לדלג לתוכן

נוהל סיר לחץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דחפור D9L משוריין ויעה אופני ממוגן מפעילים נוהל סיר לחץ בכפר קבלאן סמוך לשכם ב-11 באוגוסט 2014. במהלך המבצע כיתרו כוחות מסתערבים של משמר הגבול מחבל פלסטיני חמוש שהתבצר בבית וירה על הכוחות. הכוחות השיבו באש, כולל בירי רקטת M-72 לאו, אך המחבל לא נכנע. לבסוף הגיע לזירה דחפור D9 משוריין של צה"ל שהרס את הבית על המחבל והרג אותו ללא נפגעים לכוחות הביטחון של ישראל.

נוהל סיר לחץ הוא טקטיקה צה"לית המיועדת לטיפול באויב המתבצר בבית. במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20 יוחד הנוהל למקרים בהם מחבל מתבצר בבית עם בני ערובה, והגדיר את מדרג האמצעים בהם יש לנקוט על מנת לשחרר את בני הערובה בשלום ולפתור את המשבר. במהלך שנות האינתיפאדה הראשונה, וביתר שאת לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה, השתנה הנוהל והותאם למצב השכיח יותר, שבו מחבל מתבצר בבית ללא בני ערובה. מטרת הנוהל היא פתרון המשבר על ידי כניעת המתבצר, או בלית ברירה הריגתו, וזאת מבלי לפגוע בחפים מפשע ותוך מזעור הסיכון לחיילי צה"ל. מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה מרכיב עיקרי בטקטיקה הוא מערך הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרבית שמפעיל ציוד מכני הנדסי ממוגן להריסת הבית שבו מתבצרים המחבלים.[1]

דחפור D9 משוריין, כלי הצמ"ה העיקרי המשמש בנוהל "סיר לחץ" כנגד מחבלים חמושים בזירות עבודה מסוכנות. ל-D9 יש הן אפקט פסיכולוגי הרתעתי על המבוקש והן אפקט מבצעי, קרי: הריסת הבית על המחבל המבוקש אם הוא מסרב להיכנע ולהסגיר את עצמו.

נוהל סיר לחץ הוא שיטה בת מספר שלבים להכרעת מחבל מבוקש המתבצר בבית. כל שלב מהווה החרפה של השלב הקודם, ונעשה בו שימוש אם השלב הקודם לא עזר והמבוקש המשיך בסירובו להסגיר את עצמו. להלן שלבי השיטה:

 1. כוחות צה"ל, ולעיתים גם לוחמי ימ"מ, מכתרים את הבית ומוודאים שאין בבית בלתי מעורבים. אם יש בבית כאלו, למשל בני משפחה, מעודדים אותם לצאת מהמבנה ומאפשרים להם לעשות כך.
 2. כורזים למבוקש לצאת, באמצעות מגפון או רמקול. לעיתים נעזרים בקרוב משפחה או בשכן שישכנע אותו להיכנע ולהסגיר את עצמו. שלב זה חיוני בעיקר מההיבטים המשפטיים של הפעולה, ונועד לתת הזדמנות למחבל להיכנע מרצונו, לפני שמופעל נגדו כוח.
 3. יורים על הבניין רקטות נ"ט או רקטות כתף נגד מבנים (כמו לאו או מטאדור) ולעיתים אף משליכים רימונים ויורים על הבית בנשק קל. שלב זה נועד לגרום למחבל לצאת, בשל פחד או בניסיון להימלט מהירי.
 4. מפגיזים את הבניין באמצעות טנקים (כאשר יש טנק זמין לצד הכוח). פעולה זו נועדה להבהיל את המבוקש על ידי הרעש האדיר והרעדת הבית, ולגרום לו להיכנע.
 5. כאשר תנאי השטח מאפשרים זאת, מקדמים כלי צמ"ה (דחפור D9 משוריין, יעה אופני או מחפר ממוגן) אל עבר הבית, תוך איום להורסו אם המחבל לא יוצא. לעיתים, האפקט הפסיכולוגי של צעד זה מספיק בשביל לגרום למבוקש להיכנע.
 6. מרעידים את הבית באמצעות הרס מקומי. עם דחפור, בדרך כלל נועצים את ה-"סכין" (כינוי לכף הדחפור) באחד מקירות הבית. עם מחפר, מתחילים לקלף את הקירות בקומה שבה נמצא המחבל.
 7. הורסים את הבית. אם עד שלב זה המחבל לא נכנע, הוא עשוי להיקבר תחת הריסות הבית שבו התבצר.

