לדלג לתוכן

מתכנן ערים ואזורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מתכנן ערים)

מתכנן ערים ואזורים הוא מקצוע בתחום הייעוץ של תכנון ערים ואזורים. תפקידו של מתכנן הערים ואזורים הוא לגבש תוכנית לפיתוח וניהול של אזורים עירוניים, כפריים, או פרווריים. מתכנן ערים ואזורים עורך ניתוח מקיף של שימושי הקרקע אותם הוא מתכוון לתכנן, ועורך סקר כלכלי וחברתי. מתכנן ערים ואזורים אמור לקחת בחשבון גם היבטים נוספים בעלי חשיבות שיעלו לאחר מכן כגון מצב הקרקע, האקלים, זיהום אוויר, המצב התחבורתי באזור, המצב החברתי באזור, פשיעה באזור, המצב הסוציו-אקונומי של התושבים, תברואה, וניקיון.

מתכנני ערים ואזורים נשכרים בדרך כלל על ידי יזמים, בעלי רכוש פרטיים, משרדי תכנון פרטיים, עיריות, מועצות מקומיות ואזוריות, וממשלות, על מנת להכין תוכנית מקיפה וכללית לאזור בשלבי פיתוח שנבנה כבר, או להכין תוכנית עבור אזור חדש שעדיין לא הוקם ונמצא בשלבי תכנון ראשוניים. מתכנני ערים ואזורים העובדים במשרדי ממשלה או ברשות המקומית או האזורית יתעסקו בפיתוח עתידי או בפתרון בעיות כגון: דיור, תרבות, שיקום ושימור היסטורי, ותחבורה.

מעמדו הסטטוטורי של מתכנן הערים אינו במעמד של מקצוע הדרוש ברישיון מקצועי כפי שנדרש מבעלי מקצועות שונים כמו מהנדס, אדריכל, רופא או עו"ד. הכשרתו של מתכנן הערים היא הכשרה אקדמית של שנתיים באוניברסיטאות שונות בארץ וזאת לאחר לימודי תואר ראשון בתחום הרלוונטי למקצוע כדוגמת כלכלה, סוציולוגיה, אדריכלות, הנדסה, גאוגרפיה ועוד.

בישראל פועלים: איגוד המתכננים בישראל והשלוחה הישראלית של האיגוד הבינלאומי למדעי האזור. שני מוסדות אקדמאיים המלמדים את מקצוע תכנון הערים והאזורים הם הטכניון בחיפה, האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת בר אילן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מתכנן ערים ואזורים בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא אדריכלות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.