משתמש:Yonatannawi/מלך צפרדע או היינריך ברזל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.


המעשייה- "מלך צפרדע או היינרך ברזל" מתרכזת בדמות אחת שעוברת שינוי- "בת המלך היפה מכל"- (ובדמות משנית שזוהי המלך/הצפרדע) כבר מן התחלה אפשר " לנחש " את אופייה של בת המלך- חמדנות. הפיסקה הראושנה מספרת לנו מעט על הנסיכה, מספרת על יופיה שלה- "אפילו השמש שראתה כה הרבה מתפעלת מיופיה המסנוור", נסיכתנו הצעירה והיפה הלכה ליער, לשחק בכדור הזהב שלה, הנסיכה נהנגה לעשות זאת רבות, ויום אחד זרקה את הכדור מעלה מעלה, והיא לא הצליחה לתפוס אותו, הכדור נפל על הדשא ונפל לבאר. הסיכה שבכתה כו רבות, גרמה "לצפרדע " לצאת מן הבאר. הצפרדע פנה עליה ואמר שמרוב שהיא בוכה, אפילו הבאר כבר נבוכה ( מתרגש, משתתפת בצערה שלה) הוא שאל אותה מדוע היא בוכה והיא הסבירה לו. הצפרדע החליט לעזור לה- הצפרדע נותן ולוקח מאין "מידה כנגד מידה"- הניסכה מודה לו, והוא מבקש בתמורה משהו, הנסיכה מציאה לו את בגדיה, ואת כתרה של ראושה, הצפרדע אינו חשק בזאת ומבקש שתהיה לידו, לצידו, שתהיה בחברתו, שתיקח אותו לטירתה, לשבת לידה בארוחה, שתאכיל אותה ותישן לצידו לילה לילה. הנסיכה, הסכימה, והיה לה דיאולג עם עצמה- היא ידעה שהצפרדע לא יעמוד במיהרות הריצה שלה, וכך הצפרדע ישאר בבאר. לאחר ששמע אותה הצפרדע אומרת כן- "הן" ירד במהירות מטה לבאר ולקח איתו את כדור הזהב, החזיר אותה לנסיכה, וכגמול, הנסיכה ברחה, הוא צועק לה שהוא לא יכול לעמוד בריצה שלה, והיא המישכה לברוח.\ למחרת, בארוחת הצוהרים, דפק מישהו על דלת הטירה, הנסיכה פתחתה את הדלת ומיד טרקה, המלך- אביה- של מי זה היה, והיא ענתה לו וסיפרה לו את סיפורה. המלך ענה, שחייב לעזור למי שעזר לן בעת מצוקה, לבסוף הנסיכה פתחה לו את הדלת והרימה אותו לשולחן, האכילה אותו והוא ביקש ללכת למיטה, המלך אמר את אותם הדברים ( אני מתבלבל? מבקש תיקון) וקח לקחה אותו למיטה שלה. הצפרדע ביקש שתעלה אותו למיטה היא הרימה אותו, ולאחר מכן ביקש להתקרב עליה, הנסיכה, שלא אהבה את הרעיון, זרקה אותו על הקיר. לפתע הפך הצפרדע למלך ( או נסיך - תיקון) ואמר לה, שבבוקר תגיע למרכבה לקחת אותם. הגיע הבוקר וכך היה. במרכבה חיכה למלך היינרך הנאמון. היינרך הנאמן, היה באבל כה קשה עד שביקש שיצרו לו שלושה שלשלות סביב ליבו שלו כי כו כאב לו בזמן ההדרו. לאחר דיהרה, שמע המלך קול שבירה/פיצוח, המלך חשב שזוהי המרכבה- וצעק " היינרך המרכבה מתפרקת!" היינרך השביר שזה השרשרות שנמצאות סביב ליבו, הרעש נשימע עוד כמה פעמים, והיינרך מת, ולבסוף חיו באושר המלך והנסיכה היפה מכל.

המעשייה באה ללמד אותנו בתור התחלה, שחייב להחזיר את החוב, לא משנה מי אתה או לי מי זה, בין אם אתה עיכר פשוט ובין אם אתה מלך, אתה חייב להחזיר את חובך שלך. המשעייה באה ללמד אותנו מהיא נאמנות, היינרך הנאמן, היה כה עצוב כי מלכו הפך לצפרדע, עד שהיה חייב לקשור שלוש שרשרות סביב ליבו- כדי שלא ישבר/יתפצח. \ המעשייה סותרת את עצמה בהתחלה ובסוף- פעם שעוד המשאלות הואילו- כלומר המשאלות/הקסם לא קיים כרגע, אך בהמשך מסבירים שהמלך הפך לצפרדע דרך קסם- זוהי הסתירה. המעשייה מבהירה שני דברים חשובים שבגללה זה היא נוצרה- היא נוצרה כי להסביר שחייב להחזיר חוב וללמד מהי נאמונת אמיתית.