ברוב המקרים, המחבלים נכנעים בשלב שבו הדחפורים מגיעים ומתחילים בהריסת הבית, ובמיעוטם המחבלים ממשיכים לירות לעבר הכוח, ולא נכנעים. במקרים נדירים יותר המחבלים נכנעים בשלב מוקדם יותר. נוהל סיר לחץ הוכיח את עצמו כיעיל ביותר: מספר גדול של מבוקשים, חלקם בכירים, נעצרו בדרך זו. כמו כן מספר מחבלים בכירים נהרגו במהלך ביצוע הנוהל, על ידי לוחמי הצמ"ה, כאשר סירבו להסגיר את עצמם והמשיכו לירות על הדחפור בזמן שהרס את הבית.

מפעיל D9 שלחם בקרב בג'נין ב-2002 תיאר את יעילות השיטה בהכנעת מחבלים:

כשאני מנער לך את הקיר, אתה תצא כמו ילד טוב, ושתהיה הלוחם הכי אמיץ. אם יורים עליך, אתה תסתתר. אם שולחים לך טיל, אתה יכול לברוח לחדר אחר. אבל רק מטומטם גמור לא יברח [=יכנע] כשהסכין [הכף של ה-D9] שלי מפרקת בית. אנחנו נכנסנו להם לראש כאויב ששום דבר לא יכול לעצור אותו.

יובל, מפעיל D9 במבצע חומת מגן, מצוטט בכתבה "עד עפר", ידיעות אחרונות, 10 במאי 2002.

לוחם הימ"מ רועי כריסי, שהשתתף בסיכול קייס עדואן במהלך מבצע חומת מגן, העיד שהשימוש בדחפורים מציל את חיי הלוחמים: ”[ה-D9 והבאגר] הם החברים הטובים שלנו, של הלוחמים. הכלים האדירים האלה עושים עבודה מצוינת עד היום, ומונעים הרבה פגיעות בנפש”.[2]

הכלים ההנדסיים המשמשים בנוהל סיר לחץ

[עריכת קוד מקור | עריכה]
כלי צמ"ה ממוגנים עיקריים במערך הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרבית
שם דחפור די־9 ("דובי") – IDF Caterpillar D9 שופל ממוגן / לביא"ה באגר ממוגן
תמונה
סוג דחפור זחלי משוריין יעה אופני ממוגן מחפר זחלי ממוגן
דגם הכלי קטרפילר די־9 (L/N/R/T) קטרפילר 966 (E/F/G/H) קטרפילר 330,
קטרפילר 349E
ייעוד ומשימות
מסה
(משקל)
כ־48 טונות ללא שריון, 56 טונות עם שריון (בדגם D9R) 23 טונות ללא שריון 53 טונות ללא שריון (349E)
הספק מנוע 405 כ"ס (302 קילוואט) נטו (בדגם D9R) 276 כ"ס (206 קילוואט) 395 כ"ס (295 קילוואט) (349E)
ביצועים הנדסיים כושר דחיפה: 716 קילוניוטון (73.0 טון-כוח) כוח שבירה: כ־17.3 קילוניוטון (1.76 טון-כוח).
מומנט מרבי: 1526 ניוטון־מטר
מומנט מרבי: כ־14 טון־מטר.
עומק חפירה מקסימלי: כ־7 מטר.
מהירות מרבית כ־12 קמ"ש בהילוך קדמי ו־14.7 קמ"ש בהילוך אחורי כ־40 קמ"ש כ־5 קמ"ש
סוג כף סכין 9SU או 9U בקיבולת של כ־13 עד 16 מטר מעוקב
+ מעקר אחורי עם עומק חדירה של 123 ס"מ
+ אפשרות למגוב רציף במקום הסכין
יעה קדמי משונן בקיבולת של 4 עד 8 מטר מעוקב (תלוי בדגם) יעה חפירה בקיבולת של כ־3 מטר מעוקב, או פטיש חציבה
חימוש מקלע מאג על הגג, חרך ירי ומדוכות עשן חרך ירי (בדגם לביא"ה) אין
ראו גם: חיל ההנדסה הקרביתציוד מכני הנדסימערך הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרביתאמצעים של חיל ההנדסה הישראליצה"ל • (כתמונה)


