משתמש:Tamir Kalman

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תיבת כישורי שפה
he משתמש זה דובר עברית כשפת אם.
en-3 This user has advanced knowledge of English. (אנגלית)
ar-1 هذا المستخدم يعرف مبادئ العربية. (ערבית)
HTML-2 משתמש זה יודע להשתמש בשפת HTML ברמה בינונית.
all-3 המשתמש זה הוא מכיר איך משתמש במכונה תרגום.
... משתמש זה מעוניין ללמוד עוד שפות.
תיבות משתמש
Noia 64 apps karm.svg

משתמש זה נמצא בוויקיפדיה במשך
שנה, 6 חודשים ו־3 ימים.

P countries-vector.svg משתמש זה משתתף במיזם יחסי החוץ
Wikipedia-logo-v2.svg משתמש זה משתתף במיזם קצת עלינו
מיקום מקום 517 ב-1 בפברואר 2018

מקום 550 ב-20 בדצמבר 2017
מקום 582 ב-20 בנובמבר 2017
מקום 606 ב-20 באוקטובר 2017
מקום 618 ב-1 באוקטובר 2017
מקום 643 ב-1 בספטמבר 2017
מקום 719 ב-1 באוגוסט 2017
מקום 780 ב-1 ביולי 2017

Jerusalem wall 9291m.jpg משתמש זה משתייך לזרם הימני במפה הפוליטית
Old book bindings.jpg משתמש זה לומד בכיתה ח .
BlankMap-World gray.svg
5
משתמש זה ביקר ב־5 מדינות עד כה:
 1. טורקיהטורקיה  טורקיה (2)
 2. איטליהאיטליה  איטליה
 3. הולנדהולנד  הולנד
 4. ספרדספרד  ספרד
 5. סיןסין  סין
קטגוריה:ויקיפדיה: הצבעות מחיקה:
אין דפים או קטגוריות משנה

שלום וברוכים הבאים לדף המשתמש שלי. אני שמח שאתם כאן.

אני תמיר קלמן, עורך בוויקיפדיה כבר למעלה משנה שלמה באופן רציף. אני בעל ידע בתחומים שונים, ובהם היסטוריה, אקטואליה ומלחמות העולם (ובעיקר בתקופת מלחמת העולם השנייה), והחל מינואר 2018 אני גם אחראי דף הביכורים של ויקיפדיה.

אני תלמיד כיתה ח' בחטיבת ביניים, בכיתה מדעית טכנולוגית. אני חבר של אופק כבר למעלה מחמש שנים, ובהחלט אפשר לומר שבזכותו אני עורך בוויקיפדיה, אנחנו חברים טובים כבר שנים רבות, למרות כל המחלוקות והוויכוחים.

בפוליטיקה - דעותיי שייכות לתחום המחנה הלאומי, ונעות בין הליכוד לבית היהודי. אני מאמין שאין חיה כזו "פלסטינים" וכי מסירת שטחים היא טעות הרת אסון שאת השלכותיה ניתן לראות ברצועת עזה. אני מתנגד למונחים "פלסטין", "כיבוש", "שלום בכל מחיר" וגם "שטחים תמורת שלום", בתחום הכלכלי - אני קפיטליסט ועם זאת תומך בעקרונות דוגמת שידור ציבורי או מערכת בריאות ציבורית. למרות עמדותיי, אני לא מושפע מזה בכתיבה בוויקיפדיה העברית, ובעיקר כיוון שאיני עוסק בכתיבה בנושאים שיש עליהם מחלוקת (הרי מי יתווכח על ערוצי טלוויזיה?).

