מתקפת הטרור בגראן-בסאם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מלון "כוכב הדרום" יום לאחר מתקפת הטרור

מתקפת הטרור בגרנד באסאם, הוא אירוע טרור שהתרחש באחר הצהריים של ה-13 במרץ 2016 בעיירת החוף גראן-בסאם שבחוף השנהב, הנמצאת במרחק של כ-43 ק"מ מזרחית לעיר הבירה אביג'אן. במהלך האירוע, פתחו 6 חמושים, המשתייכים לארגון אל-קאעידה במגרב האסלאמי, באש, לעבר 3 בתי מלון בעיירה, פופולריים בקרב תיירים מן המערב, אשר היו באותה עת בתפוסה מלאה. כתוצאה מן ההתקפה נהרגו 4 תיירים מערביים, ומקומיים רבים, בתוכם ילד בן חמש.

המתקפה היא שלישית בסדרת אירועי טרור, שכוונו כנגד אתרי תיירות פופולריים במערב אפריקה, שהחלה באירוע הטרור במאלי בנובמבר 2015, בו השתלטו טרוריסטים על מלון רדיסון בלו, בבמקו הבירה, והרגו 27 אנשים, המשיכה באירוע בבורקינה פאסו, בינואר 2016, בו השתלטו טרוריסטים מאותו ארגון, על בתי המלון "ספלנדיד" ו"ייבי" בואגאדוגו הבירה, והרגו 28 אנשים מ-18 מדינות, והסתיימה באירוע הנוכחי.

ביום ראשון ה-13 במרס, בשעה 13:30[1] לפי שעון חוף השנהב, החלו נשמעות יריות באזור המלונות של גראן-בסאם. על פי עדויות של עדי ראייה, היריות נורו על ידי 6 חמושים שהגיעו בסירה מכיוון הים. הטרוריסטים שככל הנראה היו שחורים, ולבושים בשחור, פרצו אל מלון "כוכב הדרום", תוך שהם יורים ברובי סער מסוג קלשניקוב, משליכים רימונים לכל עבר, ומשמיעים קריאות "אללה הוא אכבר".

המחבלים, רצחו את כל מי שנקלע בדרכם, מקומיים, זרים ואף ילדים. במקום פרצה המולה רבה, ואנשים נמלטו על נפשם תוך שהם מחפשים מחסה מאש התופת שהומטרה עליהם. אחרים רצו לתוך הים ושחו כדי לברוח, אחדים מאלו, טבעו למוות ונסחפו לעומק הים. ימים אחדים לאחר הפיגוע עוד נפלטו גופות מהים, ונוספו למניין ההרוגים.

הנרצחים היו אנשים תמימים שבאו לרחוץ בים או להשתזף בחוף, או כאלה שישבו במסעדות ובברים להנאתם. לבד מאזרחי חוף השנהב, נרצחו גם אזרחים זרים מבורקינה פאסו, קמרון, מאלי, צרפת, וגרמניה.

ממשלת צרפת, קיבלה החלטה לשתף פעולה עם הנהגת חוף השנהב בחקירת הפיגוע, בו נהרגו ארבעה אזרחים צרפתים. במסגרת זאת הגיעו, ב- 15 במרץ, לאביג'אן ז'אן-מארק ארו, וברנאר קזנוב שרי החוץ והפנים של צרפת.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הפרש השעות בין ישראל לחוף השנהב הוא, שעתיים בזמן שמונהג בישראל שעון חורף, ו-3 שעות כשמונהג בישראל שעון קיץ