משתמש:Horns 123/קארי וייט (דמות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קארי וייט
Carries.jpg
קולאז' של שלושת השחקניות שגילמו את קארי
שם ספר קארי
שם סרט קארי (סרט)
הזעם: קארי 2
קארי (סרט טלוויזיה)
קארי (סרט, 2013)
יוצר/ת סטיבן קינג
שחקן/ית סיסי ספייסק (1976 ו-1999)
אנג'לה בטיס (2002)
קלואי גרייס מורץ (2013)
לינזי האטליי (1988)
מולי רנסון (2012)
מידע
גיל 17
תאריך לידה 21 בספטמבר 1963
מין נקבה
כוחות טלקינזיס וטלפתיה
תאריך פטירה 28 במאי 1979
סיבת/גורם המוות איבוד דם לאחר שנדקרה על ידי אמה
דמויות קשורות
משפחה מרגרט וייט (אמא)
ראלף וייט
רייצ'ל לאנג (אחות למחצה מצד האב)[1]
ג'ון וג'ודית בריגהם (סבא וסבתא מצד האם)
סיידי קוקרן (סבתא-רבא מצד האם)
אויבים כריס הרגנסן


קארייטה "קארי" וייט היא דמות בדיונית והראשית בספרו של סטיבן קינג, קארי.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארי וייט נולדה ב-21 בספטמבר, 1963 למרגרט וראלף וייט (שנרמז בשלב מאוחר יותר שעזב אותה). קארי מתוארת כנערה עם שיער בלונדיני, מלאת גוף המכוסה בפצעי אקנה, והיא נחשבת למכוערת מאוד למרות שבילדותה היא תוארה (למרבה האירוניה) כיפה מאוד, והיא לובשת בגדים ישנים ושמרניים, וזאת מפני שמרגרט לא מאפשרת לה לקנות בגדים דומים לנערות אחרות בגילה, באמונה שהם פרובוקטיביים מדי. קארי היא נערה ביישנית, בודדת ומנודה, שהדבר הקרוב ביותר שיש לה לחברה בתיכון, היא סו סנל שמרחמת עליה יותר משאוהבת אותה. לאורך הספר, קארי מראה סימנים של התקוממות נגד האמונות הפדנטיות של מרגרט, מה שמוביל לענישתה באופן חוזר ונשנה על ידי כליאתה בארון התפילה הביתי על ידיה. מאוחר יותר בספר, קארי עוברת שינוי עמוק, הן פיזית והן מבחינה פסיכולוגית.

כבר מקטנותה, קארי הפגינה יכולות טלקנטיות חזקות מאוד שבאו לידי ביטוי באירועי ילדות, אך התעמעמו ונשכחו ככל שבגרה. שתי דוגמאות בולטות שניתנו לכך בספר הן סגירת חלון והרחפת בקבוק מעל עריסתה כשהיא הייתה תינוקת, והמטרת ברד על ביתה בעקבות התעללותה הפיזית של מרגרט בה לאחר שהייתה לשיחה תמימה שקארי בת השלוש ניהלה עם בת השכנים על שדיה.

ב-1979, בגיל שבע עשרה, קארי חווה את המחזור הראשון במקלחות המשותפות לאחר שיעור ספורט. בשל אמונותיה הדתיות הביזריות והפדנטיות של אמה, קארי אפילו לא מודעת לכך שהיא חווה את המחזור הראשון שלה, ופונה לשאר הבנות במקלחות בבקשת עזרה באמונה שהיא גוססת. עם זאת, הבנות האחרות, בראשותן של כריס הרגנסן וסו סנל, מקניטות אותה ללא רחמים ומשליכות עליה טמפונים ותחבושות היגייניות, וההשפלה, ביחד עם הלחץ מהמחזור הראשון שלה, מביאה את קארי להביא לידי ביטוי את היכולות שלה לראשונה מזה שנים. כשהיא מבינה שהיא בעלת יכולות על-טבעיות, קארי מתחילה להתאמן על כוחותיה (החדשים). במקביל, סו סנל, שמביעה חרטה על התנכלותיה לקארי, משפיעה על בן זוגה הפופולרי, טומי רוס, להזמין את קארי לנשף במקומה. קארי מסרבת לטומי, אך בסופו של דבר נכנעת ללחציו והפצרותיו ומסכימה בעצבנית להצעתו לקחת אותה לנשף. כשמרגרט מגלה על כך, היא מנסה להשפיע על קארי ולמנוע ממנה ללכת עם טומי, אך קארי, שמתעקשת לנסות להשתלב ורואה בנשף התחלה חדשה, נועלת אותה בארון התפילה ועוזבת את הבית.

בנשף, קארי יוצאת בהדרגה מתוך הקונכייה שלה, ומתחילה להתבדח עם נערות אחרות ולהשתלב ביניהן. להפתעתה, היא וטומי נבחרים למלכי הנשף, אך כשהיא עולה לבמה על מנת לקחת את הכתר שלה, כריס שופכת את דם החזירים עליה כנקמה על שהושעתה. לאחר שכולם מתחילים לצחוק עליה, קארי משתמשת בכוחותיה כדי להרוס את בית הספר, והורגת עשרות מן הסטודנטים. בדרכה לביתה, קארי משאירה אחריה כמות עצומה של הרס ומוות בעיר. בדרכה, קארי עוצרת להתפלל בקתדרלה, וממוטטת כמה קוויי חשמל תוך כדי הריגת אזרחים שיצאו לרחובות, ולאחר מכן היא ממהרת לביתה, מתוך כוונה להרוג את מרגרט.

