נאסף תשרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

נאסף תשרי הוא שיר מאת המשורר נתן יונתן. הוא משוחח בו עם שירו של שמואל הנגיד, "מת אב ומת אלול". הלחן המוכר ביותר לשיר זה הוא לחנו של צביקה פיק.

רעיון השיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר נפתח בתיאור חודשי השנה החולפים, מת אב ומת אלול ויחד עמהם חולף עובר האור והחום האופייניים להם באקלים הארצישראלי - כלומר השנה העברית חולפת לה. במרכזו של השיר ניצבת דמות צעירה אשר מודרכת לחפש את חטאיה. במהלך השיר מוזכרים חטאים מוכרים ומפורסמים מתקופת התנ"ך כמו חטאו של דוד המלך אשר שכב עם בת שבע (וחטא כלפי אישה אוריה החיתי בבחינת גזילת כבשת הרש) וכן גם את חטא אדם הראשון בגן העדן ואחרים.

לחנים וביצועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צביקה פיק הלחין ושר את השיר במסגרת מצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג' לשנת תשל"ז. השיר בגרסתו זכה להצלחה רבה, הגיע למקום הראשון במצעדים השבועיים של התחנה שם שהה 6 שבועות, ובמצעדים עצמם שהה 24 שבועות, ולאחר מכן נבחר כ"שיר השנה" במצעד של התחנה לשנת תשל"ח, תוך שהוא גובר על להיטים כ"אבניבי" של יזהר כהן ו"עטור מצחך" של אריק איינשטיין. השיר אף נבחר כשירו האהוב ביותר של פיק, במצעד משיריו שערכה רשת ג' בשנת 2012[1]. השיר כולל את אחד מסולואי הסינטיסייזר הראשונים בזמר העברי ומהחשובים שבהם, כיוון שהופיע בשיר-משוררים מרכזי והציג את כלי הנגינה החדש, צלילו ויכולותיו לקהל רחב[2].

השיר נכלל באלבומו של פיק "שירי משוררים", שיצא בשנת 1978, ומאוחר יותר גם באלבומו "מוזיקה". זמרים רבים נוספים הקליטו את השיר בלחנו, ובהם אילנית,ישי לוי,יזהר כהן ועמיר בניון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]