אני מאמין שוויקיפדיה לא ממצה את הפוטנציאל הגלום בה, ולא מחדשת בצורה משמעותית כבר זמן רב. עלינו להיפתח לדברים חדשים ומהפכניים, גם אם הם נראים קיצוניים. על ויקיפדיה למצב את עצמה כרשת חברתית בפני עצמה, להציג תוכן בצורה מעניינת יותר, כמו סרטונים ולהצטרף לרשתות החברתיות השונות. אנחנו יכולים ליצור שיתופי פעולה עם גופי תקשורת שונים, על מנת לסקר תכנים מוויקיפדיה באמצעי מדיה נוספים ומגוונים. למעשה, עלינו לחשוב קצת בצורה יותר שיווקית - איך אנחנו מביאים יותר קוראים, וגם שומרים על איכות התוכן הגבוהה שלנו?

כמו כן עלינו להיות יותר ידידותיים למשתמשים חדשים. עלינו לתת להם לכתוב ולתקן אותם בתחילה ולתת להם לתקן את טעויותיהם בעצמם. תהליך של כניסת כותב בצורה מלאה לוויקיפדיה לוקח זמן ולכן אנחנו צריכים להשתדל שלא להתערב בתהליך הזה. כשאני התחלתי לתרום לוויקיפדיה, מכוונה טובה, נחסמתי ואלמלא ידידי אופק ייתכן ולא הייתי כותב שורות אלו. 

Wikipedia-logo-v2.svg
ערכים שכתבתי
Wikipedia-logo-v2.svg
ביכורים
Wikipedia-logo-v2.svg
סיכום

משנה ויקיפדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

איכות או כמות?[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוויקיפדיה עוסקים ללא הרף בנושא חשוב: איכות או כמות? מצד אחד ישנם אלו המצדדים באיכות. הם מאמינים שוויקיפדיה העברית חייבת להיות מעמיקה ולהרחיב כמידת היכולת, לעומת אלו המאמינים כי ויקיפדיה צריכה להיות בעלת כמה שיותר ערכים, והם לא נגד קצרמרים, כל עוד הם נכונים.

תשובתי היא כי מומלץ שיהיו עשרה ערכים קצרים על נושאים מגוונים, מאשר שני ערכים מורחבים על נושאים בודדים, מאחר וזהו הייעוד של ויקיפדיה - להיות מגוונת, ופונה לקהל רחב כמה שניתן. יחד עם זאת, אני נגד אולטרה קצרמרים, שמתוקף היותם אולטרה קצרים, לא יכולים לספק מידע ולו כללי ביותר לקורא, וגם אז, עלינו להרחיב אותם, ולהשתדל להימנע ממחיקתם.

אני טוען כי יש להרחיב קצרמרים ככל שניתן, אך לא נגד כתיבת קצרמרים מלכתחילה, מאחר ואני חושב שהם יורחבו בהמשך, כי על כל נושא מצטבר עוד ועוד חומר.

אני טוען שעל כל משתמש להשתדל לכתוב ערכים מורחבים ככל הניתן, מתוך כבוד לאמון הקוראים. אני למשל, לא נוהג לכתוב קצרמרים, אלא דואג שיגיעו לרמתם של מקבילים להם בשפות אחרות, ואף מנסה לעיתים להפוך אותם לאיכותיים יותר ומעל לרמת "הערך המקורי" - הערך שממנו תרגמתי את הערך בעברית, בין היתר באמצעות מיזוג תרגומים מוויקיפדיות שונות, ולא פעם יוצא שהערך הנרחב ביותר, שצפוי שהוא יהיה בוויקיפדיה השוודית, לדוגמה, נמצא דווקא כאן, בוויקיפדיה העברית, שקוראיה רחוקים שנות אור מנושא הערך.

מכלילנות או מחקנות?[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני חושב שבוויקיפדיה עלינו להימנע מלכתוב על נושאים מסוימים כי "הם חסרי חשיבות". מטרתנו היא לאגור ידע. נושא החשיבות האנציקלופדית שייך לעולם האנציקלופדיות המודפסות. אנחנו בעולם אחר לחלוטין, בו יש מקום לכולם, כן, גם במאגר הידע המקוון הגדול ביותר בעולם. עם זאת, ישנם מקרים מסוימים בהם נכתבים ערכים על נושאים שוליים וחסרי כל עניין, שם בהחלט יש למחוק את הערכים הללו. בכל מקרה אשפוט את העניין לגופו, ולא אצביע תמיד נגד מחיקה.

