נהג חדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שלט "נהג חדש"

נהג חדש הוא המעמד הניתן למקבלי רישיון נהיגה חדשים במדינת ישראל.

"נהג חדש צעיר" הוא נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים שיעבור בהצלחה את המבחן המעשי (טסט) וחלות עליו הגבלות מיוחדות, ובהם חובה לנסוע עם נהג מלווה.

משך זמן החזקת המעמד "נהג חדש" הוא שנתיים בהן חלות על הנהגים החדשים מספר הגבלות: בנוסף, לנהג החדש ישלל הרישיון במקרה שהפר זכות קדימה, לא ציית לרמזור וכן עבר עבירות תנועה עם נפגעים. הרישיון יוחזר בתנאים מסוימים בלבד בתום השנתיים בהם נחשב כנהג חדש. על מנת שנהגים אחרים יזהו נהג חדש, על הנהג החדש לתלות שלט "נהג חדש" תקני בשמשה האחורית של הרכב בעת נהיגתו.

חברות ביטוח גובות לרוב תשלום גבוה יותר מנהגים חדשים, תוך הסתמכות על סטטיסטיקה המעידה על כך שהם מועדים יותר לביצוע תאונות דרכים‏[1].

נהג חדש צעיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים שיעבור בהצלחה את המבחן המעשי (טסט) ייחשב נהג חדש צעיר ויקבל היתר נהיגה לתקופה של שישה חודשים. ההיתר מחייב תהליך צבירת ניסיון עם נהג מלווה למשך כל תקופת ההיתר ומתן רישיון נהיגה מדורג. ההיתר מחייב תהליך צבירת ניסיון עם נהג מלווה למשך כל תקופת ההיתר ומתן רישיון נהיגה מדורג. חובת הליווי תחול לתקופה של 6 חודשים מיום קבלת היתר הנהיגה הראשון, מהן 3 חודשים ליווי מלא (יום ולילה) ו-3 חודשים ליווי בשעות הלילה. אם ניתן לו היתר נהיגה נוסף כל עוד היתר הנהיגה הנוסף בתוקף.‏[2]

תאריך עברי ולועזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל שנה קיים הפרש שנע בין שבוע לשלושה שבועות בין התאריך העברי ללועזי (להסבר ראה: שנה מעוברת), כתוצאה מכך כעבור שנתיים בתאריך העברי ייתכן שעדיין לא יעברו שנתיים בתאריך הלועזי. החוק במדינת ישראל קובע כי בהבדל תאריך בין התאריך העברי ללועזי יקבע המוקדם ביניהם, וכך גם לגבי נהג חדש. אולם חברות הביטוח מתחשבות בתאריך הלועזי בלבד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]