מתווה בעלז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מתווה בעלז הוא כינויו של הסכם שנחתם ביוני 2022 בין משרד האוצר ומשרד החינוך, המסדיר מחדש את לימודי הליבה במוסדות החרדיים, ולפיו כל מוסד חינוכי שילמד עברית, מתמטיקה, ואנגלית, יקבל תקציב ממשלתי בהתאם להישגי התלמידים, גם אם המוסד אינו רשום ברשת חינוך ממלכתית.

המתווה מכונה 'מתווה בעלז', על שם יוזמי המתווה, חסידות בעלז.

למרות שחסידות בעלז יזמה את המתווה, היא החליטה להקפיא את הצטרפותה אל המתווה בעקבות וטו פוליטי מצד דגל התורה (המפלגה הליטאית, אשר רצה ברשימת יהדות התורה יחד עם הסיעה החסידית אגודת ישראל)[1].

הרקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל מחסור בתקציב, פנה ישראל אייכלר נציג חסידות בעלז בשנת 2018 בשליחותו של האדמו"ר מבעלז, אל הנהלת החינוך העצמאי וביקש להכניס את בתי הספר של החסידות אל רשת החינוך העצמאי. הרשת סירבה בטענה כי גדולי ישראל הליטאים מתנגדים להכנסת בתי ספר לבנים[2].

אחרי הסירוב של החינוך העצמאי, הכריזו בחסידות בעלז כי יקדמו הקמת רשת חינוך חרדית חדשה, בדומה לרשת החינוך העצמאי ורשת 'בני יוסף' של תנועת ש"ס[3]. בחסידות פנו אל משרד החינוך, וביקשו לקדם מתווה חדש, של תקצוב תמורת ליב"ה, במסגרתו יוענקו תקציבים לבתי ספר שילמדו ליב"ה, בהתאם להישגים שלהם.

המגעים עם משרד החינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגעים עם משרד החינוך נמשכו זמן רב, ובסוף ינואר 2022 דלפו לתקשורת ועוררו סערה[4]. במהלך שנת 2022 המשיכו המגעים בין חסידות בעלז לבין משרד החינוך.

מצד משרד החינוך ניהלה את המגעים, המנכ"לית דלית שטאובר. מצד חסידות בעלז השתתפו יונתן רייס וזאב פרקש. בחלק הפגישות השתתף גם ח"כ קינלי טור פז ממפלגת יש עתיד שתיווך בין החסידות למשרד החינוך, בתמיכת ראש הממשלה יאיר לפיד, והגדיר את המהלך כ"תחילתו של שינוי משמעותי בחברה החרדית"[דרוש מקור].

המתווה החדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2022 נחתם המתווה בין משרד האוצר למשרד החינוך, לפיו כל מוסד שילמד שלושה ממקצועות הליבה - עברית, מתמטיקה ואנגלית - יקבל תקצוב ממשלתי בהתאם לשיעור התלמידים המשתתפים במבחנים, ובנוסף כל מוסד יהיה זכאי בשנה הראשונה למענק בגובה של כ-6,000 ש"ח לתלמיד[5].

המתווה החדש הוביל מספר שינויים לעומת רשתות החינוך החרדי שהיו קיימות עד אז. ראשית, המתווה אינו מחייב לימודי ליב"ה ואינו מעניש את מי שלא ילמד, אלא רק ממריץ את בתי הספר שילמדו[6]. כמו כן, המתווה אינו דורש שהמוסד יהיה רשום ברשת ממלכתית, אלא מאפשר למוסדות שאינם רשמיים להצטרף לתכנית. ובנוסף, התקציבים ימדדו רק לפי הישגי המבחנים, וזאת בשונה מרשתות החינוך החרדיות הקיימות שקיבלו תקציבים לפי שעות ההוראה, גם ללא עריכת מבחנים[דרוש מקור].

תגובות והשלכות פוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התגובות בחברה הישראלית היו חיוביות[7][8]. גם בחברה החרדית רוב התגובות הביעו קורת רוח ושביעות רצון מן המתווה וכינו אותה "בשורה"[9]. חלק מן המגזר הליטאי, ששולט ברשת החינוך העצמאי, יצאו במחאה חריפה נגד המתווה החדש, ויומיים אחרי פרסום המתווה, פרסמו בעיתון 'יתד נאמן' מחאה חריגה נגד המתווה[10]. במאמר המערכת של העיתון החרדי 'משפחה' תקפו את העיתון הליטאי על הכותרת החריפה נגד האדמו"ר מבעלז[11].