נוהל "סיר לחץ" המקורי נועד לפתור מצבי משבר שבהם מחבל מתבצר בבית עם בני ערובה. לאחר הכיתור, הצבת הצלפים והמשא ומתן, השלב האחרון בנוהל היה כניסה רגלית של כוח פריצה לבית, על מנת לשחרר את בני הערובה. הנוהל פותח לאחר מספר מקרי השתלטות על בני ערובה, בעיקר בגבול הצפון, במהלך שנות ה-70 של המאה ה-20, והיווה את הבסיס הראשוני לתרגולות דומות בשטחי יהודה ושומרון ורצועת עזה. אולם, ניתוח של מספר פיגועים העלה כי שיטת הפעולה של המחבלים השתנתה, וכי אין הם מחזיקים עוד בבני ערובה על מנת להציב דרישות כאלו או אחרות למדינת ישראל. מכיוון שכך, ובעקבות מספר מקרים שבהם נהרגו חיילי צה"ל (לעיתים קרובות לוחמי ימ"ס או יחידות שמשון ודובדבן. המקרה המשמעותי היה בהיתקלות בח'אן יונס של המסתערבים ב-1 באוגוסט 1992 שבה נהרג דורון דניאל דרזי ושני חיילים נוספים נפצעו קשה בעת הפריצה לבית), הוחלט כי מכיוון שלא מדובר עוד בסיכון בני ערובה, יש לשנות את התרגולת.

התרגולת בגרסתה החדשה השתכללה והתעצבה בעיקר במהלך האינתיפאדה השנייה. מדרג הפעולות השתנה, כאשר השינוי העיקרי הוא הנכונות להחריף את המצב עד לכדי שימוש בירי פגזי טנקים בכינון ישיר, ושימוש בדחפורי D9 משוריינים או כלי צמ"ה אחרים למיטוט המבנה על המתבצר בו.

השימוש בנוהל גבר אחרי מבצע חומת מגן, בעיקר אחרי הצלחתו הרבה בטיהור מחנה הפליטים ג'נין ממחבלים ללא אבדות נוספות לכוחות, אחרי ש-23 חיילים נפלו בקרב על מחנה הפליטים לפני הפעלה מסיבית של הנוהל. במבצע חומת מגן גבר גם השימוש ב"נוהל שכן", שבו שכן של המבוקש נשלח אל הבית כדי לשכנע את המחבל להסגיר את עצמו. לטענת ארגוני זכויות אדם, "נוהל שכן" היה שם קוד צה"לי לשיטה שבה החיילים למעשה השתמשו באזרחים פלסטינים כ"מגן אנושי". הארגונים, ובראשם בצלם, עתרו לבג"ץ על מנת למנוע מצה"ל את השימוש בנוהל. בג"ץ קיבל את העתירה, ובמשך כמעט שנתיים צה"ל השתמש בגרסה מרוככת של נוהל שכן, שנועדה לעקוף את האיסור שהטיל בג"ץ. ברם, מפקדים בצה"ל הבינו ש"נוהל שכן" המרוכך בעייתי גם הוא ולכן עברו להשתמש יותר בנוהל "סיר לחץ" – נוהל אגרסיבי יותר שבו בדרך כלל נהרס הבית שבו התבצר המבוקש, אך הרבה יותר תקין מבחינה משפטית. בשנת 2005, כאשר בג"ץ פסל גם את נוהל שכן המרוכך הגביר צה"ל עוד יותר את השימוש ב"נוהל סיר לחץ".

