נוער הליכוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוער הליכוד
לוגו נוער הליכוד
תאריך ייסוד 1979
השתייכות פוליטית ימין מדיני וכלכלי
מפלגה מקבילה הליכוד
יושב ראש נועה אימבר
מרכז ירושלים

נוער הליכוד הוא ארגון הנוער של מפלגת הליכוד.

פעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוער הליכוד מפעיל סניפים בכעשרים ערים וישובים בהם: ירושלים, אשקלון, רחובות, הרצליה, גבעת שמואל, באר שבע, חיפה, חמדת, אשדוד, רמת הגולן ועוד.

הארגון מקיים סמינרים פעמיים בשנה, נציגיו משתתפים בכנסים פוליטיים וא-פוליטיים, מפעילים מעגלי שיח ובני הנוער בה פעילים חברתית גם בארגונים התנדבותיים א-פוליטיים אחרים.

פעילות הארגון נחלקת לשלושה רבדים: אידאולוגי, פוליטי וחברתי.

הפעילות האידאולוגית כוללת סיורים וביקורים בכנסת ישראל, ובאה לידי ביטוי גם בפעילות בסניפים בה משלבים את ערכי הליכוד של זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין, סמינר הנוער אשר חל פעמיים בשנה מתקיים ברוח ערכי הליכוד.

הפעילות הפוליטית כוללת פגישות עם חברי הכנסת המכהנים והקודמים ונוכחות באירועי הליכוד, לעיתים מתקיימות פגישות בין חברי נוער פוליטי אחרות במעגלי שיח וכדומה.

הפעילות החברתית באה לידי ביטוי בקמפיינים ייעודיים, בשיתופי פעולה עם קבוצות נוער נוספות, פגישות עם שורדי השואה.בשנת 2020 במשך גל הקורונה התארגנה קבוצה מתוך נוער הליכוד אשר יזמה ויצאה מטעם ארגון "עזר מציון" לקנות מזון ותרופות לקשישים ואזרחים בסיכון גבוה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרזה שפורסמה על ידי נוער הליכוד ב-1981

שנות השמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1979 נוסד נוער הליכוד והתקיימה ועידת היסוד של הארגון בה נכחו עשרה חברי כנסת מטעם הליכוד.[1] בשנת 1980 נציגי הארגון אספו לשר האוצר יגאל הורוביץ חתימות של רבבת אנשים התומכים בפעילותו הכלכלית.[2] כן באותה שנה שימשו נציגי נוער הליכוד כמתווכים בסכסוך של שר האוצר עם ארגון המורים.[3] בשנת 1981 נוער הליכוד השתתף בפעילות הבחירות לכנסת.

הסניף הראשון של נוער הליכוד נפתח בחיפה בשנת 1984 על ידי אברהם אורן, אך לא נשמר על ידי הפעילים והתפרק עוד באותה השנה.

שנות התשעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1991 הוקם נוער הליכוד מחדש על ידי קבוצה של בני נוער אשר פעלו במפלגה,.[4] במהלך השנים הנוער הקים מחאות ולימד עשרות בני נוער על האידאולוגיה הליברלית והלאומית של זאב ז'בוטינסקי.

נוער הליכוד של שנות ה-90 היווה חלק מהותי וחשוב במפלגה, בזמנו לחברי הליכוד היה מן כרטיס חבר אשר בעזרתו היו הולכים להצביע בפריימריז וכדומה, וגם נוער הליכוד קיבל כרטיס חבר, הכרטיס האחרון הופק לכל חברי הליכוד בשנת 2004, ומאז אין בו שימוש.

באותם זמנים לא היה המושג "נוער הליכוד", אלא האגף הצעיר, נוער, צעירים וסטודנטים. בשנות התשעים היה רכז מבוגר שהיה אחראי על הצעירים, הראשון מבניהם היה אייל מיירוביץ', אחריו עבר התפקיד לידי מספר אנשים בזמנים שונים ובהם: ג'יימי אלגורד, שירז פרידמן, ליאור גולדשטיין וניר אבודרהם. בבעלות ראש אגף הצעירים הייתה כרטיסיה של תנועת התחייה עם דפים של טלפונים של כל הפעילים, וכך לפני כל פעילות היו מתקשרים להודיע על פעילות לכל בני הנוער מרחבי הארץ. מלבד לשיחות בכרטיסיה שאר התנהלות הנוער הייתה במכתבים והיו מצורפים מדבקות, והמדבקה הכי נפוצה של נוער הליכוד הייתה "ימין זה אין".

