נוער הליכוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נוער הליכוד
נוער הליכוד.jpg
פעילות ארגון נוער פוליטי
שפה רשמית עברית
מדינה ישראלישראל  ישראל
מטה הארגון Emblem of Jerusalem.svg  ירושלים
בעלות מפלגת הליכוד
יושב ראש נועה אימבר
תאריך הקמה 1979
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

נוער הליכוד הוא ארגון הנוער הרשמי של מפלגת הליכוד.

פעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוער הליכוד מפעיל סניפים בכעשרים ערים וישובים בהם: ירושלים, אשקלון, רחובות, הרצליה, גבעת שמואל, באר שבע, חיפה, אשדוד, רמת הגולן ועוד.

הארגון מקיים סמינרים פעמיים בשנה, נציגיו משתתפים בכנסים פוליטיים וא-פוליטיים, מפעילים מעגלי שיח ובני הנוער בה פעילים חברתית גם בארגונים התנדבותיים א-פוליטיים אחרים.

פעילות הארגון נחלקת לשלושה רבדים: אידאולוגי, פוליטי וחברתי.

הפעילות האידאולוגית כוללת סיורים וביקורים בכנסת ישראל ובאה לידי ביטוי גם בפעילות בסניפים בה משלבים את ערכי הליכוד של זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין, סמינר הנוער אשר חל פעמיים בשנה מתקיים ברוח ערכי הליכוד יחד עם אנשי ימין משפיעים ומובילי דעת קהל.

הפעילות הפוליטית כוללת פגישות עם חברי הכנסת המכהנים והקודמים ונוכחות באירועי הליכוד, לעיתים מתקיימות פגישות בין חברי נוער פוליטי אחרות במעגלי שיח וכדומה.

הפעילות החברתית באה לידי ביטוי בקמפיינים ייעודיים, בשיתופי פעולה עם קבוצות נוער נוספות, פגישות עם שורדי השואה. בשנת 2020 במשך גל הקורונה התארגנה קבוצה מתוך נוער הליכוד אשר יזמה ויצאה מטעם ארגון "עזר מציון" לקנות מזון ותרופות לקשישים ואזרחים בסיכון גבוה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרזה שפורסמה על ידי נוער הליכוד ב-1981
נוער הליכוד בסיור בכנסת בשנת 2000

שנות השמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1979 נוסד נוער הליכוד והתקיימה ועידת היסוד של הארגון בה נכחו עשרה חברי כנסת מטעם הליכוד.[1] בשנת 1980 נציגי הארגון אספו לשר האוצר יגאל הורוביץ חתימות של רבבת אנשים התומכים בפעילותו הכלכלית.[2] כן באותה שנה שימשו נציגי נוער הליכוד כמתווכים בסכסוך של שר האוצר עם ארגון המורים.[3] בשנת 1981 נוער הליכוד השתתף בפעילות הבחירות לכנסת.

הסניף הראשון של נוער הליכוד נפתח בחיפה בשנת 1984 על ידי אברהם אורן, אך לא נשמר על ידי הפעילים והתפרק עוד באותה השנה.

שנות התשעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1991 הוקם נוער הליכוד מחדש על ידי קבוצה של בני נוער אשר פעלו במפלגה.[4] במהלך השנים הנוער הקים מחאות ולימד עשרות בני נוער על האידאולוגיה הליברלית והלאומית של זאב ז'בוטינסקי.

נוער הליכוד של שנות ה-90 היווה חלק מהותי וחשוב במפלגה, בזמנו לחברי הליכוד היה מן כרטיס חבר אשר בעזרתו היו הולכים להצביע בפריימריז וכדומה, וגם נוער הליכוד קיבל כרטיס חבר, הכרטיס האחרון הופק לכל חברי הליכוד בשנת 2004, ומאז אין בו שימוש.

באותם זמנים לא היה המושג "נוער הליכוד", אלא האגף הצעיר, נוער, צעירים וסטודנטים. בשנות התשעים היה רכז מבוגר שהיה אחראי על הצעירים, הראשון מבניהם היה אייל מיירוביץ', אחריו עבר התפקיד לידי מספר אנשים בזמנים שונים ובהם: ג'יימי אלגורד, שירז פרידמן, מלי נגוסה, ליאור גולדשטיין וניר אבודרהם. בבעלות ראש אגף הצעירים הייתה כרטיסייה של תנועת התחייה עם דפים של טלפונים של כל הפעילים, וכך לפני כל פעילות היו מתקשרים להודיע על פעילות לכל בני הנוער מרחבי הארץ.

הפעילות העיקרים בשנות התשעים הייתה בעיקר בסניפים, הסניף הראשון שהוקם ודרכו התחיל הנוער היה סניף ראשון לציון על ידי ניסים ואטורי. הסניפים ארגנו על בסיס שבועי הפגנות בצומת מרכזי בכל עיר, שכללה מאבק ימני על משא ומתן על רמת הגולן.

אחד מהאירועים המשמעותיים ביותר של נוער הליכוד בשנות התשעים היא הפגנת ענק. ימים ספורים לפני הסכמי אוסלו, נוער הליכוד ארגן הפגנת ענק בת 5 ימים בגן צא'רלס, כנגד משא ומתן עם אשף קצת לפני הסכמי אוסלו.

שנות האלפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנוער בעשור הראשון של שנות ה-2000 עדיין היה כחלק מאגף צעירי הליכוד בו נכללו בני נוער, סטודנטים וצעירים. בשנתיים הראשונות של שנות ה-2000 עמד בראשות הנוער רובי יונה, הנוער אז עסק בעיקר בפרויקטים קהילתיים. הנוער אז קיבל הד תקשורתי בעקבות תמיכה עוצמתית בכוחות הביטחון והממשלה.

החל מאוגוסט 2003 עד ינואר 2007 עמד בתפקיד ראש אגף הצעירים ניר אבודרהם, בתקופתו של ניר האגף מנה כ-20,000 צעירים מתוך 100,000 חברי ליכוד. לאחר עזיבתו של ניר בשנת 2007 התפצל אגף הנוער מהצעירים, הצעירים שמרו על פעילות סדירה, הנוער הפסיק את פעילותו עד ההקמה מחדש.

בשנת 2014 התחדשה פעילות נוער הליכוד, במסגרת צעירי הליכוד, על ידי קבוצה של חברים שבתפקיד היו"ר עמדה שיר הלל. בזמנו, הם קידמו את חוק הורדת גיל הבחירה לכנסת לגיל 17, החוק הגיע לתהליכים מתקדמים בנושא ביחד עם מועצת התלמידים והנוער הארצית, אך לא נחקק לבסוף.

יושבי ראש הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם שנות כהונה
ניסים ואטורי 1991
דב סקולר/ דרור חייאק/ אסי אקר 1992
ירון דנה 1993
רמי גרינברג 1995
רובי יונה 2000-2002
שיר הלל 2014-2015
עילי הספרי[5] 2015-2017
בתאל ואטורי[6] 2017-2019
נועה אימבר[7] 2019 - מכהנת

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]