בשנים 20022005, ברוב האירועים שבוצע בהם נוהל סיר לחץ, כלי הצמ"ה שבשימוש היו דחפורי D9 המשוריינים בכבדות, וזאת עקב סכנה לכוחות, בעיקר מירי ומטעני חבלה, הן בדרך לזירת האירוע והן בזירה עצמה (מחבל חמוש או מבנה ממולכד). בעקבות הדעיכה בגל הטרור והפגיעה הקשה במחבלים, בשנים 2005 ו-2006 גדל מספר האירועים שבהם כלי הצמ"ה שבשימוש היו יעים אופנִיים ומחפר כאשר מדובר בבניין רב-קומות. השימוש ביעים האופניים נעשה בגלל ניידותם, עלות הפעלתם הנמוכה יותר (מאשר כלים זחליים) והעובדה שהם לא גורמים נזק לתשתיות הכבישים שעליהם הם נוסעים (בניגוד לכלים זחליים כמו ה-D9). דחפור הדי-9 המשוריין נשמר למקרים הקשים יותר. כמו כן, לעיתים נעשה שימוש משולב במספר כלי צמ"ה, כאשר השילוב הנפוץ הוא דחפור D9 ומחפר ממוגן.

אירועים מפורסמים בהם בוצע הנוהל (בגרסתו החדשה)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימה חלקית של מחבלים בכירים שנהרגו או נעצרו על ידי לוחמי הצמ"ה:

טרם האינתיפאדה השנייה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
דחפור משוריין D9 עם מיגון כבד נגד ירי ומטעני חבלה שנמצאים בשימוש מחבלים המתבצרים במבנים.
מחפר ממוגן מדגם קטרפילר 349 של חיל ההנדסה הקרבית, המשמש בנוהל "סיר לחץ" כנגד מבנים בעלי 4 קומות ומעלה.
יעה אופני צבאי ממוגן, מדגם CAT 966G של קטרפילר, המשמש בנוהל "סיר לחץ" החל מ-2004 כנגד מבנים קטנים.
יעה אופני צבאי ממוגן מדגם קטרפילר 966.
דחפור D9 משוריין הורס מבנה טרור במהלך מבצע עופרת יצוקה.
 • 3 במרץ 2000: הימ"מ, בעזרת השב"כ, איתר חוליה של חמישה מחבלים פלסטינים שהתבצרו בבית בעיר טייבה ועמדו לצאת לפיגוע מקביל במספר ערים. מחבל אחד הסגיר את עצמו, ואילו השאר נהרגו בידי לוחמי הימ"מ ובידי הדחפור המשוריין שהרס את הבית.

