לדלג לתוכן

נדיר (אסטרונומיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המחשת כיוון הנדיר

נָדִיר (לפעמים נָאדִיר) הוא, באופן כללי, כיוון המצביע ישירות "מתחת" מיקום מסוים (אנך). באסטרונומיה מוגדרת תפיסת "מתחת" ככיוון של כוח הכבידה בכל מקום נתון. המונח לכיוון ההפוך לנדיר (נגד כיוון כח הכבידה) הוא "זניט".

כיוון הנדיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבור מיקום על פני כדור הארץ, המונח "נדיר" מתייחס לכיוון "למטה" אל מרכז כדור הארץ ומעבר לו, כך למשל, ניתן לומר שעבור מקום מסוים, השמש (או כל גוף שמימי אחר) נמצאת בנדיר, כאשר היא נמצאת בדיוק מעל הנקודה האנטיפודית. השמש עוברת בנדיר בחצות הלילה. בדומה לזניט, השמש יכולה להיות בנדיר רק באזור הטרופי, בין חוג הגדי לבין חוג הסרטן. בתחום האזור הטרופי, עוברת השמש בנדיר פעמיים בשנה בכל נקודה גאוגרפית. בקווי הרוחב המרכזיים באזור הטרופי, מתרחשת התופעה בזמנים הבאים:

עבור גוף הנמצא במסלול סביב כדור הארץ, הנדיר הוא הכיוון הפונה אל כדור הארץ ומשמש לתיאור הכיוון במרחב של לוויין או של אסטרונאוט המבצע הליכת חלל. מכיוון שהנדיר פונה אל תוך כדור הארץ, לא ניתן להשתמש בו למטרות של תצפית אסטרונומית ולכן הוא פחות שימושי מהזניט.

מקור המילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה נדיר היא במקור שיבוש לביטוי הערבי نَظِير السَّمْت ("נד'יר אל-סמת"), שפירושו "נגד הזניט". המילה משמשת גם באופן ציורי לתאר נקודת שפל או משבר בחייו של אדם או במצבו הבריאותי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקימילון ערך מילוני בנושא נדיר#נָדִיר_ב, בוויקימילון