נומוניקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נומוניקס (Numonyx) הייתה חברת הייטק שהוקמה ב-31 במרץ 2008, על ידי החברות אינטל, אס.טי. מיקרואלקטרוניקס (ST Microelectronics) ובית ההשקעות "פרנסיסקו פרטנרז". ב-2 בפברואר 2010, נקנתה החברה על ידי חברת מייקרון טכנולוגיה האמריקאית.

החברה פיתחה זכרונות מסוג פלאש. שווי השוק של החברה בעת הקמתה נאמד ב-2.38 מיליארד דולר.

תהליך הקמתה וייעוד החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נומוניקס החלה דרכה כחברה ייעודית בשוק הזיכרונות, כשמטרתה העיקרית היא לספק מוצרים ללקוחות המייצרים התקני מוצרי צריכה ותעשייה, כולל טלפונים סלולריים, נגני מדיה, מצלמות דיגיטליות, מחשבים אולטרה-ניידים וציוד היי-טק אחר. החברה לא ייעדה את מוצריה בתחום הזיכרונות לצרכנים סופיים.

במסגרת בניית החברה החדשה העבירה אינטל לידי נומוניקס את מפעל Fab18 בקריית גת על כל מתחמי הייצור שלו ועל 1,300 עובדיו. המפעל, שכונה מחדש Fab1, עסק בייצור שבבי זיכרון הבזק בטכנולוגיית NOR, שהייתה מסגרת הפעילות שלו גם בעבר. המפעל החדש החל לייצר ב-1999 מיקרו-מעבדים, ובין 2006 ל-2008 עבר שדרוג משמעותי בטכנולוגיות הייצור שלו: בתחילה פעל בטכנולוגיית 180 ננו-מטר, ובמחצית השנייה של 2008 עבר לייצור בטכנולוגיית 45 ננו-מטר, שמאפשרת לייצר מספר גדול יותר של רכיבים על פני כל פרוסת סיליקון. כמו כן, מאפשרת טכנולוגיה זו ייצור רכיבים בעלי צפיפות ונפח זיכרון גבוהים יותר.

פעילותה העסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה עסקה בשילובים בין טכנולוגיות הזיכרון RAM NOR RAND, והטכנולוגיה PCM - Phase Change Memory.

על לקוחותיה העיקריים של החברה נמנו יצרני הטלפונים הסלולריים ´נוקיה´, ´סוני-אריקסון´, ´מוטורולה´, ´LG´, ´סמסונג´ ועוד. חברות נוספות הרוכשות ממנה את רכיבי הזיכרון מייצרות התקנים למוצרי צריכה ותעשייה כגון: נגני MP3, מצלמות דיגיטליות, מחשבים ניידים זעירים, וכדומה.

לחברה במשך שנות פעילותה היו כתשעה מפעלים, בסינגפור, איטליה וישראל (שישה מפעלי ייצור של פרוסות סיליקון 200 מילימטר ושלושה מפעלי ייצור של פרוסות 300 מילימטר). בנוסף, יש היו לה מספר מרכזי מחקר ופיתוח, חלקם באיטליה וחלקם בארצות הברית, וחלקם הועברו, כמו המפעל בקרית-גת, כחלק משיתוף הבעלות עם אינטל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]