נונוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נונוס
Νόννος
הדיוניסיקה, יצירתו הגדולה
הדיוניסיקה, יצירתו הגדולה
לידה המאה ה-5
מצרים
פטירה המאה ה-5
מצרים
מדינה פרובינקיה מצרים, האימפריה הרומית
לאום יווני
אירועים משמעותיים כתיבת הדיוניסיקה
שפות היצירה יוונית הומרית
תחום כתיבה שירה אפית
יצירות בולטות הדיוניסיקה

נונוס מפאנופוליסיוונית: Νόννος ὁ Πανοπολίτης) היה המשורר האפי היווני הבולט ביותר של התקופה הרומית הקיסרית[1]. הוא היה יליד פאנופוליס (אנ') בתבאידה (אנ') המצרית וחי כנראה במאה ה-5 לספירה. הוא ידוע בתור המלחין של הדיוניסיקה, סיפור אפי על האל דיוניסוס, ושל המטבול, פרפרזה על בשורת יוחנן. האפוס דיוניסיקה מתאר את חייו של דיוניסוס, יציאתו להודו וחזרתו בניצחון. הוא נכתב ביוונית הומרית ובהקסמטר דקטילי, והוא מורכב מ-48 ספרים המורכבים מ-20,426 שורות.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אין כמעט עדות לחייו של נונוס. ידוע שהוא היה יליד פאנופוליס שבמצרים העליונה משמו בכתבי יד וההתייחסות באפיגרמה 9.198 של האנתולוגיה פלטין (אנ'). של המאה ה-5 לספירה. הוא בוודאי חי לאחר החיבור היווני של קלאודיאנוס "גיגאנטומכיה" (כלומר, אחרי 394–397), שכן נראה שהוא מכיר את היצירה הזו. נראה שאגתיאס סקולסטיקוס (אנ') עקב אחריו, תוך התייחסות של אמצע המאה ה-6 אליו כ"סופר אחרון"[2].

לפעמים הוא מתערבב עם "נונוס הקדוש" (אנ') מההגיוגרפיות של "פלאגיה הקדושה" (אנ') ועם נונוס (אנ'), הבישוף של אדסה (אנ') שהשתתף בוועידת כלקדון, שנראה כי שניהם היו עכשוויים בערך, אך האסוציאציות הללו כנראה מוטעות.

הדיוניסיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דיוניסיקה

יצירתו העיקרית של נונוס היא האפוס דיוניסיקה בן 48 הספרים, השיר הארוך ביותר ששרד מהעת העתיקה הקלאסית[3]. יש בו 20,426 שורות המורכבות בהקסמטרים ביוונית הומרית ודקטילית, שהנושא העיקרי שלהן הוא חייו של דיוניסוס, יציאתו להודו וחזרתו בניצחון. השיר אמור להיות מתוארך למאה ה-5. פעם הוא נחשב לאיכות ספרותית ירודה, אבל המוני כתיבה עדכנית (בעיקר במהדורת Budé ובפירוש השיר ב-18 כרכים) הוכיחה שהוא מראה מיומנות ספרותית מושלמת, גם אם הבזבזנות הבארוקית המובהקת שלו היא פזרנות נרכשת. טעם לקורא מודרני. הגרסה שלו מזמנת תשומת לב: בכתיבה בהקסמטרים הוא משתמש בשיעור גבוה יותר של דקטילים ופחות התעלמות מאשר משוררים קדומים יותר; זה בתוספת השימוש העדין שלו באליטרציה ובאסוננס מעניק לפסוק שלו מוזיקליות ייחודית. טעות שיש לתקן היא שהוא בוודאי היה פגאני בעת כתיבת השיר: אבל ההתייחסות למיתוס כאל פיקציה נעימה היה נפוץ מאז התקופה ההלניסטית, ונונוס מתעלם מהטקס הפגאני, שהיה תמצית הפגאניזם האותנטי.

הפרפרזה של יוחנן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרפרזה שלו על יוחנן (Metabolḕ toû katà Iōánnēn Euaggelíou) שרדה גם היא. עת כתיבתו אינו ידוע בבירור. בעוד ניתוח טקסטואלי מצביע על כך שהוא קדם לדיוניסיקה, כמה חוקרים סבורים כי לא סביר שנוצרי מומר היה ממשיך להקדיש עבודה רבה כל כך לנושאים הפגאניים של הדיוניסיקה[4][5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נונוס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נונוס, באתר אנציקלופדיה בריטניקה (באנגלית)
  2. ^ אגתיאס, היסטוריה 4.23. (530 x 580)
  3. ^ ניל הופקינסון. חקירות בדיוניסיקה של נונוס, (קיימברידג', 1994) עמ' 1–4
  4. ^ פרנסיס ויאן (צר'). "מרטוס" אצל Nonnos de Panopolis. Etude de sémantique et de chronologie.' REG 110, 1997, 143-60. נדפס מחדש ב: L'Épopée posthomérique. Recueil d'études. אד. דומניקו אקורינטי. אלכסנדריה: Edizioni dell'Orso, 2005 (Helenica 17), 565-84
  5. ^ "נונוס", ביבליוגרפיה הלניסטית, גוגל אתרים
ערך זה הוא קצרמר בנושא יוונים ובנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.