האינתיפאדה השנייה (2000–2005)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי האינתיפאדה השנייה (2006–2014)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך אינתיפאדת הסכינים וטרור היחידים (2015–2021)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך גל הטרור של 2022 ומבצע שובר גלים (2022–2023)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ סמואל מ. כץ, The Ghost Warriors: Inside Israel's Undercover War Against Suicide Terrorism,‏ מבואה מהספר בגוגל ספרים.
 2. ^ הרצאה | יממ - מיחידה משטרתית ליחידה לאומית מאת רועי כריסי, סרטון בערוץ "הגילדה - הבית של מנהלי הביטחון", באתר יוטיוב (אורך: 01:04:04).
 3. ^ יואב לימור, סופו של מתכנן טבח ליל הסדר, באתר nrg‏, 7 באפריל 2002
 4. ^ Matt Rees, James Nachtway ו-VII‏, Untangling Jenin's Tale, באתר כתב העת טיים, נלקח מהגיליון של 13 במאי 2002(הקישור אינו פעיל, 18.11.2019)
 5. ^ אפרת וייס, ג'נין: כוח צה"ל הרג את יד ימינו של זביידי, באתר ynet, 25 בדצמבר 2004
 6. ^ Militant killed in Israeli raid, באתר ה-BBC News, ‏10 במרץ 2005
 7. ^ שחר פישר ואורלי גריטון, מפלצות התהילה, בשבועון "במחנה", הועתק (נסרק) לאתר הפורומים פרש ב-13 בדצמבר 2005
 8. ^ יש דיווחים סותרים על הכלי שהרס את הבית: יעה אופני, "שופל" או דחפור זחלי D9 שמכונה לעיתים גם "שופל". המקורות הבאים מדווחים על דחפור: אמיר בוחבוט, 10 שנים אחרי פיגוע הירי נלכדו הרוצחים, באתר nrg‏, 7 ביוני 2006 ובכיר המבוקשים ביו"ש נעצר, באתר ערוץ 7, 23 במאי 2006.
 9. ^ מח"ט בנימין: המחבל הבכיר הסתתר זמן רב לאחר שלמד את דרך הפעולה של צה"ל, באתר ערוץ 7, 23 במאי 2006
 10. ^ אמיר בוחבוט, נלכד האחראי לרציחתם של 55 ישראלים, באתר nrg‏, 23 במאי 2006
 11. ^ זמן אמת (תוכנית טלוויזיה) - עונה 5, פרק 6.
 12. ^ אמיר בוחבוט ודורון נחום, הפלסטינים: צה"ל הרג 2 נשים, באתר nrg‏, 3 בנובמבר 2006
 13. ^ עמית כהן, חברון: חוסל בכיר חמאס שתכנן הפיגוע בדימונה, באתר nrg‏, 27 ביולי 2008
 14. ^ אמיר בוחבוט ועמית כהן, כוחות הביטחון הרגו בכיר ופעיל חמאס באזור חברון, באתר nrg‏, 8 באוקטובר 2010
  תמונות מחדשות יאהו: תמונה 1(הקישור אינו פעיל, 18.11.2019) (AFP) ‏, תמונה 2(הקישור אינו פעיל, 18.11.2019) ‏ (AP)
 15. ^ אוהד חמו, ‏מעצר מבוקש הפך לסיכול ממוקד, באתר ‏מאקו‏, 27 בפברואר 2014 - אף על פי שהקריין מכנה את הדחפור בתמונה כ-D9 מהתמונות ניתן לראות שמדובר בשופל ולא ב-D9
 16. ^ דיון הכולל תמונות בפורום צבא וביטחון בפרש.
 17. ^ אור הלר, כוחות צה"ל בגדה הרגו מבוקש במהלך פעילות מדרום לשכם, באתר nana10
 18. ^ רון בן ישי ואליאור לוי, החשבון נסגר: ישראל חיסלה את רוצחי הנערים, באתר ynet, 23 בספטמבר 2014.
 19. ^ יפתח כרמלי, מאחורי הקלעים של סיכול חוטפי הנערים, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 23 בספטמבר 2014.