חדשנות ויקיפדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקיפדיה, לצערי הרב, לא מחדשת מאוד כבר תקופה ארוכה. העיצוב זהה כבר פרק זמן ארוך מדי, בשונה מאתרים אחרים, שמשתנים כל שנה, דפי השיחה לא השתנו מאז 2001, לקוראים אין דרך אמיתית להביע את דעתם על הערכים, והיא לא מתאימה את עצמה למובייל. תוסיפו לזה את העובדה שאנחנו לא מנסים לפנות לקהלים חדשים באמצעים מגוונים, ותקבלו תוצאה ברורה - אלמלא ויקיפדיה הייתה נעשית כמעט מונופול בתחום צריכת הידע בתחומים כה רבים, היא מזמן הייתה נופלת, וזה חבל. דוגמה לאתר שלא צפה את העתיד הוא ישראבלוג, שגם היה אתר פופולרי, והלך וירד ממעמדו בגלל שהוא לא השתנה זמן רב. על ארגונים כל הזמן להתחדש, ואין סיבה שוויקיפדיה תהיה יוצאת דופן. עלינו לא להתמהמה, ואנחנו חייבים לשנות את דרכנו, לפחות בוויקיפדיה העברית, וכן, גם להיות קצת יותר עצמאיים מוויקיפדיה העולמית, ולהיות מודל לחיקוי בקרב יתר הוויקיפדיות בעולם. והנה כמה הצעות לשיפור האתר:

 • רשתות חברתיות - עלינו להיכנס לרשתות החברתיות (פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם...) וליצור דפים פופולריים ביותר בקרב כמה שיותר בני אדם, כאלו שיהיו נעימים, ויגררו את הקוראים להמשיך לקרוא בוויקיפדיה, או בקיצור - לחשוב קצת כמו בצורה שיווקית - איך אנחנו משאירים את הקורא אצלנו מבלי לפגוע באיכות הערכים?
 • הנגשת מידע - עלינו לקדם פיתוח של כלי פשוט ליצירת סרטוני וידאו קצרים (באורך של 2-3 דקות) שיסקרו ערכים ובכך יוכלו כאלו שלא יודעים לקרוא, להבין את הערכים השונים, ובכך ליצור דרך חדשה לצריכת כמות הידע העצומה שנמצאת כאן. כך נוכל להרחיב משמעותית את קהל היעד שלנו.
 • גיוס עורכים - עלינו לגייס בדחיפות עורכים חדשים. ובכן, התחום הזה לא מקבל את החשיבות הראויה לו - עלינו לגייס עוד לפחות 150 עורכים חדשים עד סוף 2018, כי אם לא נגייס עוד עורכים, ויקיפדיה העברית תשקע. ממש כך. 140 עורכים על 200 אלף ערכים זה לא הגיוני. זו המטרה העליונה שלנו, יותר מכתיבת ערכים. אני מאמין שאנחנו גם יכולים לגייס עוד 2,000 עורכים, אבל ישנם כאלו שמרחיקים אותם מוויקיפדיה, בגלל קטנוניות ודרישות גבוהות כבר בראשית דרכם.
 • שיפור המובייל - במובייל, עלינו לשנות את השיטה. אנחנו צריכים שני עיצובים שונים לחלוטין למובייל ולמחשבים, כי העיצוב שנמצא כיום בוויקיפדיה בטלפונים, לא מאפשר עריכות בנוחות מהטלפונים, כמו גם קריאה, שהיא לא מספיק נעימה לעין. עיצוב בעייתי במיוחד במובייל הוא "מחוץ לזמן".

עלינו לחדש כל הזמן. נקודת המוצא שלנו בפיתוח צריכה להיות שבכל רגע יכול לעלות משהו חדש, עדכני, שיוכל להעביר את הקוראים אליו. או בקצרה - עלינו למצוא את הדבר הגדול הבא.

