מ.א.ש (זיכיון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מ.א.ש (סדרת ספרים))
שלט מסט הצילומים של "מ.א.ש" המוצג בסמית'סוניאן

מ.א.שאנגלית: M*A*S*H) הוא זיכיון אמריקאי על סדרת רומנים, מספר סדרות טלוויזיה, סרט קולנוע אחד, מספר מחזות ויצירות נוספות, בבעלות פוקס המאה ה-20, המבוססים על הסמי-אוטוביוגרפיה של ריצ'רד הוקר.

הזיכיון מתאר קבוצה של דמויות בדיוניות ששירתו בבית החולים הצבאי 4077 - בית חולים-כירורגי צבאי נייד (בראשי תיבות: M*A*S*H), במהלך מלחמת קוריאה. חלק מהאירועים בסדרות מבוססים באופן רופף על בית החולים ההיסטורי 8055. הדמות הראשית - ד"ר הוקאיי פירס - מגולמת על ידי דונלד סאת'רלנדסרט) ואלן אלדהטלוויזיה). סדרות-בת מאוחרות יותר עוסקות בדמויות אחרות, אך עלילותיהן מתרחשות לאחר סיום המלחמה. כמעט כל הגרסאות של הסדרה משתייכות לז'אנר הקומדיה השחורה או הדרמה הקומית; הדמויות הראשיות היו רופאים ואחיות, והעיסוק במקצוע הרפואה היה תמיד במרכז האירועים.

בפועל, הזיכיון הגיע לסוף דרכו עם סיומה של הסדרה "Trapper John, M.D.‎", ב-4 בספטמבר 1986. לסדרה יש קהילת מעריצים גדולה, ולפוקס הייתה הצלחה ניכרת בשיווק ביתי של הסרט והעונות של סדרות הטלוויזיה על גבי DVD.

סדרת הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1968 כתב הסופר ריצ'רד הוקר את "MASH: A Novel About Three Army Doctors", רומן המבוסס על חוויותיו כמנתח ביחידת MASH 8055 בקוריאה הדרומית. הוא פרסם מספר ספרים אחרים, המבוססים על אותה יחידה צבאית. בין השנים 1968 ל-1977 פורסמו בסך הכול 15 ספרים אודות יחידה זו; חלקם נכתבו על ידי הוקר לבד, אך רובם נכתבו במשותף עם ויליאם א. באטרוורת'.

סרט הקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מאש (סרט)

בשנת 1970 יצא לאקרנים סרט הקולנוע "מאש" - עיבוד קולנועי לסרט באורך מלא של הרומן המקורי. את הסרט ביים רוברט אלטמן וכיכבו בו דונלד סאת'רלנד בתפקיד הוקאיי פירס ואליוט גולד בתפקיד טראפר ג'ון מקינטייר. אף שעל המסך הופיע שמו של הסרט בלי סימני פיסוק, בכרזות לסרט שמו של הסרט הופיע כ-"מ.א.ש".

סדרות הטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מ.א.ש (סדרת טלוויזיה)

"מ*א*ש", ספין אוף של הרומן, נמשכה 11 עונות וכללה 256 פרקים, אשר שודרו במהלך 19721983 - תקופה הארוכה יותר מפי שלושה מאשר הזמן שנמשכה באמת מלחמת קוריאה, המתוארת בסדרה. בסדרה כיכבו אלן אלדה בתפקיד הוקאיי פירס ווויין רוג'רס כטראפר ג'ון מקינטייר. אחרי סיום העונה השלישית, רוג'רס עזב את התוכנית והוחלף על ידי מייק פארל שגילם את דמותו של בי.ג'יי. האניקאט. שינוי נוסף בצוות השחקנים היה הצטרפותו של הארי מורגן בתפקיד קולונל שרמן ט. פוטר, שחקן אופי ותיק, שהחליף את מקלין סטיבנסון באותה השנה. סדרה זו היא הפופולרית ביותר והידועה של הזיכיון, והייתה מדורג במקום 25 ברשימת "50 סדרות הטלוויזיה הטובות ביותר בכל הזמנים" של TV Guide. הפרק האחרון של הסדרה, ששודר בשנת 1983, היה המשדר הנצפה ביותר בתולדות הטלוויזיה האמריקאית[1], שיא שנשבר רק ב-2010 עם שידור משחק הסופרבול XLIV[2].

"טראפר ג'ון, MD" (באנגלית: Trapper John, M.D.‎) בהשתתפות דמותו של טראפר ג'ון מקינטייר, בגילומו של פרנל רוברטס, הוא ספין אוף שהאירועים המתוארים בו מתרחשים 28 שנה לאחר אלו המתוארים בסרט ובסדרת הטלוויזיה המקורית. היה זה הספין-אוף הראשון בו נראית דמות מהסדרה המקורית בחייה האזרחיים, לאחר שפשטה מדים, בתקופה שלאחר המלחמה. מבחינה משפטית, "טראפר ג'ון, MD" הוא ספין-אוף של סרט הקולנוע "מאש", ולא של סדרת הטלוויזיה, בשל בעיות רישוי. פרק הפיילוט מציג בקצרה תצלום של רוג'רס ואלדה.