 20. ^ אמיר בוחבוט‏, כשהלוחם הוותיק זוהה כמחבל: כך הסתבך המבצע של הימ"מ בג'נין, באתר וואלה‏, 01 בספטמבר 2015.
 21. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, מבצע חיסול המחבל: שב"כ איתר, ימ"מ כיתר וירה, צה"ל פיקד והחריב את הבית, באתר ynet, 27 ביולי 2016,
  אליאור לוי, משפחת המחבל מאשימה: מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הסגירו אותו, באתר ynet, 27 ביולי 2016.
 22. ^ ידיעה בחדשות 0404.
 23. ^ דניאל סיריוטי, קרב לילי בג'נין: שני לוחמים נפצעו במבצע ללכידת רוצחי רזיאל שבח, באתר ישראל היום, 17 בינואר 2018 23:42,
  יואב זיתון, אליאור לוי, אלישע בן קימון, איתמר אייכנר ואחיה ראב"ד, הפשיטה בג'נין: שני לוחמי מג"ב נפצעו קשה וקל, רוצח הרב שבח חוסל, באתר ynet, 18 בינואר 2018.
 24. ^ יואב זיתון, אליאור לוי ואחיה ראב"ד, חצי יממה בג'נין: פריצת הדרך שסייעה לאיתור המחבלים והקשר לחמאס, באתר ynet, 18 בינואר 2018.
 25. ^ "סגירת המעגל היא מסר למפגעים - ידו הארוכה של צה"ל תגיע לכולם", אתר צה"ל, 6 בפברואר 2018.
 26. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, כוחות הביטחון חיסלו את ראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח, באתר ynet, 6 בפברואר 2018,
  אפרת פורשר, חודש לאחר הפיגוע: חוסל רוצח הרב רזיאל שבח, באתר ישראל היום, 6 בפברואר 2018.
 27. ^ לוחם ימ"מ נפצע קשה בפעילות באזור ג'נין, שני מבוקשים נעצרו, באתר ערוץ 7, 13 במאי 2022.
 28. ^ אריה יואלי, ‏חילופי אש בשכם: הימ"מ חיסל מספר מחבלים, באתר "סרוגים", 24 ביולי 2022,
  אלון חכמון, ‏חילופי אש בשכם: מחבלים שהתבצרו בבית חוסלו ע"י כוחות הביטחון | צפו בהרס, באתר מעריב אונליין, 24 ביולי 2022,
  יואב זיתון, אייל ערביד, חילופי אש ליליים עם כוחות הביטחון בשכם: לפחות שני מחבלים נהרגו, באתר ynet, 24 ביולי 2022.
 29. ^ ניר דבורי, ‏לאחר שעות של חילופי אש בשכם: המחבל איבראהים א-נאבולסי חוסל על ידי כוחות הביטחון, באתר ‏מאקו‏, 9 באוגוסט 2022,
  יואב זיתון, אייל ערביד, אלישע בן קימון, "ארכי-מחבל" שירה על עמדות צבאיות: המבוקש איברהים אל-נבולסי חוסל, באתר ynet, 9 באוגוסט 2022.
 30. ^ תחת חילופי אש כבדים: המבצע בג'נין שמנע פיגוע, סרטון בערוץ "כאן חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 04:00), 27 בינואר 2023.
 31. ^ אחרי קרב ארוך: הושגה שליטה על תחנת משטרת שדרות, מחבלים חוסלו, באתר ynet, 8 באוקטובר 2023
 32. ^ תיעוד המחבל התבצר במזרח ירושלים וחוסל על ידי כלים הנדסיים | צפו, באתר כיפה, 5 בנובמבר 2023.
 33. ^ יואב זיתון, עינב חלבי, לפחות 5 מחבלים חוסלו בפשיטה ליד טול כרם, צה"ל מכתר בית כבר 13 שעות, באתר ynet, 4 במאי 2024,
  ניר דבורי, ‏לוחם ימ"מ נפצע בפעילות מבצעית בטולכרם, 5 מחבלים חוסלו, באתר ‏מאקו‏, 4 במאי 2024.
 34. ^ יואב זיתון, עינב חלבי, לוחם ימ"מ נפצע אנוש ליד טול כרם, חוסלו המחבלים שרצחו את אלחנן קליין, באתר ynet, 4 במאי 2024.