היחס לוויקיפדים חדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצערי הרב, נתקלתי בוויקיפדיה תופעה של מתקפות על משתמשים חדשים, שמטרתם הייתה לתרום למיזם ולא ולהשחיתו. אני חושב שחסימות של חדשים מיותרות, אלא אם הם משחיתים או טרולים. אני חושב שיש לנהוג בסלחנות כלפי ויקיפדים חדשים, שאינם מכירים את כללי הקהילה. בכך, לדעתי, נוכל להגדיל משמעותית את כמות העורכים הפעילים בוויקיפדיה. להערכתי המספר יכול לנוע בסביבות כמה אלפי עורכים, אם נדע להכיל את הטעויות שלהם כשהם מתחילים לערוך.

הדיאלוג בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקיפדיה איננה "רק" אנציקלופדיה. מאחורי המחשב יושבים אנשים, וגם אם הם נוגדים את דעותינו, עלינו לפעול ביושר והגינות כלפיהם, ולהימנע מדיאלוגים לא נעימים. ויקיפדיה היא יותר מאנציקלופדיה, יש לה מורשת משל עצמה. לא משנה כמה אדם טוב בכתיבת ערכים, אם הוא פוגע באנשים, זה לא שווה את זה. עלינו לגנות ולהוקיע אנשים בוטים, טובים ואיכותיים ככל שיהיו.

ציוני דרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 16 באוגוסט 2016 - נרשם לוויקיפדיה בפעם השנייה
 • 28 בנובמבר 2016 - מתחיל בפעילות אינטנסיבית בוויקיפדיה
 • 1 בדצמבר 2016 - נכפית עליי חונכות מנדטורית

2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 14 בינואר 2018 - מתמנה לתפקיד אחראי ביכורים.
 • 3 בפברואר 2018 - כותב ערך ראשון בוויקיפדיה האנגלית. מקבילו בעברית - ערוץ טדי.

עיטורים ומאכלים שקיבלתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

Editors Barnstar Hires.png כוכב העורכים
אז שבוע אחרי שספרנו את הספירה לאחור אני רוצה לאחל לך, כעורך, שנה טובה ופוריה! שתהיה שנה של ערכים רבים ואיכותיים ככל האפשר! מעריך אותך מאוד, חברך, אופק. אופק ~ הכל טוב? ~ חברים של כולם בעולם ~ בורח 19:26, 7 בינואר 2018 (IST)

2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

Crayons de couleur multicolores (19472756278).jpg צל"ש למצטיין
שתמשיך להצטיין בלימודים ושתעשה לך שנה טובה ומתוקה. הכל תלוי בנו! נמשיך לדבר! אופק ~ דברו איתי ~ חברים של כולם בעולם 19:10, 1 בספטמבר 2017 (IDT)


SVG Barnstar Hires.png כוכב איכותי
היי תמיר, תודה רבה על הערכים האחרונים שכתבת בנושא יחסי חוץ! אני מעניק לך כוכב איכותי! בלי שום קשר, תהנה בחופש הגדול ואשמח להיפגש איתך פעמים תכופות ולדבר איתך על הנושאים שאנחנו אוהבים לדבר עליהם. בהצלחה ביום האחרון! אופק. אופק ~ דברו איתי ~ חברים של כולם בעולם 18:26, 19 ביוני 2017 (IDT)


Wiki gold medal.png תמיר. קראתי את הדיון שהעלת במזנון בנוגע לחממה. אכן הפגנת בגרות ועמדת יפה בחלק מהדברים הלא כל כך נעימים שנאמרו, על כך מגיעה לך מדליית זהב. בברכה, ניב - שיחה 22:38, 29 במרץ 2017 (IDT)

2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

Brownie transparent.png שתתחיל לערוך בפה מלא בטעם מתוק! Ofek j ~ צרו קשר! ~ מקום מלבב בלב המדבר 15:40, 27 בנובמבר 2016 (IST)