מתתיהו (יישוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מתתיהו
שלט הכניסה לישוב מתתיהו, מועצה איזורית בנימין, ישראל.jpg
שלט הכניסה ליישוב מתתיהו
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית מטה בנימין
גובה ממוצע[1] ‎265‏ מטר
תאריך ייסוד 1981
תנועה מיישבת פועלי אגודת ישראל
סוג יישוב מושב שיתופי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2017[1]
  - אוכלוסייה 802 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎3.9%‏ בשנה עד סוף 2017

מַתִּתְיָהוּ היא התנחלות ויישוב קהילתי, השייכת למועצה אזורית מטה בנימין סמוך למודיעין עילית, בעלת אופי חרדי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרעין החרדי-ציוני שהתיישב במתתיהו התגבש בארצות הברית ולאחר מכן במבוא מודיעין. עבודות התשתית של היישוב החלו בסוף 1977.[2] הקבוצה הראשונה עלתה לישראל בשנת 1979 והתיישבה במבוא חורון. החטיבה להתיישבות התכוונה תחילה ליישב אותם באזור נחל שורק, אולם חברי הגרעין נאבקו להתיישב בחבל מודיעין וכך היה. ההתנחלות ממוקמת בסמוך לכפרים הערבים בלעין וחרבתא.

לצורך הקמת היישוב נתפסו 600 דונם של אדמות פרטיות באמצעות צווים צבאיים. בעלי הקרקע תושבי נעלין עתרו לבג"ץ שדחה את העתירה ביולי 1979 וקיבל את עמדת הצבא בעניין החשיבות הביטחונית ביישוב המקום[3].

מתתיהו הוקמה בשנת 1981 כמושב שיתופי. 30 יחידות דיור נבנו מכספם של העולים, אך לא נותר לחברי הגרעין כסף לתשתיות. חברי מבוא חורון סייעו בכל הקשור למעבר וציידו את המתיישבים הראשונים בגנרטור. המושב היה בראשיתו שיתופי והתבסס על חקלאות, לולים וכרמים. התנאים לא היו קלים והקליטה איטית. לאחר מספר שנים עבר היישוב תהליך של הפרטה, צעד שהקל על הקליטה ביישוב וכן גרם לשגשוג כלכלי ולהעלאת מחירי הדירות.

אוכלוסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוכלוסיית מתתיהו מגוונת מבחינת הגיל, מילדים ועד פנסיונרים. גם מגוון המקצועות רחב, מאברכים ועד חקלאים. רוב תושבי היישוב ממוצא אנגלוסקסי, ועובדת היותם חרדים מקבלת גוון מעט שונה מהמוכר בארץ. כיום (2012) ביישוב ישנם 83 משפחות.

רב היישוב הוא הרב זאב לף. ביישוב ישיבה תיכונית חרדית "ישיבת מערבא" (רשמית: מערבא מכון רובין), אחת מהבודדות בישראל המתאימות לחרדים אך משלבת לימודים לבגרות.

בשנת 2012 קבע האדמו"ר מאלכסנדר את מעון הנופש שלו ביישוב.

בשנת 2008 נבנה ביישוב אזור תעשייה גדול.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]