדיחות עם נערות אחרות. קארי וטומי נבחרים להיות מלכי נשף. כשהיא עולה לבמה כדי לקחת את הכתר שלה, כריס מרוקנת את דם החזירים עליה כנקמה על שהושעתה. לאחר שכולם מתחילים לצחוק עליה, קארי משתמשת בכוחותיה כדי להרוס את בית הספר, והורגת עשרות מן הסטודנטים. הולכת הביתה, קארי משאירה אחריה כמות עצומה של הרס ומוות בעיר. בילי מנסה לדרוס אותה ואילו כריס מפצירה בו להפסיק, אבל קארי שולחת את המכונית לעץ, מוחצת אותם למוות.

בבית, עדיין לובשת את שמלת הנשף, היא נכנסת לתוך אמבטיה ושוטפת את עצמה. כשהיא יוצאת מהטארנס, היא אינה זוכרת דבר על מה שקרה. אמא שלה קוראת לה מכשפה ומנסה להטביע אותה באמבטיה. בשארית כוחותיה, קארי עוצרת את הלב של מרגרט והורגת אותה - לפני שהפסיקה לנשום בעצמה. סו מוצאת את קארי מאוחר יותר, ומצליחה להחיות אותה. סו מסתירה את קארי בחורבות בית הספר במשך שבוע, ונחקרת על ידי המשטרה. לאחר מכן, קארי מבקרת בקבר שלה ושל אימה. שם, סו מתעקשת כי קארי לא חייבת להיבדק על ידי אף אחד, ושהיא חייבת לעזוב את העיר. סו מציעה להסיע אותה עד לפלורידה.

קארי, 2013

קלואי גרייס מורץ כקארי וייט
למעלה: קארי וייט, לאחר מעשה הקונדס של כריס
למטה: קארי וייט, רגע לפני שהיא נוקמת בכולם

התיאור שלה הוא במידה רבה שילוב של הספר והסרט המקורי. בזמן שהיא מתכווצת בחדר המקלחות תחת המתקפה של הבנות האחרות, כריס הרגנסן מתעדת את התקרית על הסמארטפון שלה, ומאוחר יותר מוסיפה אותו ליוטיוב. היכולות הטלקנטיות שלה הוצגו לראשונה כשקארי פוצצה נורה בחדר המקלחות, פוצצה קולר במשרד המנהל, ושלחה ילד שהתגרה בה מאופניו ופצעה אותו. עם זאת, כשהיא גורמת לסדק בארון התפילה שלה, קארי חושדת לראשונה שיש לה יכולות טלקנטיות.

קארי מחפשת מידע על הכוחות שלה הן באינטרנט והן באמצעות ספרים בספריית בית הספר, ומגלה שכוח הטלקינזיס עובר בתורשה מאם לבת. כלומר, שסבתא רבא שלה הייתה כמוה, אבל אמא שלה לא. היא לומדת בהדרגה לשלוט בכוחותיה. בניגוד לעיבודים האחרים, היא יכולה לתעל את הכוחות שלה בידיה. כאשר קארי אומרת לאמה שטומי הזמין אותה לנשף הסיום ומרגרט מסרבת לתת לה ללכת, קארי מרימה את אמא שלה מהרצפה כשהיא מנסה ללכת משם, ואז מצמידה אותה לקרקע.

בליל הנשף, כאשר מרגרט ממשיכה להתחנן לקארי שלא תלך, קארי דוחפת אותה לתוך ארון התפילה ונועלת אותה. בנשף, כאשר דם החזירים נזרק עליה, קארי מנסה לברוח מהאולם. אך טינה בלייק, חברה של כריס, מעלה על המסכים את סרטון התקרית של קארי. סוף סוף נשברה, קארי דוחפת את כולם אל הקרקע עם גל של טלקינזיס ונועלת את הדלתות. קארי מתחילה לשלוח חפצים מעופפים בכל רחבי האולם ומתפעלת אובייקטים רבים כדי להרוג את מי שהיא מאמינה שאחראי למעשה הקונדס. לאחר הטבח, קארי עפה אל מחוץ לאולם והולכת הביתה, תוך כדי זריעת הרס בעיר. בדרכה הביתה, היא רואה את כריס ובילי נוסעים אל מחוץ לעיר. בכדי למנוע מהם לעזוב, קארי גורמת לסדק ענקי בכביש, דבר החוסם את דרכם. כשהמכונית מסתובבת ומתקרבת אליה, במטרה לדרוס אותה, היא בולמת את המכונית בכוח, מה שמנפץ את ראשו של בילי על ההגה, והורג אותו באופן מיידי. לאחר שניסתה לחנוק את כריס עם חגורת הבטיחות שלה, היא מנפצת את ראשה דרך השמשה הקדמית, ולאחר מכן משליכה את המכונית לתוך משאבת דלק.

קארי מגיעה הביתה ושוטפת את עצמה באמבטיה. לאחר שנופלת בזרועותיה של אמה. מרגרט שולפת סכין ודוקרת את קארי בכתף. כשמרגרט מנסה להרוג אותה, קארי משתמשת בכוחות שלה כדי לדחוף את מרגרט משם. מרגרט מצליחה לחתוך את קארי בזרוע. קארי דוחפת את מרגרט כנגד הקיר ומצליבה אותה על ידי הצמדתה לקיר עם סכינים בחזה ובבטן של מרגרט. לאחר מכן, קארי משחררת את אמה ומערסלת אותה בזרועותיה. משהבינה את מה שהיא עשתה, קארי הופך להיות היסטרית וממטירה אבנים מהשמיים על מנת לרסק את הבית, עד שסו מופיעה. קארי הזועמת תופסת את סו עם הכוחות שלה ושואלת אותה למה כולם רימו אותה בנשף הסיום. סו מראה לקארי את המחשבות שלה ומוכיחה לה שאין לה קשר למה שקרה בנשף הסיום. באופן טלפתי, קארי לומדת על הריונה של סו ומגלה לה שהתינוק שלה הוא למעשה בת. לאחר מכן, קארי משתמשת בכוחות שלה כדי לדחוף את סו מחוץ לבית לפני שהוא מתמוטט. יום לאחר מכן, סו מניחה ורד לבן על המצבה שלה, המצבה נסדקת לפתע, ומותירה את הצופה בחוסר ידיעה אם קארי מתה או עדיין בחיים.

עץ המשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קטגוריה:דמויות בדיוניות קטגוריה:דמויות טלוויזיוניות קטגוריה:דמויות קולנועיות קטגוריה:סטיבן קינג