כשהיא נכנסת לבית, קארי מוצאת את מרגרט מחכה לה לאחר שפרצה את דלת הארון. לאחר שהיא מספרת לקארי על כך שהיא נולדה כתוצאה מאונס, מרגרט דוקרת אותה עם סכין קצבים. קארי ההמומה הורגת את אמה על ידי עצירת ליבה, ולאחר מכן היא שוב עוזבת ושמה את פעמיה לקאבלייר, הפאב המקומי; שם נמצאים כריס ובן זוגה, בילי נולאן. בקאבלייר, כריס ובילי מנסים לדרוס אותה עם המכונית שלהם לפני שקארי משתלטת על המכונית ומטיחה אותה לצד השני של הקאבלייר. לאחר שהרגה את כריס ובילי, קארי נשארת למות מההלם והלחץ של שימוש ביכולות שלה, יחד עם איבוד דם רב מהפצע על הקרקע ליד המכונית ההרוסה. שעתיים לאחר מכן, סו מוצאת אותה ופותחת בפניה את מוחה במטרה להוכיח לה שהיא חפה מפשע ולא היה בה שום רצון להזיק לקארי. קארי סולחת לה וזמן קצר לאחר מכן מתה.

עץ המשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיבודים למדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארי וייט לאחר מעשה הנקמה של כריס הארגנסן
למעלה: קארי וייט בגילומה של סיסי ספייסק.
באמצע: קארי וייט בגילומה של אנג'לה בטיס.
למטה: קארי וייט בגילומה של קלואי גרייס מורץ.

קארי (1976)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קארי (סרט)

בגרסת הסרט לספר "קארי" משנת 1976, דמותה של קארי וייט גולמה על ידי השחקנית סיסי ספייסק.

בסרט, דמותה של קארי נותרה נאמנה ברובה לדמותה מהספר, אך עם זאת, מספר הבדלים נעשו וכללו בין היתר את מראה החיצוני והשימוש שלה בכוחותיה - שלא כמו בספר, קארי מתוארת כנערה דקת גזרה ובלונדינית. בנוסף, הסרט לא מציג שום ראיה לשימוש של קארי ביכולותיה בקטנותה והיא מגלה על יכולותיה רק לאחר המחזור הראשון שלה.[2] הבדל נוסף מראה את קארי חוקרת בספריית בית הספר על יכולותיה הטלקנטיות בסצנה שלא הופיעה בספר המקורי ואין לה שום יכולות טלפתיות (שנרמז עליהן במהלך הנשף השחור ולאחריה בספר). בנוסף, קארי הורגת את מרגרט על ידי הצלבתה והיא עצמה מתה כתוצאה מקריסת הבית עליה.

הזעם: קארי 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארי (2002)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיבוד הטלוויזיוני, דמותה של קארי מגולמת על ידי אנג'לה בטיס. הסרט עצמו נשאר נאמן לספר, אף יותר מהעיבוד הקולנועי הקודם שנעשה לו, והוא מסופר דרך פלאשבקים ועדויות של ניצולי הנשף השחור.

שלא כמו בעיבוד הקולנועי משנת 1976, דמותה, כמו כן גם הסרט, נשארה נאמנה יותר לספר - מראה החיצוני של קארי נשאר זהה לתיאור המופיע בספר, התקוממויותיה ההולכות וגוברות של קארי נגד אמה מוצגות באופן גלוי וכוללות בין היתר ענידת שרשרת צלב רק בביתה והסתרת מגזיני נוער בארון התפילה שלה. הבדל ענקי בין הספר לעיבוד הטלוויזיוני הוא העובדה שלאחר הנשף השחור קארי אינה מתה, אלא נשארת בחיים ומדובר בשינוי שנעשה על מנת להפיק סדרת טלוויזיה שתמשיך את מאורעות הסרט, אך לבסוף סדרת הטלוויזיה בוטלה.

קארי (2013)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קארי (סרט, 2013)

ברימייק לסרט המקורי, דמותה של קארי מגולמת על ידי קלואי גרייס מורץ.

תיאורה של קארי בסרט נשאר זהה ברובו לשל העיבוד הקולנועי משנת 1976, אם כי נשמרו מספר אלמנטים בדמותה מהספר. רוב השינויים שנעשו לסרט ולדמותה היו שינויים מודרניים לרוב. במהלך הסרט, כשקארי חוקרת על כוחותיה, היא מגלה שיכולותיה עוברת בתורשה מאם לבתה, אם כי ייתכן שהטלקינזיס ידלג על דור או מספר דורות (כמו בספר). בנוסף, הסרט מציג באופן מרומז את יכולותיה הטלפתיות של קארי כשהיא חושפת בפני סו שהיא נושאת תינוקת בבטנה.

קארי: המחזמר (1988)[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דמותה של לאנג מופיעה רק בסרט ההמשך לסרט משנת 1976.
  2. ^ למרות שכן ישנה סצנה שנחתכה מהסרט שמציגה את קארי ממטריה ברד על ביתה בקטנותה

קטגוריה:דמויות בדיוניות קטגוריה:דמויות טלוויזיוניות קטגוריה:דמויות קולנועיות קטגוריה:סטיבן קינג