נדודי שינה (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נדודי שינה
Insomnia
Insomnia.jpg
מידע כללי
מאת סטיבן קינג
שפת המקור אנגלית
הוצאה
הוצאה מודן
שנת הוצאה 1994
מספר עמודים 732
הוצאה בעברית
תרגום מיכאל אביב
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001963869

נדודי שינהאנגלית: Insomnia) הוא ספר פרי עטו של סטיבן קינג שיצא לאור בשנת 1994.

עלילת הספר מתרחשת בעיר דרי שבמדינת מיין בארצות הברית. ספר זה עוסק ברעיונות של מציאויות שמעבר, של חיים ומוות, גורל, תכלית ומקריות, ושל היכולת של בני אדם, גם כשהם זקנים וסובלים מנדודי שינה קשים, לעשות את הבלתי יאומן, מה שנבצר מכוחות עליונים יותר לעשות. בספר מוזכרים מושגים רבים האופייניים לעלילות של סטיבן קינג- המגדל של הקיום סדרת (המגדל האפל), מלך הארגמן (בית שחור) אורות המתים (זה) ועוד.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה עצמה עוקבת אחר ראלף ולויס הסובלים מנדודי שינה עד כדי טשטוש בין עולם החלומות והערות, והרחבת התפיסה לעולם אחר הנמצא מסביב ובתוך העולם שלנו, מה שמכונה "עולם ההילות" או ה"היפר מציאות" (משם הגיע פניווייז ה"ליצן" בספר "זה").

בהמשך, כוחות מהעולם ההוא מגייסים את ראלף ולוויס כדי למנוע אסון שיתרחש בעולם הרגיל וישפיע באופן מרחיק לכת על העולמות שמעבר, כשאד דיפנו המתומרן בידי כוחות שמעבר להבנתו מאותן מציאויות, משמש בתפקיד מפתח להוציא את אותו אסון אל הפועל.

העלילה סובבת אחר מספר דמויות מפתח: - ראלף רוברטס, אדם זקן שהחל לסבול מנדודי שינה לאחר מות אשתו קרוליין מגידול בראשה. - לויס צ'ייס, זקנה נוספת שסבלה מנדודי שינה במקביל. - אד דיפנו, שכנו של ראלף, צעיר, חביב ונעים הליכות שעובד ככימאי אשר החל להשתגע עד שהכה את אשתו כמעט עד מוות. - הלן דיפנו, אשתו של אד דיפנו שהוכתה בידו וברחה עם ביתה למעון לנשים. - נטלי דיפנו, ביתם הקטנה של הלן ושל אד. - ג'ון ליידקר, בלש משטרה המתיידד עם ראלף רוברטס. - סוזן דיי, פמיניסטית מפורסמת המגיעה לדרי לנאום בעד ההפלות ומעוררת את הסערה שמהווה את הרקע של תחילת הסיפור. - הספר מתחבר לסדרת המגדל האפל בדרכים נסתרות, אבל מובנות. ידוע הישות הקרויה "מלך ארגמן" מעוניינת בחיסולו של ילד מסוים. הילד הוא במקרה בנה של אחד מהשוהות במעון לנשים מוכות, והוא מופיע בעקיפין בספרים האחרונים בסדרת המגדל האפל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]