לדלג לתוכן

נוילנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נוילנד
כיתוב תמונה
כיתוב תמונה
כיתוב תמונה
מידע כללי
מאת אשכול נבו
שפת המקור עברית
הוצאה
הוצאה זמורה ביתן
תאריך הוצאה 2011 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עמודים 550
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 003148988
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נוילנד הוא רומן מאת אשכול נבו שיצא לאור ב-2011 והפך עד מהרה לרב-מכר.

עלילת הספר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מני פלג, בעל עסק פרטי, יוצא לבדו לטיול תרמילאים בדרום אמריקה לאחר מות אשתו, ולא יוצר קשר עם שני ילדיו. לאחר שבתו יוצרת קשר עם אלפרדו, פרואני המתמחה במציאת נעדרים, יוצא בנו דורי לחפש אותו בעזרת אלפרדו.

במקביל, יוצאת ענבר, מפיקת תוכנית רדיו, לפגוש את אמהּ שירדה מהארץ וגרה בברלין, כדי לחדש את הקשר אתה. לאחר שהיא שוהה אצלה כמה ימים, היא פונה לחזור לארץ, אך מתחרטת, ועולה על המטוס הראשון היוצא משדה תעופה למדינה שאינה אנטי-ישראלית: פרו.

דורי וענבר נפגשים באופן אקראי, לאחר שענבר מטיילת בכמה מדינות דרום-אמריקאיות, וענבר משתכנעת להמשיך עם דורי את המסע למציאת אביו בעזרתו של אלפרדו. לאחר מסע הרפתקאות, בו מגלה דורי שאביו הלום-קרב מאז מלחמת יום הכיפורים, הם מוצאים יומן שכתב אביו של דורי במחשב הנמצא בימת טיטיקקה, בה התאכסן במשך כמה ימים, בו הוא כותב על תהליך שעבר, ובסופו החליט להקים חווה בארגנטינה.

אלפרדו לא מסכים להיכנס לארגנטינה, ולא מסכים לגלות את הסיבה - שאביו שנטש אותו בילדותו נמצא שם, והוא לא רוצה לפגוש אותו, כדי שלא יהרוג אותו. בלית ברירה נכנסים דורי וענבר לארגנטינה בלעדיו, אך עם ליווי צמוד של אחד מעוזריו. בארגנטינה, הם מגיעים לאזור של מושבות הברון הירש, שם הקים מני פלג חווה בשם נוילנדגרמנית: ארץ חדשה) לשם מתאספים צעירים בני לאומים שונים המקבלים עליהם עקרונות של אי-אלימות, נתינה, שוויון, פתיחות ונאורות. נוילנד אינה תחליף לאלטנוילנד של הרצל אלא מהווה אתגר למדינת ישראל, מה הייתה ומה היא צריכה להיות.

מני מנסה לשכנע את דורי וענבר להישאר בנוילנד אבל מלחמת לבנון השנייה משכנעת אותם לחזור מיד לישראל ולעזור למשפחותיהם המגיעות לבתיהם בגלל מתקפת הטילים. יחסיהם נמשכים גם אחר כך.

הספר הארוך (550 עמודים) נוגע בפרשיות רבות בתולדות העם היהודי: השואה, ההעפלה, שכול, יחס לגרמנים ומהות הציונות.

הדמויות הראשיות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • דורי - מורה להיסטוריה בבית ספר תיכון, הרואה במקצועו שליחות, ונערץ על ידי תלמידיו. נשוי ואב לבן, אך הוא מרגיש שהיחסים בינו לבין אשתו לא טובים כבעבר. לבקשת אחותו, דורי נאלץ לטוס לאמריקה ולצאת למסע חיפושים אחרי אביו.
 • מני פלג - אלמן בן 60 ואב לשניים - דורי וצאלה. הלום קרב ממלחמת יום הכיפורים בעל עסק פרטי שלאחר מות אשתו סוגר את העסק ויוצא לטיול תרמילאים באמריקה הדרומית. נחשב ל"חוזה" של נוילנד, ועומד בראשה.
 • ענבר - מפיקה צעירה בתחנת רדיו אזורי. הוריה התגרשו לאחר משבר גדול במשפחה בגלל מותו (ככל הנראה בהתאבדות) של אחיה, יואב, בעת שירותו הצבאי, ושניהם ירדו מהארץ: אביה חי באוסטרליה, נשוי בשנית ואב לבן נוסף, ואמהּ חיה בברלין עם בן-זוגה. לאחר שהיא מבקרת אצל אימה, בברלין, היא לוקחת במקום טיסה חזרה לישראל - טיסה לפרו, שם היא פוגשת את דורי. במהלך מסעה היא מתחילה לכתוב.
 • לילי - סבתה של ענבר שהספיקה ברגע האחרון לברוח מאירופה ולעלות על אוניית המעפילים "טייגר היל", כדי להיפגש עם חברהּ נתן. לאורך כל חייה קרועה בין הבחירה שבחרה - בעלה, נתן - ובין פימה, אותו פגשה במסע לארץ ישראל, ועליו היא חולמת בלילות.
 • אלפרדו - מורה דרך פרואני, עליז וחובב נשים. אלפרדו הוא בעל חברה לאיתור נעדרים, אך מתעסק רק במקרים המסקרנים אותו באופן אישי, ומקרים בהם לאחר עצתו של שאמאן, שאומר שיש סיכוי למצוא את הנעדר בחיים, ולא רק את גופתו. אביו נטש אותו ואת אמו בילדותו.

דמויות משניות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • פימה - נגן מפוחית שעלה עם לילי לישראל, ורצה בה אך היא בחרה בנתן. סבו של דורי, ואביו של מני.
 • נתן - בעלה של לילי וסבה של ענבר.
 • חנה - אמהּ של ענבר. היחסים של ענבר ושל חנה לא טובים במיוחד, בעקבות גיל ההתבגרות של ענבר, דבר שנמשך גם עד לבגרותה של ענבר. חנה ירדה מהארץ וחיה בברלין, עם בן-זוגה ברונו.
 • צאלה - אחותו של דורי ובתו של מני. בעקבות בקשתה, דורי נוסע לדרום אמריקה, לחפש אחרי אביהם.
 • רוני - אשתו של דורי. בסוף הספר דורי מרגיש שהיחסים שלו ושלה התערערו, גם בעקבות מסעו וגם משום שהם היו מעורערים מלפני כן.
 • איתן - החבר של ענבר.

אופן הכתיבה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מסופר מנקודות מבט רבות: כאשר הוא נכתב מנקודת מבטו של אלפרדו הוא נכתב בגוף ראשון, והאחרות בגוף שלישי - ענבר, דורי, חנה (אמה של ענבר), לילי - שרוב הפרקים שלה הם זכרונות של עברהּ: המסע לארץ וההתלבטות בין נתן לפימה - נסיה (דמות שממציאה ענבר), היהודי הנודד - אחד משוכני נוילנד, ומני - אשר הסיפור מסופר מנקודת מבטו פעמיים; כשקוראים את יומנו, הכתוב ללא סימני פיסוק, ופעם אחת במשותף עם דורי.

בספר לא מובאות מירכאות, כמקובל, בתחילת וסוף כל דיבור, אלא רק בציטוטים. דבר זה מאפשר מעבר בין דיבורים למחשבות.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]