לאחר הסערה שהתעוררה, החליטו במפלגת דגל התורה (הסיעה השותפה ב'יהדות התורה') כי לא תרוץ ברשימה אחת אגודת ישראל, אם בעלזא תצטרף למתווה בעלז[12][13] ולאחר שבועות ארוכים של משא ומתן[14] והתערבות מצד גורמים פוליטיים שונים[15] החליטה חסידות בעלז להקפיא את הצטרפותה למתווה.

ההקפאה של בעלז, מגיעה בתמורה להבטחה מצד כי התקציבים של מוסדותיה יוגדלו ללא לימודי ליבה ויעוגנו במסגרת ההסכם קואליציוני עתידי[16], דבר שעורר תגובות חריפות מצד גורמים שונים[17].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ארי קלמן, סוף לסאגה: 'דגל' ו'אגודה' חתמו על הסכם שיאפשר ריצה משותפת, בחדרי חרדים, ‏12 בספטמבר 2022
 2. ^ שרה פרדס, מחשבים מסלול מחדש, עיתון משפחה, עמ' 6, 30 ביוני 2022
 3. ^ האולטימטום של אייכלר: "לא ניכנס לקואליציה אם לא תוקם רשת חינוך חרדית חדשה", בחדרי חרדים, ‏ב' אייר תש"פ
 4. ^ אתר למנויים בלבד נתי טוקר, לראשונה: חסידות מובילה בציבור החרדי מקדמת לימודי ליבה ותתוקצב לפי הישגים, באתר TheMarker‏, 26 בינואר 2022
 5. ^ שר האוצר ושרת החינוך סיכמו: תכנית קידום לימודי ליבה במגזר החרדי, אתר משרד האוצר, ‏27.06.2022
 6. ^ אתר למנויים בלבד ליאור דטל, המהפכה שמתכנן האוצר לחרדים: למדו לימודי ליבה - וקבלו מיליונים, באתר TheMarker‏, 29 בינואר 2022
 7. ^ אתר למנויים בלבד מירב ארלוזורוב, הלחץ ברחוב החרדי מאותת: זה שינוי שיכול להיות אמיתי, באתר TheMarker‏, 1 בפברואר 2022
 8. ^ השינוי ההיסטורי בהכנסת לימודי הליבה בחסידות בעלז, באתר חדשות 13, 9 בפברואר 2022
 9. ^ בשורה חרדית: מוסדות יתוקצבו לפי כמות לימודי חול, באתר בחדרי חרדים, 27 ביוני 2022
 10. ^ שימי שפר, ‏יתד נאמן נגד בעלזא: "חרדה עצומה ופגיעה חמורה", באתר כיכר השבת, 28 ביוני 2022
 11. ^ אריה ארליך, מסר מהרבי מוויזניץ, מגזין 'משפחה'
 12. ^ יצחק נחשוני, יקי אדמקר, ישראל כהן, מתקפה חריפה על אגו”י בעקבות ההצטרפות לתוכנית ליב”ה של משרד החינוך, קול ברמה, ‏28 ביוני 2022
 13. ^ אהרן רבינוביץ, ביהדות התורה נאבקים על חינוך הבנים. ההשלכות עשויות להיות דרמטיות, הארץ, ‏1 בספטמבר 2022
 14. ^ ארי קלמן, התקדמות חיובית במו"מ: הכדור נמצא בידיים של 'דגל התורה', בחדרי חרדים, ‏6 בספטמבר 2022
 15. ^ ארי קלמן, גפני נועד עם נתניהו והתחייב לתיקון האפליה כתנאי לממשלה, בחדרי חרדים, ‏8 בספטמבר 2022
 16. ^ מרדכי הלפרין, דגל התורה ואגודת ישראל חתמו על הסכם החינוך החדש • פרסום ראשון, JDN, ‏ט״ז באלול ה׳תשפ״ב
 17. ^ שחר אילן, בדרך לסיכול לימודי הליבה לחרדים - נתניהו שורף את המועדון, כלכליסט, ‏13.09.22