"AfterMASH" היה ממשיכתה של סדרת הטלוויזיה המקורית "מ*א*ש", בה כיכבו הארי מורגן, ג'יימי פר וויליאם כריסטופר, המגלמים את פוטר, קלינגר ומולקהי (בהתאמה) - אותן הדמויות שגילמו בסדרת הטלוויזיה המקורית, אך הפעם - בתקופה שלאחר המלחמה. גארי בורגהוף (ולטר "רדאר" או'ריילי) ואדוארד וינטר (פלאג) הופיעו בסדרה בתפקידי אורח. הסדרה בוטלה לאחר שתי עונות.

"ו*ל*ט*ר" (באנגלית: W*A*L*T*E*R) היה פיילוט לסדרת טלוויזיה שמעולם לא הופקה, בו השתתף גארי בורגהוף, ששב לגלם את דמותו של ולטר "רדאר" או'ריילי. הפיילוט שודר ברשת CBS כתוכנית "ספיישל" ב-17 ביולי 1984.

מ.א.ש באמצעי מדיה אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1973, מחזה מאת טים קלי, המבוסס על הספר, תוכנית הטלוויזיה וסרט הקולנוע, יצא לאור בשתי גרסאות - קצרה (מערכה אחת) ומלאה[3][4]. המחזה משלב רבות מהדמויות, אבל משמיט היבטים רבים של הקומדיה השחורה שאפיינו את היצירות הקודמות שעליהן המחזה מבוסס. המחזה מועלה, מעת לעת, על ידי תיאטראות קהילתיים וכהפקות של תלמידי מגמות תיאטרון בבתי-ספר תיכוניים.

ב-1984, פוקס פיתחה משחק וידאו של מ.א.ש, בו השחקנים היו יכולים לשלוט במסוק המפנה חיילים פצועים מחזית הקרב, וכן לשמש כרופאים-מנתחים, המבצעים ניתוחים כירורגיים בחיילים[5].

ב-19861987, צוות מסדרת מ.א.ש הופיע בפרסומות עבור מוצרי IBM שונים.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות מ.א.ש
סרט הקולנוע סדרת הטלוויזיה
ולטר "רדאר" או'ריילי גארי בורגהוף
קריין שחקנים שונים
טראפר ג'ון מקינטייר אליוט גולד ויין רוג'רס
האב מולקהי רנה אוברז'ונואה ויליאם כריסטופר
(ג'ורג' מורגן הופיע בפיילוט בלבד)
גנרל המונד ג. ווד
הוקאיי פירס דונלד סאת'רלנד אלן אלדה
מרגרט הוליהאן סאלי קלרמן לורטה סוויט
פרנק ברנז רוברט דובאל לארי לינויל
הנרי בלייק רוג'ר בואן מקלין סטיבנסון
ספירצ'אקר ג'ונס פרד ויליאמסון טימותי בראון
הו-ג'ון קים אטווד פטריק אדיארטה
ג'ון בלאק קרל גוטליב ג'ון אורצ'רד
לוטננט דיש ג'ו אן פלוג קארן פיליפ
ג'ינג'ר בייליס אדיסה קליבלנד
מקסוול קלינגר ג'יימי פר
שרמן ט. פוטר הארי מורגן
סון-לי קלינגר רוזלינד צ'או
סם פלאג אדוארד וינטר
קליט רוברטס בתפקיד עצמו
רב"ט ג'ודסן טימותי בראון
דיוק פורסט טום סקריט
ולטר "פיינלס" קושיוסקו ג'ון שוק
וייד דאגלס ולמר דייוויד ארקין
בי.ג'יי. האניקאט מייק פארל
צ'ארלס אמרסון דייוויד אוגדן סטירס
לות'ר ריזו ג'יי. וו. ביילי
סידני פרידמן אלן ארבוס
דונלד פנובסקוט בסון קרול / מייק הנרי
איגור סטרמינסקי ג'ף מקסוול / פיטר ריג'נט
זלמו זייל ג'וני היימר

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Korean war". History Channel. נבדק ב-21 בפברואר 2014. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ http://nbcsportsgrouppressbox.com/2015/02/02/super-bowl-xlix-on-nbc-is-most-watched-show-in-u-s-television-history/
  3. ^ Kelly, Tim; Hooker, Richard (1973). M*A*S*H – 1-Act: A Novel about Three Army Doctors. Dramatic Publishing. ISBN 978-0-87129-382-4.
  4. ^ Hooker, Richard; Kelly, Tim (1973). M A S H. Dramatic Publishing. ISBN 978-0-87129-428-9.
  5. ^ Mace, Scott (7 במאי 1984). "In Praise of Classics". InfoWorld. p. 56. נבדק ב-6 בפברואר 2015. {{cite news}}: (עזרה)