לדלג לתוכן

מתקן אדם

מתקן אדם
תג בסיס מתקן אדם החדש
תג בסיס מתקן אדם החדש
פרטים
מדינה ישראלישראל ישראל
שיוך צה"ל
סוג בסיס הכשרות ואימונים
בסיס האם מתקן אדם (נטוף)
נתוני היחידה
כוח אדם
פיקוד
יחידת אם חטיבת מרום
דרגת המפקד סגן-אלוף  סגן-אלוף

בית הספר לקומנדו בתוך המתקן, שנחנך ב-2020

מתקן אדם (בעבר נטוף) הוא בסיס צה"ל השוכן בשיפולי הרי בנימין בתחומי המועצה אזורית חבל מודיעין. המתקן קרוי על שמו של האלוף יקותיאל אדם, שנהרג במלחמת לבנון הראשונה ונמצא בבקעה שתחומה מדרום ביער בן שמן ואותה חוצה נחל נטוף, שהוא מקור שמו הראשון של הבסיס.

מפקד המתקן הוא קצין בדרגת סגן־אלוף.

בחלקו המערבי גובל הבסיס במושב בית נחמיה ובחלקו המזרחי גובל בנאות קדומים. בקצה הצפוני של שטחי האש הצפוניים של הבסיס, ומעבר לגדר ההפרדה נמצאים היישובים הפלסטיניים בודרוס וקיביה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות ה־80 ובשנות ה־90 שימש מתקן אדם כבסיס הטירונות של כל היחידות המיוחדות: סיירת מטכ"ל, שלדג, שייטת 13, פלס"ר שריון 7 ו־500, 669, מורן, מגלן, שמשון, דובדבן, דוכיפת, נחשון, חרמ"ש וקורס חובלים. במתקן בוצעו האימונים לחטיפתו של שייח' עובייד.

בשנת 2002 העבירה דובדבן את בסיס הטירונות של חייליה מהמתקן אל בא"ח צנחנים, לאחר שאחד מטירוניה "טורטר" עד מותו במהלך הכשרתו במתקן. עוד לפני דובדבן, יחידות הקומנדו הימי, סיירת מטכ"ל ויחידת מגלן העבירו את הכשרת טירוניהם אל בסיסים אחרים[1].

בעבר שימש הבסיס כבסיס הטירונות של גדודי חטיבת החי"ר כפיר, וזאת גם לפני הקמת החטיבה באופן רשמי ב־2006. כמו כן, שימש כבסיס הטירונות של גדוד קרקל, תוכנית תלפיות, וגדוד הנח"ל החרדי. כיום המתקן כפוף לפיקוד "מרהו"ם – חטיבת המרום" ומשמש כמשכנם של בית הספר לקומנדו, יחידת הלוט"ר, יחידת הכלבנים עוקץ ובית הספר למקצועות הירי.

באוקטובר 2008 מונה סגן־אלוף אריאל בן דיין למפקד המתקן.

ביולי 2014 נחשף כי נערכה במתקן חגיגה בת מצווה לבתו של תורם וכי חיילים מיחידת הלוט"ר ומיחידת עוקץ הציגו באירוע את יכולותיהם המבצעיות על מנת לשעשע את האורחים. בעקבות החשיפה ערך האלוף גיא צור, מפקד זרוע היבשה, תחקיר בנושא וקבע כי אלוף־משנה אריאל בן דיין, הממונה על מפקד המתקן, יישפט עקב כך על ידי קצין חי"ר וצנחנים ראשי, יהודה פוקס. בנוסף, הוחלט על הקמת ועדה בראשותו של תת־אלוף חגי מרדכי שתגבש נהלים למקרים דומים בעתיד[2].

תגים ישנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מתקן אדם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פליקס פריש, טירונות דובדבן עוזבת את מתקן אדם, באתר ynet, 13 בספטמבר 2002.
  2. ^ אתר למנויים בלבד שוקי שדה וגילי כהן, בעקבות חגיגת הבת מצווה במתקן אדם: קצין בדרגת אל"מ נשפט, באתר TheMarker‏, 3 ביולי 2014.