אותם צעירים בשנות ה-90 מספרים על תחושת השליחות שהייתה בעיניהם להיכנס לנוער מפלגתי, הכניסה לנוער הייתה בשל תחושת השתיקה והפספוס בשל האסון הפוליטי שמתרחש, והדרך היחידה למנוע את זה, זה להצטרף לליכוד כחובה מוסרית, כשינוי, כלמנוע אסור, התפיסה הייתה שהדרך היחידה להשפיע היא מתוך המפלגה ולא לתנועת נוער. להצטרף למפלגה כדי למנוע אסון. גם היום התפקדות למפלגה מסוימת היא הדרך למנוע אסון, להשפיע מבפנים.

הפעילות העיקרים בשנות התשעים הייתה בעיקר בסניפים, הסניף הראשון שהוקם ודרכו התחיל הנוער היה סניף ראשון לציון על ידי ניסים ואטורי. הסניפים ארגנו על בסיס שבועי הפגנות בצומת מרכזי בכל עיר, וזאת בשל חוויה אופוזיציונית חזקה מאוד, שכללה מאבק ימני על משא ומתן על הגולן. ראשון לציון, צפת, הרצליה, פ"ת, תל אביב היו הסניפים המרכזיים.

אחד מהאירועים המשמעותיים ביותר של נוער הליכוד בשנות התשעים היא הפגנת ענק. ימים ספורים לפני הסכמי אוסלו, נוער הליכוד ארגן הפגנת ענקית בת 5 ימים בגן צא'רלס, כנגד משא ומתן עם אשף קצת לפני הסכמי אוסלו, אירוע זה נזכר כמכונן ואחת הפעילות הכי גדולות של נוער הליכוד הארצי.

שנות האלפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך עיתון.jpg

הנוער בעשור הראשון של שנות ה-2000 עדיין היה כחלק מאגף צעירי הליכוד בו נכללו בני נוער, סטודנטים וצעירים. בשנתיים הראשונות של שנות ה2000 עמד בראשות הנוער רובי יונה, הנוער אז עסק בעיקר בפרויקטים קהילתיים בהם חברי הנוער חילקו נשנושים ומזונות לחיילים במחסומים, עזרו בשיעורים לילדי יסודי, שימחו קשישים בבתי חולים ועוד, הנוער אז קיבל הד תקשורתי בעקבות תמיכה עוצמתית בכוחות הביטחון והממשלה.

החל מאוגוסט 2003 עד ינואר 2007 עמד בתפקיד ראש אגף הצעירים ניר אבודרהם, בתקופתו של ניר האגף מנה כ-20,000 צעירים מתוך 300,000 חברי ליכוד. לאחר עזיבתו של ניר בשנת 2007 התפצל אגף הנוער מהצעירים, הצעירים שמרו על פעילות סדירה, הנוער הפסיק את פעילותו עד ההקמה מחדש.

בשנת 2014 התחדשה פעילות נוער הליכוד, במסגרת צעירי הליכוד, על ידי קבוצה של חברים שבתפקיד היו"ר עמדה שיר הלל. לאחר ההקמה המחודשת הם זכו לתמיכה רבה מכל חברי הכנסת. בזמנו, הם קידמו את חוק הורדת גיל הבחירה לכנסת לגיל 17, החוק הגיע לתהליכים מתקדמים בנושא ביחד עם מועצת התלמידים והנוער הארצית, לבסוף הנושא נתקע בוועדת שרים לענייני חקיקה בגלל בעיות קואליציוניות.

בשנת 2020, נוער הליכוד לקחו חלק משמעותי במערכות הבחירות, הפריימריז ומחאות שחלו באותה השנה, במהלך כל מערכת הבחירות סבב ג' נכחו חברי הנוער בכנסים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ועמדו לצידו על הבמה.

לאחר פעילות 3 מערכות בחירות, 2 מערכות פריימריז ולאחר עצירת הפעילות אגף מגיפת הקורונה, פירסמו בטוויטר כי החלו קמפיין חדש להורדת רגולציה בשיעורי הנהיגה.

יושבי ראש הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם שנות כהונה
ניסים ואטורי 1991
דב סקולר/ דרור חייאק/ אסי אקר 1992
ירון דנה 1993
רמי גרינברג 1995
רובי יונה 2000-2002
שיר הלל 2014-2015
עילי הספרי[5] 2015-2017
בתאל ואטורי[6] 2017-2019
נועה אימבר[7] 2019- מכהנת

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]